Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Z modlitwą o dobry urodzaj. W Zawadzie Książęcej odbyła się 40. Wielkanocna Procesja Konna

W siodle, bryczkach, traktorami i na rowerach - tak kilkadziesiąt osób udało się w poniedziałek, 1 kwietnia polnymi drogami z Zawady Książęcej przez Ciechowice i Łęg, by prosić o urodzaj i szczęśliwy przebieg żniw.

Z modlitwą o dobry urodzaj. W Zawadzie Książęcej odbyła się 40. Wielkanocna Procesja Konnabart
Wielkanocna procesja w Zawadzie Książęcej odbyła się już po raz 40. Udział w niej brały nieraz całe rodziny

Doroczna procesja sprzed kościoła pw. św. Józefa Robotnika wyszła już po raz 40. - Tu chodzi przede wszystkim o kultywowanie tradycji, by ona nie zanikła. Chciałbym jednocześnie podziękować tutaj osobom, które co roku podejmują się organizacji tego przedsięwzięcia, bo bez nich procesji by zwyczajnie nie było - powiedział tuż przed wymarszem przewodniczący Rady Gminy Nędza Gerard Przybyła.

Wśród uczestników była m.in. Martyna z Nędzy i Otylia z Nowej Wsi koło Rybnika. - Udział w procesji jest dla nas elementem jednoczenia się. Ciekawi nas też, jaką kto ma bryczkę, podglądamy swoje konie. Ta społeczność sprawia, że jesteśmy razem, a później możemy świętować - powiedziała Martyna Mosa

Wydarzeniu wyjątkowo dziś dopisała pogoda oraz frekwencja zarówno uczestników, jak i obserwujących, i to nie tylko mieszkańców Gminy Nędza. - Pamiętam procesje, gdy jechaliśmy w śniegu. Mamy dzisiaj piękne warunki, myślę więc, że i ludzi będzie niemało. Podczas przejazdu nieraz widzimy, jak wiele osób wychodzi przed swoje posesje, a sporo dopytywało się także o trasę, którą będziemy podążać - dodał szef rady.

Na objazd pól udano się zarówno w siodle, jak i na koniach mechanicznych

Drugi dzień świąt, to w Zawadzie czas, który mieszkańcy - z myślą o procesji - rezerwują już z początkiem roku. Tegoroczna edycja jest jubileuszowa, bowiem odbyła się już po raz 40. - Ja to bardzo emocjonalnie w tym roku przeżywam, tym bardziej że to moja ostatnia procesja jako urzędującego wójta - mówi z kolei Anna Iskała, która funkcję tę pełniła nieprzerwanie od 17,5 roku. Czy któraś z procesji zapisała się w pamięci jakoś szczególnie? - W zasadzie one wszystkie są emocjonujące z różnych powodów: czasami z tego, że było bardzo zimno i dojeżdżaliśmy do końca zmarznięci. Dziś to na pewno jedna z piękniejszych procesji, dlatego że kilka złożyło się na nią kilka czynników, bo jest i pogoda, dużo ludzi, a przede wszystkim, że to już po raz 40. Za każdym razem patrzę też szczególnie na panów siedzących na przyczepach i myślę o tych, którzy zawsze byli, a dziś ich już nie ma, a zawsze były takie osoby, które nierozerwalnie z tą procesją się wiązały - podkreśliła wójt Iskała.

Bartosz Kozina

Ludzie

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.

Gerard Przybyła

Przewodniczący rady gminy Nędza, prezes GMKS 21 Nędza

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Miły (45.151. * .11) 02.04.2024 08:55

Wszystko bardzo fajnie tylko szkoda że nikt nie powiedział jakimi drogami pojedzie procesja zero organizacji z tej strony.....