Ile zastosowań ma drewno? Na czym polega zrównoważona gospodarka leśna? Jak funkcjonuje przedsiębiorstwo Lasy Państwowe: 100 lat temu, teraz i w przyszłości? Na teren Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach, w setną rocznicę powstania polskich Lasów Państwowych, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach i Nadleśnictwo...
W lesie jazda quadami i motocyklami crossowymi jest surowo zabroniona, o czym leśnicy regularnie przypominają. Niestety, problem staje się coraz bardziej palący. Aleksander Kania, komendant posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie, przyznaje, że zwalczanie tego rodzaju szkodnictwa jest niezmiernie trudne.
Wydawało się, że kwestia odpadów została dawno rozwiązana, a pozbywanie się ich w lesie już dawno minęło. Niestety, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Śmieci nadal trafiają tam, gdzie nie powinny. - Nadleśnictwo Rudy Raciborskie obejmuje obszar około 18 tysięcy hektarów, a na każdym z jego zakątków znajdziemy odpady. Widać...
Pierwsze zmiany personalne w nadleśnictwach należących do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach dotknęły Rudy, Rudziniec oraz Rybnik. Decyzję podjął Robert Pabian, który pełni funkcję dyrektora RDLP i wcześniej kierował nadleśnictwem w Rudach. Pabian objął stanowisko kierownicze w katowickich lasach 2 lutego i już...
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że kończy się termin złożenia sprawozdań przez koła gospodyń wiejskich.
W niedzielne południe, 17 września w Rudach odbyły się dożynki diecezjalno-parafialne. Centralną częścią uroczystości była Msza św. odprawiona w Bazylice Mniejszej. Eucharystię poprzedziło poświęcenie koron dożynkowych przez ks. infułata Konrada Kołodzieja.
Nie potwierdziły się informacje podawane przez burmistrza Kuźni Raciborskiej Pawła Machę na sesji rady miejskiej, jakoby to zanieczyszczenia były powodem śnięcia ryb w rzece Rudzie. Podobnie jak w Odrze, a jeszcze wcześniej w stawie na terenie Zielonego Centrum w Krowiarkach, powodem jest przyducha, czyli niski poziom natlenienia wody.
- Sytuacja na rzece Rudzie uspokoiła się - powiedział portalowi Nowiny.pl st. kpt. Mateusz Wyrba, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu. Jak usłyszeliśmy, powoli kończą się działania służb w Rudach w Kuźni Raciborskiej. Burmistrz gminy wskazuje z kolei na przyczynę problemu.
Na Rudzie, nieopodal mostu przy ul. Gliwickiej (droga wojewódzka numer 919) w Rudach (gm. Kuźnia Raciborska), zbudowana została zapora z siatki mająca na celu wyłapywanie śniętych ryb. Rzeka niesie mało wody, a w jej pobliżu odczuwalny jest nieprzyjemny zapach. Sytuację na bieżąco monitorują strażacy.
Wracamy do tematu śniętych ryb, które zlokalizowano na rzece Ruda na terenie gminy Kuźnia Raciborska. Z informacji przekazanych przez Wody Polskie, czyli zarządcę rzeki wynika, że sprawa nie dotyczy kilkunastu sztuk. Odłowiono tyle ryb, że zapełniono nimi kilkanaście worków. Co więcej, część była w stanie rozkładu.
Problem zaobserwował wędkarz, który wezwał służby. Jak ustaliliśmy, z rzeki wyłowiono około 50-60 kilogramów śniętych ryb.
Ciekawa rada pojawiła się na profilu Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Wszystko dlatego, że leśnicy mają doskonałe wiadomości dla miłośników... jagód.
Z byłym zastępcą Komendanta Powiatowego PSP w Raciborzu, a także wieloletnim dowódcą JRG PSP Rydułtowy rozmawiamy o tym, jak kiedyś wyglądało pożarnictwo, o zmianach w straży, służbie w powiecie wodzisławskim i raciborskim oraz rolnictwie, z którym ciągle jest związany.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że do 7 lutego 2023 r., czyli o tydzień dłużej niż zakładano, producenci trzody chlewnej, którzy ponieśli straty w wyniku trwającej wojny, mogą składać wnioski o nadzwyczajną tymczasową pomoc. Wsparcie finansowane jest z budżetu PROW na lata 2014-2020.
Kwadrans przed godziną 12 przed probostwem w Rudach zebrały się delegacje z okolicz gmin, sołectw i parafii. Ks. bp Jan Kopiec poświęcił przepiękne korony żniwne, a następnie wszyscy razem - delegacje, parafianie, poczty sztandarowe, orkistra, księża i biskup udali się do kościoła na uroczystą mszę świętą.
W trzecią niedzielę września odbyły się Diecezjalne Dożynki w Rudach. Mszy Świętej dziękczynnej za tegoroczne plony przewodniczył ksiądz biskup diecezji gliwickiej- Jan Kopiec. Do Rud przybyli przedstawiciele dziesięciu miejscowości diecezji gliwickiej.
W trzecią niedzielę września odbyły się Diecezjalne Dożynki w Rudach. Mszy świętej dziękczynnej za tegoroczne zbiory przewodniczył ksiądz biskup Gerard Kusz. Do Rud przybyli przedstawiciele jedenastu miejscowości z diecezji gliwickiej.