We wtorek (3.09) jeden z mieszkańców wodzisławskiej Zawady wybrał się o poranku na spacer. Ku jego zdziwieniu spotkał w lesie łosia. Okazuje się, że zwierzęta już wcześniej pojawiły się w naszym regionie.
Opaski smart, walizki turystyczne, mikroskopy do komputera, słuchawki, głośniki, piłki, gry oraz wiele innych atrakcyjnych nagród zostało rozdanych 8 maja uczniom szkół podstawowych – laureatom etapu powiatowego XIV edycji Ogólnokrajowego Konkursu Plastycznego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pod hasłem "Bezpiecznie na wsi mamy,...
21 marca w Domu Kultury w Kobyli odbył się kolejny, już tradycyjny Gminny Kiermasz Potraw i Ozdób Wielkanocnych Gminy Kornowac. To wyjątkowe wydarzenie, które nie tylko wzbogaca tradycję i kulturę świąteczną społeczności, lecz także stanowi doskonałą okazję do wspólnego celebrowania zbliżających się świąt poprzez prezentację...
Dożynki to nie tylko święto plonów, ale także okazja do podkreślenia roli rolników i życia wiejskiego w kulturze. To również czas, kiedy wiejska społeczność może wspólnie świętować i pielęgnować tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Z byłym zastępcą Komendanta Powiatowego PSP w Raciborzu, a także wieloletnim dowódcą JRG PSP Rydułtowy rozmawiamy o tym, jak kiedyś wyglądało pożarnictwo, o zmianach w straży, służbie w powiecie wodzisławskim i raciborskim oraz rolnictwie, z którym ciągle jest związany.
Zgłoszenia do Konkursu przyjmowane będą do 12 marca 2023 r. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest: „Polskie zwyczaje żniwne i dożynkowe". Patronat honorowy objęła Małżonka Prezydenta RP – Agata Kornhauser–Duda.
Dyrektorzy szkół prowadzonych i nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjechali spotkali z wicepremierem Kowalczykiem i wiceminister Gembicką.
W zeszłym roku w Krzanowicach, w tym roku w Pogrzebieniu. Od dwóch lat Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Raciborzu wspólnie z placówkami oświatowymi organizuje dzień bezpieczeństwa. To wydarzenie mające na celu przestrzeganie najmłodszych przed niebezpieczeństwami czyhającymi w gospodarstwach.
To Łańce w gminie Kornowac rozpoczęły tegoroczny maraton dożynkowy w powiecie raciborskim. Teraz nadszedł czas na gminne święto plonów, które w tym roku organizuje Pogrzebień.
Jubileusz 60-lecia Kółka Rolniczego w Pogrzebieniu, wyznacza powojenną historię „urodzajnego” Pogrzebienia. Sołectwo zawsze znajdowało się w rolniczej czołówce, znacznie odstając od wsi o słabych glebach uprzemysłowionego powiatu rybnickiego, a dorównując rolniczo zaawansowanym miejscowościom powiatu raciborskiego.
Wiatr i chłód nie przeszkodziły mieszkańcom gminy w obchodach święta plonów. Zobacz zdjęcia korowodu dożynkowego (kilkadziesiąt pojazdów i bryczek), dożynkowych koron, przebierańców (wśród których znaleźli się nawet imigranci z Bliskiego Wschodu) oraz z uroczystego przekazania chleba.
Środowisko wiejskie, w którym żyją i bawią się dzieci jest pełne zagrożeń, dlatego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zorganizowała we współpracy z Państwową Inspekcją Pracy piąty konkurs plastyczny dla dzieci ze szkół podstawowych z terenów wiejskich, pod hasłem „Zwierzaki to nie pluszaki”.
Kto zdążył ze żniwami przed załamaniem pogody, ten miał co świętować. Wesoły dożynkowy korowód był jedynie wstępem do przedniej zabawy zorganizowanej na terenie Oratorium Młodzieżowego w Pogrzebieniu. Polecamy galerię zdjęć z korowodu i początku uroczystości.
Prowadzenie współczesnej fermy jaj ma dziś więcej wspólnego z nowoczesnymi technologiami niż z tradycyjnym rolnictwem. Nic więc dziwnego, że w Pogrzebieniu od 38 lat zajmują się tą działalnością inżynierowie, którzy nie boją się wpuścić do kurnika komputerów.
Jacek Gorywoda wita nas na swoim podwórku w towarzystwie psów, które okazują się równie łagodne jak daniele, dla których tu przyjechaliśmy.