Biogazownia i hektary fotowoltaiki w Lubomi? Mieszkańcy protestują 

We wtorek, 30 maja odbyła się dyskusja publiczna w urzędzie gminy, która dotyczyła projektu zmiany planu zagospodarowanie przestrzennego, mającego uwzględniać przekwalifikowanie gruntów związane z budową urządzeń fotowoltaicznych oraz...

Wilk na horyzoncie. Czy możemy czuć się bezpiecznie? Rolnicy żądają regulacji populacji 

Wilk, czyli majestatyczny drapieżnik budzący zarówno respekt, jak i fascynację zamieszkuje różnorodne środowiska na całym świecie. Nic więc dziwnego, że dostrzegany jest także w naszym regionie. Nie rzadko sieje jednak spustoszenie wśród...

Polder Buków i rezerwat Łężczok otwierają się na turystów. Ile ptaków zabiła ptasia grypa? 

25 maja kończy się okres obowiązywania obostrzeń dotyczących ptasiej grypy, które wprowadził wojewoda Jarosław Wieczorek miesiąc wcześniej. Przed zakończeniem sprawdzamy liczbę ptaków, które padły ofiarą tej choroby.

Ważne Ptasia grypa przedostała się do Czech. Wojewoda Wieczorek podał nowe wytyczne. O czym trzeba wiedzieć?  

Ptasia grypa nadal sieje spustoszenie, tyle że już za granicami naszego kraju. W Rychwałdzie stwierdzono ją w drobiu hodowlanym. W efekcie wojewoda wydał rozporządzenie również dla naszego regionu, bo czeska miejscowość znajduje się nieopodal...

Ptasia grypa zabiła już 3 tysiące ptaków na terenie Łężczoka i polderu Buków 

To najnowsze dane, które przekazał nam zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. Są jednak też informacje krzepiące, bo jak usłyszeliśmy od lek. wet. Konrada Kuczery, sytuacja się klaruje.

Radość w stajni państwa Hercog z Zawady. Dziś urodził się źrebak [ZDJĘCIA] 

Długo oczekiwany źrebak o imieniu Favoletta przyszedł na świat dziś około 4.30 rano. Jego mama Fairy Tale nie kryje dumy i zadowolenia. Podobnie jak rodzina Herzog, dla których jest to pierwsza taka sytuacja w ich stajni.

Co dalej z Rejonowym Związkiem Spółek Wodnych? Czy zagrożone jest bezpieczeństwo wodne gmin? 

Wieloletni kierownik Rejonowego Związku Spółek Wodnych Melioracyjnych, do których należą spółki z trzech gmin w powiecie wodzisławskim odchodzi na emeryturę. W opinii niektórych samorządowców może to zachwiać bezpieczeństwem melioracyjnym,...

Największe grillowanie w mieście. Na wodzisławskim rynku trwa IV Wspólne Grillowanie z Tomasznym [ZDJĘCIA, LIVE] 

Nad wodzisławskim Rynkiem w sobotę, 13 maja unosi się wielki dym palących się grilli, a wraz z nim zapach niesamowitego, aromatycznego mięsa - przygotowanego pod okiem prawdziwych fachowców.

Zabrali mu owce i dostał zarzuty. Pan Krzysztof walczy o sprawiedliwość 

Dziś przed Sądem Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim odbyła się konferencja z udziałem pana Krzysztofa Filasa, mecenasa Rafała Rducha oraz osób, które próbują pomóc poszkodowanemu w sprawie związanej z odebraniem mu zwierząt.

Rozpoczyna się odstrzał dzików w Wodzisławiu Śląskim 

Odstrzał będzie prowadzony w dwóch dzielnicach - na Wilchwach i Starym Mieście. Powiat Wodzisławski podpisał umowę w sprawie eliminacji 40 sztuk wspomnianych zwierząt. To rezultat decyzji wydanej na wniosek miasta Wodzisławia Śląskiego....

Stanowisko inwestora w sprawie budowy biogazowni w Lubomi 

Wczoraj pisaliśmy o konflikcie pomiędzy władzami Lubomi i mieszkańcami dotyczącym zmian w planie zagospodarowania przestrzennego. Mieszkańcy nie zgadzają się na położenie paneli fotowoltaicznych oraz budowę biogazowni. O komentarz poprosiliśmy inwestora. 

Biogazownia i hektary fotowoltaiki w Lubomi? Mieszkańcy protestują 

We wtorek, 30 maja odbyła się dyskusja publiczna w urzędzie gminy, która dotyczyła projektu zmiany planu zagospodarowanie przestrzennego, mającego uwzględniać przekwalifikowanie gruntów związane z budową urządzeń fotowoltaicznych oraz biogazowni na terenie gminy. Uczestnicy nie kryli krytycznych uwag i zapowiadali protesty przeciwko...

Wilk na horyzoncie. Czy możemy czuć się bezpiecznie? Rolnicy żądają regulacji populacji 

Wilk, czyli majestatyczny drapieżnik budzący zarówno respekt, jak i fascynację zamieszkuje różnorodne środowiska na całym świecie. Nic więc dziwnego, że dostrzegany jest także w naszym regionie. Nie rzadko sieje jednak spustoszenie wśród zwierzyny hodowlanej, na co zwracają uwagę rolnicy, apelujący o uproszczenie procedur odstrzału,...

Zakład Rzeźniczo-Wędliniarski Ernestyn Janeta z Lubomi laureatem 55 Konkursu Produkty Najwyższej Jakości w Przemyśle Mięsnym 2023 

Znana w całym regionie firma rzeźniczo-wędliniarska z Lubomi zdobyła pierwsze miejsce w konkursie pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zorganizowanym przez Zakład Technologii Mięsa i Tłuszczu Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego.

Tekst sponsorowany

Odkryjcie niezwykły świat ogrodniczej pasji i inspiracji. Witold Czuksanow na Flower Show w Jastrzębiu 

Flower Show to wydarzenie, które jest prawdziwą ucztą dla zmysłów. Organizatorzy  przygotowali dla uczestników niezwykłe spotkanie, które odbędzie się na terenie Parku Zdrojowego, gdzie odkryte będą tajniki ogrodnictwa i będzie można poszerzyć naszą wiedzę na temat tworzenia pięknych i łatwych w pielęgnacji ogrodów.

Pomoc do przezimowanych rodzin pszczelich. Niewiele czasu na złożenie wniosków 

Jak informuje ARiMR tylko do 31 maja można ubiegać się o wsparcie z budżetu krajowego w ramach pomocy de minimis w rolnictwie do przezimowanych rodzin pszczelich. To już kolejny nabór wniosków o to dofinansowanie. W tym roku stawka płatności znacząco wzrosła i wynosi 50 zł. Dotychczas Agencja zarejestrowała blisko 38 tys. wniosków.

Dopłaty do materiału siewnego. Trwa nabór wniosków 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że od 25 maja do 25 czerwca 2023 r. można ubiegać się o przyznanie dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Od tego roku wprowadzone zostały odrębne stawki dla ekologicznych sadzonek i ziarna. Wsparcie ma charakter...

Wybory do Izb Rolniczych 

Śląska Izba Rolnicza informuje o wyborach, które odbędą się w tym roku w związku z upływem VI kadencji organów samorządu rolniczego. 

Modernizacja gospodarstw rolnych – 5 czerwca rusza nabór wniosków na inwestycje w obszarze D 

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 5 czerwca do 5 lipca 2023 r. rolnicy, którzy planują w swoich gospodarstwach inwestycje związane m.in. z racjonalizacją produkcji, wprowadzaniem innowacji czy zmianą profilu swojego gospodarstwa będą mogli starać się o dofinansowanie. 

Wdzięczni pszczołom. Impreza pszczelarska w Czernicy [ZDJĘCIA]  

Kto jak kto, ale pszczelarze z Czernicy nie mogli zapomnieć o Światowym Dniu Pszczół. Dlatego 21 maja przy Zameczku w Czernicy zorganizowali plenerowy festyn dla małych i dużych, podczas którego odsłonięty został pomnik wdzięczności człowieka dla... pracowitej pszczoły.

Polder Buków i rezerwat Łężczok otwierają się na turystów. Ile ptaków zabiła ptasia grypa? 

25 maja kończy się okres obowiązywania obostrzeń dotyczących ptasiej grypy, które wprowadził wojewoda Jarosław Wieczorek miesiąc wcześniej. Przed zakończeniem sprawdzamy liczbę ptaków, które padły ofiarą tej choroby.

Koleje Śląskie wracają do Bohumina. Pierwsze przejazdy już 11 czerwca 

Zgodnie z oczekiwaniami podróżnych w korekcie rozkładu jazdy Kolei Śląskich, która zacznie obowiązywać od 11 czerwca 2023 roku, przywrócone zostaną połączenia do Bohumina. Ta informacja szczególnie może ucieszyć mieszkańców miejscowości przygranicznych. 

Odkwaszanie gleby. Przedstawili projekt w ministerstwie 

Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz wraz z delegacją Koalicji na rzecz zdrowych gleb w Polsce uczestniczył w spotkaniu z sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Lechem Kołakowskim. Podczas spotkania przedstawiciele różnych organizacji zaprezentowali swoje cele odnośnie odkwaszenia gleb.

Ważne Ptasia grypa przedostała się do Czech. Wojewoda Wieczorek podał nowe wytyczne. O czym trzeba wiedzieć?  

Ptasia grypa nadal sieje spustoszenie, tyle że już za granicami naszego kraju. W Rychwałdzie stwierdzono ją w drobiu hodowlanym. W efekcie wojewoda wydał rozporządzenie również dla naszego regionu, bo czeska miejscowość znajduje się nieopodal okolicznych miejscowości. Sternik województwa wyjaśnił również, co z zakazem wstępu na...

Za nami kolejny Ekobazar w Wodzisławiu [ZDJĘCIA]   

W sobotę na wodzisławskim rynku odbył się kolejny Ekobazar. Nie zabrakło miodów, syropów, sałatek, wyrobów mięsnych oraz wielu innych atrakcji.

Rodzinny festyn z mundurem w Bluszczowie [ZAPOWIEDŹ] 

W przyszłą niedzielę, 28 maja na terenie Zajazdu Hacjenda w Bluszczowie odbędzie się rodzinny festyn z wieloma atrakcjami. 

Gospodynie z Bukowa uczestniczyły w II Śląskim Forum Kół Gospodyń Wiejskich w Nakle Śląskim 

Bukowskie Koło Gospodyń Wiejskich słynie z wielu ciekawych inicjatyw i pomysłów. 

Zobacz więcej