Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Prezes mleczarni w Bieruniu i Raciborzu obnaża manipulację ministerstwa rolnictwa 

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Bieruniu, która obecnie jest również właścicielem mleczarni w Raciborzu, znalazła się na liście podmiotów, które w pierwszym kwartale tego roku sprowadziły mleko z zagranicy. Według resortu rolnictwa,...

Koza w spódnicy na dożynkach sołectwa Rudnik [ZDJĘCIA] 

Mieszkańcy sołectwa Rudnik z humorem podeszli do obchodów święta plonów. W korowodzie przeszło (i przejechało) kilkudziesięciu mieszkańców. Nie zabrakło również zwierząt...

Maszyny za miliony oraz rolnicy z krwi i kości, czyli wielki korowód na dożynkach Modzurowa i Szonowic [ZDJĘCIA] 

Korowodu dożynek parafialno-wiejskich Szonowic nie powstydzono by się na niejednych dożynkach gminnych lub powiatowych. Wzięło w nim udział wielu mieszkańców Modzurowa i Szonowic*, nie zabrakło też kilkudziesięciu maszyn rolniczych. Całość...

Raciborszczyzna podziękuje za plony. Kalendarz imprez dożynkowych 2019 

Tradycyjnie z myślą o naszych Czytelnikach przygotowaliśmy kalendarz imprez dożynkowych w powiecie raciborskim. Te ruszają już w najbliższy weekend i potrwają do 29 września.

Szwarne Sudoliczki i gospodynie co nawet byka wydoją czyli dożynki w Raciborzu [ZDJĘCIA] 

Mieszkańcy Studziennej i Sudołu to gospodarze tegorocznych dożynek miejskich w Raciborzu. Uroczystą mszę świętą odprawiono w kościele Matki Bożej Różańcowej. Następnie dożynkowy korowód wyruszył z ulicy Czynu Społecznego w kierunku...

Rolnicy z trzech sołectw będą świętować zakończenie żniw 

Przed tygodniem opublikowaliśmy kalendarz dożynek gminnych, powiatowych oraz miejskich. Teraz przedstawiamy informację o dożynkach, które odbędą się w nadchodzący weekend, a świętować będzie Bolesław, Cyprzanów i Maków.

Czy sztuczna pszczoła zastąpi prawdziwą? Ekspert dr Benedikt Polaczek z wizytą u raciborskich pszczelarzy 

Chemia i warroza, to główne powody śmierci pszczół – uważa specjalista dr Benedikt Polaczek z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie (Freie Universität Berlin). Już po raz czwarty spotkał się pszczelarzami powiatu raciborskiego w Centrum Kultury...

Zaufali mu i dziś wspólnie świętują jubileusz 

Niczym feniks z popiołów odrodziła się i trwa, budując swoją przyszłość na wspólnym zaufaniu, pracy i mądrym zarządzaniu. Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna Pietrowice Wielkie, niczym kobieta po przejściach, odnalazła się w nowej rzeczywistości...

Przepiękne korony na dożynkach gminy Kornowac w Rzuchowie [ZDJĘCIA] 

Korony żniwne, rolnicy z krwi i kości, gospodynie, dzieci, maszyny rolnicze, konie i kozy... W niedzielę 10 września ulicami Rzuchowa przejechał dożynkowy korowód, w którym wzięli udział przedstawiciele wszystkich sołectw gminy Kornowac....

Dożynki w rytmie Despacito i disco, czyli święto plonów w Wojnowicach [ZDJĘCIA] 

Tegoroczne dożynki gminy Krzanowice zostały zorganizowane we wsi Wojnowice. Starostami imprezy byli Bernadeta Rąpała (Agromax) oraz Andrzej Kapinos.

2023 najcieplejszym rokiem w historii pomiarów 

Badacze z unijnego programu obserwacji Ziemi Copernicus Climate Change Service (C3S) opublikowali raport, który pokazuje, że niemal każdy miesiąc minionego roku przynosił kolejne rekordy temperatur.

Zawody grzybiarskie międzynarodową imprezą  

W niedzielę 15 października odbyły się zawody grzybiarskie o miano "Najlepszego Grzybiarza Ziemi Raciborskiej" w Rudach w Zabytkowej Stacji Kolejki Wąskotorowej.

Jaki miód wybrać na prezent pod choinkę? [WYWIAD] 

Im bliżej Świąt Bożego Narodzenia tym z większą determinacją myślimy o konieczności zakupienia upominków dla naszych bliskich, aby sprawić im przyjemność w ten wyjątkowy dla każdego czas. Czy podarowany słoik miodu jest dobrym rozwiązaniem? Pytamy o to Grażynę Klon zajmującą się pszczelarstwem od 22 lat.

Ogromny pożar w Budziskach. Rolnik szacuje, że stracił około 1,6 mln złotych [ZDJĘCIA]  

- Nadal nie mogę uwierzyć w to, co wydarzyło się w nocy - mówi Nowinom Roman Wiencierz, rolnik z Budzisk (gm. Kuźnia Raciborska), w którego gospodarstwie doszło do pożaru. Spłonęła jedna z wiat oraz wszystko to, co znajdowało się w środku. Na szczęście nie ma strat w zwierzętach.

Mleko daje krowa, a nie Biedronka [ZDJĘCIA]  

Nie każdy wie, że z niewielkiej Zawady Książęcej z gospodarstwa Moniki i Bernarda Cyconiów mleko trafia do wielu krajów. Dzieje się tak, bo odstawiają mleko do firmy Zott. To jedna z ciekawostek, jaką dowiedzieli się najmłodsi mieszkańcy gminy Nędza, którzy uczęszczają do miejscowej szkoły i przedszkola w sąsiednim Łęgu.

Krecik, baran, sowa i... wiersz. Sołectwo Łęg dziękowało za plony  

Ciężar przygotowania tegorocznych dożynek w tzw. trójwsi (Zawada Książęca, Ciechowice, Łęg) wzięło na siebie tym razem to ostatnie sołectwo. Podziękowanie za plony sprowadziło się tylko do Mszy św., którą odprawiono w kościele pw. św. Józefa Robotnika w Zawadzie Książęcej. Podobnie jak rok temu, kiedy to gospodarzem dożynek...

Potężny korowód dożynkowy w Borucinie. Na to wydarzenie we wiosce czekali kilka lat [ZDJĘCIA, WIDEO]  

To pierwsze dożynki w Borucinie (gm. Krzanowice), które odbyły się za nowego sołtysa Dawida Piksę. Ten w ramach świętowania pełnił podwójną rolę, bowiem był również starostą dożynkowym wspólnie z Agatą Szebel. W korowodzie szli, jako jedni z pierwszych niosąc chleb dożynkowy, upieczony przez miejscowego piekarza. Nie zabrakło...

O tradycję trzeba dbać. Tworków dziękuje za żniwa [ZDJĘCIA, WIDEO]  

Tworków (gm. Krzyżanowice) na niedzielę 12 września zaplanował dożynki sołeckie. Tradycyjnie zebrano się przy Złotym Kłosie, skąd po odmówieniu modlitwy, wyruszył korowód, kierujący się w stronę miejscowej świątyni. Tam została odprawiona uroczysta msza święta.

Niedziela pod znakiem dożynek. Co będzie działo się w powiecie raciborskim?  

W najbliższą niedzielę (tj. 12 września) w dziewięciu miejscowościach powiatu raciborskiego mieszkańcy będą dziękować za tegoroczne plony. Większość obchodów kończy się na uroczystej mszy świętej, choć nie brakuje miejscowość, gdzie przygotowano dodatkowe atrakcje. W ten weekend odbędą się również dożynki w Łańcach –...

Violetta Villas i Elvis Presley na dożynkach. Zobaczcie, jak świętują w Wojnowicach [ZDJĘCIA, WIDEO]  

Za tytułowe postaci przebrali się sołtys wsi Anna Kupka i radny Andrzej Woźniak (na zdj.) - Zaczerpnęliśmy pomysł z programu „Twoja twarz brzmi znajomo” i zrobiliśmy coś w stylu „Jo ta gymba skądś znum” - tłumaczyła sołtys.

W Rogoźnej podziękowali za plony na Dożynkach oraz otworzyli nową szkołę na 200 lat szkolnictwa [ZDJĘCIA]  

Przy Szkole Podstawowej nr 8 w Rogoźnej odbyła sie 4 września 2021 podwójna uroczystość. Najpierw dokonano oficjalnego otwarcia nowego budynku szkoły, a później mieszkańcy dzielnicy wzięli udział w Święcie Plonów. 

Dożynkowy korowód z maszynami rolniczymi i rowerzystami w drodze z Modzurowa do Szonowic [ZDJĘCIA] [FILM]  

W korowodzie można było zobaczyć szesnaście ciągników rolniczych - od zabytkowego już deutza, przez wysłużone ursusy c360 i zetory, po najnowsze maszyny typu John Deere oraz New Holland. Z okazji dożynek, wszystkie ciągniki zostały pięknie przystrojone.

Kolejne dożynki przed nami. Gdzie będą świętować w nadchodzący weekend? 

Nadchodzi kolejny weekend z dożynkami w powiecie raciborskim. Uroczyście dziękować za plony będą mieszkańcy kilku sołectw w gminach: Krzyżanowice, Pietrowice Wielkie, Rudnik i Kornowac. Sprawdź szczegóły.

Tłumy na dożynkach w Rudyszwałdzie [ZDJĘCIA, WIDEO]  

W 2019 roku sołectwo Rudyszwałd (gm. Krzyżanowice) było organizatorem dożynek gminnych. W tym roku poluzowane obostrzenia sanitarne pozwoliły miejscowym na zorganizowanie dożynek wiejskich, jednak nie mniej atrakcyjnych, jak te przed dwoma latami.

Koń Doda i ekologiczne dekoracje. W Bolesławiu zorganizowano dożynki [ZDJĘCIA, WIDEO]  

Impreza powracająca po rocznej przerwie przyciągnęła spore grono zainteresowanych. - Tak się tutaj integrujemy - tłumaczy sołtys Krystyna Maisik.

W Krzanowicach pandemii się nie przestraszyli i dożynkowy korowód zrobili [ZDJĘCIA][FILM]  

Jakie były tegoroczne zbiory? Jak długo plecie się koronę dożynkową? Kim jest "królowa kuchni" Koła Gospodyń Moravia? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszej relacji z dożynkowego korowodu, który w niedzielne popołudnie 22 sierpnia przejechał ulicami sołectwa Moravia w Krzanowicach.

Moravia, Bolesław i Rudyszwałd organizują w najbliższy weekend dożynki. Co będzie się działo? [PROGRAMY]  

Choć większość samorządów powiatu raciborskiego (oprócz gminy Kornowac) zrezygnowało z dożynek gminnych, to za plony będą dziękowały sołectwa, organizując mniejsze imprezy, ale nie mniej bogate w programy. W najbliższy weekend (tj. 21 i 22 sierpnia) takie spotkania odbędą się w dwóch gminach Raciborszczyzny: Krzyżanowicach oraz...

Zobacz więcej