Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Bezprawna jazda w sercu przyrody. Las nie dla quadów i crossów

W lesie jazda quadami i motocyklami crossowymi jest surowo zabroniona, o czym leśnicy regularnie przypominają. Niestety, problem staje się coraz bardziej palący. Aleksander Kania, komendant posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie, przyznaje, że zwalczanie tego rodzaju szkodnictwa jest niezmiernie trudne.

Bezprawna jazda w sercu przyrody. Las nie dla quadów i crossówmad/ freepik
Jazda quadem i crossem w lesie jest nielegalna, przypomina o tym Aleksander Kania, komendant posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie.

Nauczka na przyszłość

Quady i crossy mogą dostarczać wiele radości, o ile korzystamy z nich odpowiedzialnie i w odpowiednich miejscach. Niestety, czasem spotyka się osoby, które, poruszając się na nich, powodują szkody na obszarach leśnych. Jak wskazuje Kania z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, choć takie incydenty na terenie tego nadleśnictwa nie są jeszcze powszechne, to jednak zaczynają się pojawiać.

- Przypominamy, że tego typu działania nie są tolerowane w lesie - podkreśla.

Obszary pagórkowate, idealne dla tego typu aktywności, znajdują się pod szczególną obserwacją strażników leśnych. Wśród nich wymienione są leśnictwa Kotlarnia, Lubieszów, Ponięcice i Baborów. Niemniej jednak, ze względu na ich zdolność do poruszania się po różnorodnych terenach, te pojazdy mogą dotrzeć praktycznie wszędzie.

Szef rudzkiego posterunku leśnego otwarcie przyznaje, że schwytanie osób korzystających z tych pojazdów stanowi wyzwanie nadzwyczajne. Zakryte tablice rejestracyjne, kaski i kominiarki, agresywne manewry i nadmierna prędkość sprawiają, że identyfikacja sprawców wykroczeń jest czasem niemożliwa. Dodatkowo, kierowcy tych pojazdów często ignorują wezwania Straży Leśnej do zatrzymania się do kontroli. Aleksander Kania przyznaje, że strażnicy nie stawiają sobie za cel pościgu za sprawcami za wszelką cenę, gdyż ich priorytetem jest unikanie sytuacji, które mogą zagrażać komuś życiu. Mimo to liczą na to, że taka konfrontacja będzie dla tych osób ostrzeżeniem, aby w przyszłości powstrzymać się od nielegalnych przejażdżek po lesie.

Nawet 5 tys. zł kary

Mimo trudności leśnikom z Rud udało się już złapać niektóre z tych pojazdów. Wsparcie w tych działaniach zapewniają kamery monitorujące obszary leśne, jednak kluczową rolę odgrywa współpraca z policją oraz zaangażowanie lokalnej społeczności. Dzięki temu udaje się skuteczniej reagować na tego rodzaju wykroczenia i zapewnić bezpieczeństwo obszarom leśnym oraz ich użytkownikom.

- Jazda na tego typu pojazdach niesie za sobą kilka niekorzystnych konsekwencji - mówi Kania.

- Po pierwsze, stanowi bezprawny wjazd do lasu. Po drugie, prowadzi do dewastacji dróg i obszarów leśnych. Po trzecie, powoduje płoszenie zwierząt, gdyż hałas wywoływany przez te pojazdy roznosi się szeroko - kontynuuje. Kania wylicza, że sprawcę za taki czyn można ukarać karą do 1000 złotych. W przypadku skierowania sprawy do sądu grzywna wynosi nawet 5 tysięcy złotych.

Las nie dla quadów i crossów

Aleksander Kania apeluje: Las to dom dla zwierząt i roślin – nie dokuczajmy im. Nie stwarzajmy też zagrożenia dla turystów, którzy przybywają tu, aby odpocząć - podkreśla. - Dbajmy o nasze wspólne dobro - dodaje. Ma jednak świadomość, że quady i motocykle terenowe są popularne, niemniej jednak zaznacza, że las nie jest odpowiednim miejscem do ich.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~spacerowicz (46.134. * .138) 16.05.2024 17:01

Gonić z lasu tych wariatów na quadach, a za wjazd walić im mandaty takie, żeby musieli kredyty brać na ich opłacenie!

~Quadowcz1 (188.33. * .54) 16.05.2024 09:14

A wycinka drzew, wywózka drzew tirami, jeżdżenie po lasach traktorami nie niszczy drzew ani dróg nie płoszy zwierzyny. W moich rejonach co roku jest coraz mniej lasów niedługo nie będzie gdzie na grzyby chodzić i za to powinniście się brać a nie gnębić ludzi co w jakiś sposób chcą odreagować stres po pracy.