Kamil Chromik: Pierwszy ul kupił mi dziadek [WYWIAD] 

Z Kamilem Chromikiem, który od niedawna pełni funkcję prezesa koła pszczelarzy w Gorzycach, rozmawiamy o pszczołach, planach i pasji. 

Sołtys Józef Sosnecki: Zdrowe sołectwo to zdrowa gmina [WYWIAD] 

Dziś obchodzony jest dzień sołtysa. O samej funkcji, historii, relacji z mieszkańcami rozmawiamy z Józefem Sosneckim - radnym powiatowym i sołtysem Olzy. 

Dzień Sołtysa: Zaprosili do Lubomi sołtysów z powiatów raciborskiego i wodzisławskiego [ZDJĘCIA] 

Z okazji Dnia Sołtysa w Lubomi odbyło się spotkanie sołtysów z gmin powiatu wodzisławskiego oraz raciborskiego. Z okazji Dnia Sołtysa wręczono Odznaki Honorowe "Zasłużony dla rolnictwa" oraz Medale "Zasłużony dla śląskiej wsi". 

Hodowcy z regionu kołem napędowym Śląsko-Opolskiego Związku Hodowców Koni [ZDJĘCIA] 

W Ligocie Książęcej (gm. Rudnik) zorganizowano spotkanie Terenowego Koła Hodowców Koni w Raciborzu, który swym zasięgiem oprócz powiatu raciborskiego obejmuje także: rybnicki, wodzisławski i kędzierzyńsko-kozielski. To doroczne zebranie...

Rolnicy biją na alarm: anomalie pogodowe odbijają się na rolnictwie 

Pogoda znów płata nam figle. Meteorolodzy mówią o anomaliach termicznych, rolnicy wskazują, że to sytuacja, która może odbić się nawet zmniejszeniem plonów.

Zabijmy kury, bo jedzą robaki przeznaczone dla nas [FELIETON] 

Urzędnicza płodność w tworzeniu absurdalnych przepisów jest znana od dawna. Ostatnio jednak jesteśmy świadkami dziwactw, które przerosły najśmielsze oczekiwania.

Tomek Wędzony z Żor wygrywa 2. edycję programu Farma 

Zgodnie z głosowaniem widzów, finałowy odcinek programu Farma przyniósł szczęście Tomkowi Wędzonemu z Żor, który nie dość, że dotarł do ścisłego finału, uzyskał największe uznanie widzów. 

Farmer Tomek z Żor zyskał uznanie widzów. Czy zobaczymy go w finale? 

Żorzanin Tomasz Wędzony zdobył serca widzów obecnej edycji programu „Farma” w telewizji Polsat. Pytamy go o to, co dał mu udział w programie, co zaskoczyło go na „Farmie” oraz jakie ma plany na siebie po telewizyjnym debiucie.

Jubileusz 100-lecia pszczelarzy z Czernicy [ZDJĘCIA] 

W związku z jubileuszem 100-lecia koła pszczelarzy z Czernicy, zaplanowano w tym roku wiele ciekawych imprez. Świętowanie rozpoczęło się specjalną konferencją w Rydułtowskim Centrum Kultury.

Kury jednak nie będą rejestrowane. Wstrzymajmy się - zaleca Ministerstwo 

Jak podało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi osoby, które utrzymują drób na własne potrzeby, nie muszą go rejestrować u Powiatowego Lekarza Weterynarii ani w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Rynek Indonezji otwarty dla polskich jabłek. Kto może eksportować? 

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pomyślnie zakończyła się procedura otwierania rynku Indonezji. Istnieje już możliwość rozpoczęcia eksportu polskich jabłek.

Będą dopłaty do sprzedawanego zboża. Minister chce pomóc rolnikom 

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwrócił się z wnioskiem do Rady Ministrów w sprawie  uruchomienia pomocy, aby wesprzeć rolników w obecnej, trudnej sytuacji na rynku zbóż spowodowanej wojną za wschodnią granicą. 

Zmiany w programie azotanowym 

MRiRW informuje, że zbliża się aktualizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia tzw. programu azotanowego.

Uprawa konopi odmiany Rajan nie kwalifikuje się do płatności bezpośrednich. MRiRW podaje szczegóły 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że od roku 2023 uprawa konopi odmiany Rajan nie kwalifikuje się do płatności bezpośrednich, a także do płatności obszarowych w ramach II filaru (objętych Planem Strategicznym WPR na lata 2023-2027 (PS WPR) oraz Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW 2014-2020)).

Wsparcie plantatorów chmielu. Ministerstwo ogłosiło nabór wniosków 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło kolejny nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu. Nabór jest prowadzony od 15 lutego do 31 marca 2023 r.

KRUS i Pietrowice Wielkie będą współpracować. W jakim zakresie? 

- Opierając się na strategii wizji zero, obie instytucje chcą dążyć do zmniejszania i wyeliminowania wypadków przy pracy i chorób zawodowych, stosując strategię prewencji, co wiąże się ze stworzeniem lepszych warunków pracy i poprawą zdrowia rolników -poinformowali urzędnicy.

Czarne chmury nad polską wsią. Jak rolnicy radzą sobie z kryzysem? 

Rozmawiamy z rolnikami o tegorocznych zbiorach, cenach w skupach i galopujących cenach. Nasi rozmówcy starają się przeczekać obecny kryzys. Jednocześnie przyznają, że gdyby byli pesymistami, już dziś musieliby zwijać działalność.

Młody rolnik: Widzę swoją przyszłość w rolnictwie, choć to ciężki kawałek chleba [WYWIAD] 

Z Sebastianem Jaroszem, 30-letnim mieszkańcem Ponięcic (gm. Rudnik), a zarazem przewodniczącym Związku Śląskich Rolników na terenie powiatu raciborskiego rozmawiamy o tym, jak to jest być młodym rolnikiem. Pytamy o problemy i perspektywy. Rozmawia Dawid Machecki.

Do rolnictwa trzeba mieć powołanie [WYWIAD] 

O wyzwaniach rolnictwa w 2022 roku z przedstawicielami Śląskiej Izby Rolniczej powiatu raciborskiego: Marianem Plurą i Eugeniuszem Kurą rozmawia Dawid Machecki.

Rolnik w krainie absurdów. Od Zielonego (nie)Ładu po dopłaty, które trafią nie tylko do rolników 

Tego artykułu nie było w planach. Chciałem spotkać się z rolnikami, żeby porozmawiać o tym, jaki wpływ na ich gospodarstwa będą miały rosnące ceny nawozów. Okazało się, że drożyzna, z którą borykają się rolnicy, będzie mieć wpływ również na nas - konsumentów. Piszę o tym w artykule Rosnące ceny nawozów stawiają rolników...