Pojazd został użyczony przez Lasy Państwowe i będzie wykorzystywany do patrolowania terenów leśnych.
Gospodarzem tegorocznych dożynek w Gminie Kuźnia Raciborska było liczące około 300 mieszkańców sołectwo Ruda. To najmniejsza miejscowość gminy, mająca charakter typowo rolniczy. Święto plonów, które odbyło się w niedzielę, 10 września, miało wymiar dożynek gminno-parafialnych.
Osiem miejscowości Raciborszczyzny będzie w najbliższą niedzielę świętować zakończenie żniw. To wioski, w których oprócz uroczystej mszy i korowodu odbędzie się także zabawa. Poniżej publikujemy szczegółowe programy.
Ruda, czyli najmniejsze sołectwo gminy Kuźnia Raciborska jest w tym roku gospodarzem święta plonów. Wydarzenie zaplanowano na najbliższą niedzielę 10 września.
Nie potwierdziły się informacje podawane przez burmistrza Kuźni Raciborskiej Pawła Machę na sesji rady miejskiej, jakoby to zanieczyszczenia były powodem śnięcia ryb w rzece Rudzie. Podobnie jak w Odrze, a jeszcze wcześniej w stawie na terenie Zielonego Centrum w Krowiarkach, powodem jest przyducha, czyli niski poziom natlenienia wody.
- Sytuacja na rzece Rudzie uspokoiła się - powiedział portalowi Nowiny.pl st. kpt. Mateusz Wyrba, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu. Jak usłyszeliśmy, powoli kończą się działania służb w Rudach w Kuźni Raciborskiej. Burmistrz gminy wskazuje z kolei na przyczynę problemu.
Na Rudzie, nieopodal mostu przy ul. Gliwickiej (droga wojewódzka numer 919) w Rudach (gm. Kuźnia Raciborska), zbudowana została zapora z siatki mająca na celu wyłapywanie śniętych ryb. Rzeka niesie mało wody, a w jej pobliżu odczuwalny jest nieprzyjemny zapach. Sytuację na bieżąco monitorują strażacy.
Wracamy do tematu śniętych ryb, które zlokalizowano na rzece Ruda na terenie gminy Kuźnia Raciborska. Z informacji przekazanych przez Wody Polskie, czyli zarządcę rzeki wynika, że sprawa nie dotyczy kilkunastu sztuk. Odłowiono tyle ryb, że zapełniono nimi kilkanaście worków. Co więcej, część była w stanie rozkładu.
Problem zaobserwował wędkarz, który wezwał służby. Jak ustaliliśmy, z rzeki wyłowiono około 50-60 kilogramów śniętych ryb.
Społecznik zmarł w niedzielę 16 lipca w wieku 62 lat. Jego pogrzeb odbył się w czwartek 20 lipca.
Kwiaty doniczkowe i cięte, trawy ozdobne, zioła oraz rozsady warzyw można było nabyć w sobotę, 13 maja na Placu Zwycięstwa w Kuźni Raciborskiej w ramach III Festiwalu Kwiatów. Organizatorem wydarzenia był Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji.
O biopaliwach dyskutowali z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Robertem Telusem i sekretarzem stanu Januszem Kowalskim przedstawiciele branży biopaliwowej i środowiska rolniczego.
Jest decyzja Jarosława Wieczorka w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów: raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego oraz miasta Rybnik. Co zarządził wojewoda?
Z byłym zastępcą Komendanta Powiatowego PSP w Raciborzu, a także wieloletnim dowódcą JRG PSP Rydułtowy rozmawiamy o tym, jak kiedyś wyglądało pożarnictwo, o zmianach w straży, służbie w powiecie wodzisławskim i raciborskim oraz rolnictwie, z którym ciągle jest związany.
Z okazji Dnia Sołtysa w Lubomi odbyło się spotkanie sołtysów z gmin powiatu wodzisławskiego oraz raciborskiego. Z okazji Dnia Sołtysa wręczono Odznaki Honorowe "Zasłużony dla rolnictwa" oraz Medale "Zasłużony dla śląskiej wsi".
- Nadal nie mogę uwierzyć w to, co wydarzyło się w nocy - mówi Nowinom Roman Wiencierz, rolnik z Budzisk (gm. Kuźnia Raciborska), w którego gospodarstwie doszło do pożaru. Spłonęła jedna z wiat oraz wszystko to, co znajdowało się w środku. Na szczęście nie ma strat w zwierzętach.
Nie we wszystkich gminach powiatu raciborskiego są chętni na działanie w radzie Śląskiej Izby Rolniczej (ŚIR) powiatu raciborskiego.