Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Tysiące kilometrów podniebnej wędrówki, czyli za co bociany kochają Polskę i Polaków [WYWIAD] 

Trwa VIII Międzynarodowy Spis Bociana Białego. To akcja, którą przeprowadza się raz na 10 lat. Tysiące osób dociera do gniazd bocianów, by określić ich liczebność. Dlaczego ptaki wyruszają w długą podróż z Afryki do Polski? Co bociany...

Uroczystości pogrzebowe śp. Herberta Szotka [ZDJĘCIA] 

5 lipca w wodzisławskiej dzielnicy Jedłownik odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Herberta Szotka, znanego przedsiębiorcy z Wodzisławia Śląskiego.

Farma fotowoltaiczna, czyli diabeł tkwi w szczegółach 

Na naszą redakcyjną skrzynkę otrzymaliśmy tekst traktujący o farmach fotowoltaicznych w kontekście rzadko poruszanym podczas spotkań z mieszkańcami. Nie odnosząc artykułu do żadnej konkretnej sytuacji, publikujemy go ze względu na jego...

Ogólnopolski protest mediów. Kilkaset redakcji mówi jednym głosem 

- Politycy – zróbcie coś nie tylko dla zagranicznych gigantów technologicznych, ale też dla Polski, Polek i Polaków - apelują dziennikarze i wydawcy polskich mediów.

Samochody, motocykle i traktory na zlocie w Zabełkowie [ZDJĘCIA] 

29 czerwca na boisku w Zabełkowie odbył się XV Międzynarodowy Zlot Pojazdów Zabytkowych. Impreza tradycyjnie cieszyła się wielkim zainteresowaniem pasjonatów starej motoryzacji. 

Turze ciągle bez sołtysa. A kto stoi na czele innych miejscowości Kuźni Raciborskiej? 

W Turzu nadal nie udało się wyłonić następcy sołtys Marceliny Waśniowskiej, która pełniła tę funkcję przez 26 lat. Mimo pojawiających się kandydatów żaden nie zdobył uznania mieszkańców. - Liczymy, że za trzecim podejściem sołtysa...

Pszczołom zagraża głód przez wyjątkowo ciepłą wiosnę 

Trucie pszczół przez środki ochrony roślin, ciepła zima i brak roślin miododajnych. Z takimi problemami borykają się pszczelarze.

Jubileusz 100-lecia Lasów Państwowych w Rudach. Program na piątek i sobotę 

Ile zastosowań ma drewno? Na czym polega zrównoważona gospodarka leśna? Jak funkcjonuje przedsiębiorstwo Lasy Państwowe: 100 lat temu, teraz i w przyszłości? Na teren Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach, w setną rocznicę...

Fundusz leśny jako łup polityków. Audyt ujawnia nadużycia 

Lasy Państwowe doniosły, że Fundusz Leśny oraz środki przeznaczone na ich utrzymanie zostały bezwzględnie wykorzystane przez polityków Suwerennej Polski w latach 2020-2023. Audyt w tej sprawie ujawnił liczne nieprawidłowości, co prowadzi...

AKTUALIZACJA Borys Budka i Patryk Jaki zdobyli najwięcej głosów. Mamy oficjalne wyniki PKW 

9 czerwca Polacy wybrali posłów do Parlamentu Europejskiego. O mandat walczyło 1020 kandydatów. 

Pożar prasy i ścierniska w Krzanowicach. Strażacy szybko opanowali sytuację [ZDJĘCIA]  

W piątek (19.07.) raciborscy strażacy pospieszyli do Krzanowic, gdzie od pożaru prasy zapaliło się także ściernisko.

Z Rybnika do Gliwic Kolejami Śląskimi – pierwsze statystyki po uruchomieniu połączeń w dni robocze 

Koleje Śląskie podsumowały pierwsze cztery tygodnie połączeń na linii S17. Od 10 czerwca do 5 lipca na trasie łączącej Gliwice i Rybnik pociągi regionalnego przewoźnika w dni robocze wybrało prawie 3 tys. pasażerów.

Materiał partnera

Wsparcie dla KGW na działalność statutową w 2024 roku. Nabór wniosków do 30 września 

Do końca września koła wiejskich wpisane do rejestru Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i w tym roku mogą się starać o przyznanie pomocy finansowej z budżetu państwa.

Kolejne zmiany w gminie Rudnik. Sławików i Grzegorzowice mają nowych sołtysów 

Kolejne wybory sołeckie w gminie Rudnik przyniosły kolejne zmiany. Tym razem to mieszkańcy Sławikowa i sąsiednich Grzegorzowic zadecydowali o losach swoich małych miejscowości.

Tysiące kilometrów podniebnej wędrówki, czyli za co bociany kochają Polskę i Polaków [WYWIAD]  

Trwa VIII Międzynarodowy Spis Bociana Białego. To akcja, którą przeprowadza się raz na 10 lat. Tysiące osób dociera do gniazd bocianów, by określić ich liczebność. Dlaczego ptaki wyruszają w długą podróż z Afryki do Polski? Co bociany robią na tzw. sejmikach? Dlaczego upodobały sobie towarzystwo człowieka? Odpowiedzi na te oraz...

Więcej czasu na wnioski o płatność w przypadku dwóch interwencji pszczelarskich 

Jak informuje ARiMR, zmiana dotyczy Wspierania walki z warrozą produktami leczniczymi (I.6.3) i Pomocy na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół (I.6.5).

Dofinansowanie zakupu buhajów. Korzystne zmiany dla zainteresowanych, opublikowano zaktualizowany wniosek 

Jak informuje ARiMR, hodowcy bydła mięsnego mogą ubiegać się o dopłaty do zakupu czystorasowych buhajów. W zasadach nastąpiła zmiana, która powoduje, że rolnicy mogą otrzymać większą pomoc.

Płatność dla małych gospodarstw. Wnioski można składać do końca sierpnia 

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, do 31 sierpnia 2024 r. można się ubiegać o płatność dla małych gospodarstw. By móc otrzymać to wsparcie, trzeba spełnić określone warunki. Wnioski są przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną.

ARiMR: Nawet 100 tys. zł na inwestycje zapobiegające ASF 

Jak informuje ARiMR, do 2 sierpnia 2024 r. można składać wnioski o wsparcie na inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń.

Uroczystości pogrzebowe śp. Herberta Szotka [ZDJĘCIA]  

5 lipca w wodzisławskiej dzielnicy Jedłownik odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Herberta Szotka, znanego przedsiębiorcy z Wodzisławia Śląskiego.

Farma fotowoltaiczna, czyli diabeł tkwi w szczegółach 

Na naszą redakcyjną skrzynkę otrzymaliśmy tekst traktujący o farmach fotowoltaicznych w kontekście rzadko poruszanym podczas spotkań z mieszkańcami. Nie odnosząc artykułu do żadnej konkretnej sytuacji, publikujemy go ze względu na jego walory edukacyjne i publicystyczne. Dobrze jest wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy...

Dopłaty do materiału siewnego. Nabór kończy się 10 lipca 

Jak informuje ARiMR, dokumenty przyjmują biura powiatowe agencji właściwe ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego.

Wsparcie na bioasekurację. Wnioski można składać do 26 lipca 

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dd 3 do 26 lipca 2024 r. hodowcy świń mogą ubiegać się o środki na sfinansowanie podjętych w bieżącym roku działań bioasekuracyjnych.

Ogólnopolski protest mediów. Kilkaset redakcji mówi jednym głosem 

- Politycy – zróbcie coś nie tylko dla zagranicznych gigantów technologicznych, ale też dla Polski, Polek i Polaków - apelują dziennikarze i wydawcy polskich mediów.

Wielkie zmiany w małej wiosce. Ponięcice mają nową sołtys 

W Ponięcicach (gm. Rudnik) odbyło się zebranie wiejskie, podczas którego po ponad 13 latach wybrano nowego sołtysa wsi. Na tę funkcję zgłosiła się Agnieszka Danielczyk, która zdobyła poparcie mieszkańców, zastępując tym samym Renatę Stępińską.

Samochody, motocykle i traktory na zlocie w Zabełkowie [ZDJĘCIA]  

29 czerwca na boisku w Zabełkowie odbył się XV Międzynarodowy Zlot Pojazdów Zabytkowych. Impreza tradycyjnie cieszyła się wielkim zainteresowaniem pasjonatów starej motoryzacji. 

Z Częstochowy do Zakopanego powiększonym Ornakiem Kolei Śląskich 

Powiększony, bo składający się z sześciu członów Sprinter Ornak Kolei Śląskich wyruszy po raz pierwszy do Zakopanego w sobotę, 22 czerwca. I to nie z Katowic jak dotychczas, a z Częstochowy.

Materiał partnera

Zobacz więcej