Ulicami: Główną, Tworkowską i Dworcową przejechał korowód dożynkowy w Krzyżanowicach. To największe, bo powiatowe święto plonów na Raciborszczyźnie. Zjechały się delegacje ze wszystkich gmin, nie zabrakło VIP-ów.
W korowodzie wziął udział ksiądz proboszcz z parafii narodzenia NMP w Krowiarkach - Waldemar Książek. Starostami dożynek byli Tomasz oraz Elżbieta Fieglerowie.
Troje kierowców z Chróścic wyjechało z Krowiarek w dobrych humorach. Dwaj traktorzyści byli najszybsi na trasie Ciapek Racing 2023 stylizowanej na świat z Mad Maxa, a traktorzystka Klaudia została pierwszą kobietą w tej wyjątkowej rywalizacji w gminie Pietrowice Wielkie.
Dożynki – barwny i radosny czas, w którym wspólnota wiejska zbiera się, by celebrować zakończenie żniw i podziękować za urodzaj ziemi. W nadchodzący weekend pięć miejscowości Raciborszczyzny uczci to wydarzenie.
W Bolesławiu na niedzielę zaplanowano główną część dożynkowych obchodów, choć impreza rozpoczęła się już dzień wcześniej, kiedy na miejscowym boisku odbyła się zabawa taneczna. Tradycyjnie w piątek mieszkańcy mogli poczuć dożynkowy klimat, bo gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bolesławiu piekły kołacze dożynkowe, które później były sprzedawane.
W Makowie w gminie Pietrowice Wielkie w niedzielę 20 sierpnia odbyły się dożynki parafialne.
W powiecie raciborskim, w sercu urokliwych Łańc, kolejny rok z rzędu rozpoczął się maraton dożynkowy. To właśnie m.in. w tej wiosce, w gminie Kornowac, co roku mieszkańcy zebrani na tę okazję, oddają hołd plonom ziemi. Świętowanie zorganizowano 19 sierpnia. - Cieszymy się, że ta tradycja ciągle jest żywa - mówił nam wójt Niestrój.
Zbliżające się dożynki będą okazją do wspólnego świętowania, podziękowania za plony oraz uhonorowania tradycji wiejskich.
"To Bee, or not to Bee", nawiązujący do Szekspirowskiego pytania: "To be, or not to be - that is a question" stało się hasłem przewodnim kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Fotograficznego - Rydułtowy 2023.
Ośmiokrotne przetaczanie 138 kg opony, załadowanie pięciu ok. 60 kg beczek na podesty i przeciąganie ponad 2-tonowego ciągnika na płycie boiska. Brzmi ciekawie? Takie zawody odbyły się w sobotę 12 sierpnia w Grzegorzowicach (gm. Rudnik).
Krowiarki mają Ciapek Racing, a Grzegorzowice Bamberparty. I choć terytorialnie te dwie wioski dzieli wiele, bo mieszczą się w różnych gminach powiatu raciborskiego, to mieszkańcy do promocji swoich miejscowości podeszli podobnie, by nietypową imprezą zaciekawiać otoczenie.
26 sierpnia odbędzie się trzecia edycja Krowiarki Ciapek Racing, czyli wyścigu popularnych Ursusów. To wydarzenie, które cieszy się sporym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Raciborszczyzny, ale i gmin ościennych, także tych z sąsiedniego województwa opolskiego. Spotkanie wpisuje się w 800-lecie wioski.
W najbliższą niedzielę, 6 sierpnia na wodzisławskim rynku odbędzie się jarmark staroci. Impreza odbywa się tradycyjnie w pierwszą niedzielę miesiąca i przyciąga tłumy pasjonatów z całego regionu.
Grzegorzowice zainspirowane zawodami strongmanów postanowiły zorganizować swoje wydarzenie, tyle że w wersji farmerskiej. - Uczestnicy będą musieli wykazać się niebywałą siłą - mówi Nowinom Paweł Malcharczyk, członek rady sołeckiej. Wydarzenie zaplanowano na 12 sierpnia.
Ciekawa rada pojawiła się na profilu Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Wszystko dlatego, że leśnicy mają doskonałe wiadomości dla miłośników... jagód.
Kilka stoisk z ekologiczną żywnością i wyrobami stanęło przy krzanowickim rynku. To debiut takiego wydarzenia w tej gminie, choć mającego wzięcie w innych częściach naszego regionu. Czy inicjatywa wpisze się na stałe w tę miejscowość po jarmarkach staroci, które odbywają się tam dwa razy do roku? Spytaliśmy o to burmistrza Andrzeja Strzedullę.
Kolejna edycja rybnickiego półmaratonu odbyła się 24 czerwca. Choć zapisało się 1200 osób, to ostatecznie na starcie stawiło 1075 biegaczy.