8 września w kościele filialnym w Miejscu Odrzańskim, wchodzącym w skład parafii św. Jerzego w Sławikowie (gm. Rudnik), odprawiona została msza św. dożynkowa jako podziękowanie za tegoroczne żniwa i plony, w intencji rolników i parafian.
W zawodach zwyciężyli Hanna i Franciszek Wybraniecz Książenic, którzy zebrali 4,798 kg grzybów, a także Krzysztof Rydzkowski z Rybnika, który znalazł największy okaz o wadze 280 g.
Sołectwo Błażejowice, które należy do parafii pw. św. Jerzego w Sławikowie, w skład której wchodzą jeszcze Lasaki i Miejsce Odrzańskie było organizatorem tegorocznych dożynek parafialnych.
W Rudniku Wielkim w powiecie częstochowskim odbyły się tegoroczne obchody Wojewódzkiego Święta Plonów.
1 sierpnia nastąpiła zmiana nazwy wieloletniej Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Od dziś uczelnia nosi nazwę Akademia Pożarnicza, co uwzględnia oraz podkreśla jej rozwój dydaktyczny i naukowy. Absolwenci tej uczelni pełnią służbę we wszystkich komendach PSP na terenie całej Polski.
Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa komentuje sytuację na Odrze dotyczącą śniętych ryb: "Po stronie polskiej Odra jest bezpieczna. Parametry wody są bezpieczne, niezagrażające i nieprzypominające sytuacji z ubiegłego roku". Wojewoda Jarosław Wieczorek informuje z kolei, że działania służb powoli dobiegają końca.
Nie wykluczają tego czeskie, podobnie jak i polskie służby. Ciągle jednak nie ma wyników badań, które mogłyby to potwierdzić.
Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 lipca 2023 r. można składać wnioski o świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa, które mogą uzyskać osoby, pełniące funkcję sołtysa, nie mniej niż osiem lat po osiągnięciu wieku emerytalnego. Czym właściwie zajmuje się sołtys i co o świadczeniu myślą sami zainteresowani?
Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpoczęła się VIII edycja konkursu skierowanego dla kół gospodyń wiejskich. W finale, który zaplanowany jest na październik, koła powalczą o nagrodę finansową w wysokości 25 tys. zł oraz o wyjazd na zagraniczne targi rolno-spożywcze.
Jak informuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, od 1 marca 2023 r. zmieniły się kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych.
Zgłoszenia do Konkursu przyjmowane będą do 12 marca 2023 r. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest: „Polskie zwyczaje żniwne i dożynkowe". Patronat honorowy objęła Małżonka Prezydenta RP – Agata Kornhauser–Duda.
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Bieruniu, która obecnie jest również właścicielem mleczarni w Raciborzu, znalazła się na liście podmiotów, które w pierwszym kwartale tego roku sprowadziły mleko z zagranicy. Według resortu rolnictwa, patriotyzm gospodarczy mleczarni ujętych na tej liście jest wątpliwy. Tymczasem prezes OSM w Bieruniu...
…bo kto nie pójdzie, nie może potem oceniać rządów w naszym kraju – uważa przewodniczący Związku Śląskich Rolników Bernard Dembczak (na zdj.).
Gospodarstwo rolne Renaty Wiesner z Bieńkowic w gminie Krzyżanowice wygrało regionalny etap organizowanego przez KRUS XVII Ogólnokrajowego Konkursu "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne".
Kiedy w okolicach czeskiego miasta Zlin u martwych dzików wykryto wirus ASF, jeszcze bardziej realna stała się możliwość zakażenia trzody chlewnej afrykańskim pomorem świń na naszym terenie. I choć od tego czasu nie było żadnych przypadków zachorowania na Raciborszczyźnie, przez cały czas zagrożenie jest realne. Dlatego powiatowy...
Karierę zawodową rozpoczęła przed 23 laty podejmując się niełatwego zadania tworzenia na Raciborszczyźnie struktur Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Wiedza i doświadczenie, a przede wszystkim umiejętność pracy z ludźmi sprawiły, że objęła stanowisko dyrektora Oddziału Regionalnego KRUS w Częstochowie,...
Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach 19.09.-28.09.2015 r. na terenie całego województwa śląskiego prowadzona będzie akcja wykładania z samolotów szczepionki przeciwko wściekliźnie dla lisów.