Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Česká dechovka i dożynkowa kolejka, czyli wielkie święto plonów w małej Rudzie

Gospodarzem tegorocznych dożynek w Gminie Kuźnia Raciborska było liczące około 300 mieszkańców sołectwo Ruda. To najmniejsza miejscowość gminy, mająca charakter typowo rolniczy. Święto plonów, które odbyło się w niedzielę, 10 września, miało wymiar dożynek gminno-parafialnych.

Česká dechovka i dożynkowa kolejka, czyli wielkie święto plonów w małej Rudziebart
Dożynkowy korowód prowadziła orkiestra z czeskiego Kravařa. Z kolei chętnych do wzięcia udziału w festynie z Kuźni przez Siedliska i Turze na miejsce dowoziła specjalna dożynkowa kolejka

Rolę starostów pełnili Michaela i Patryk Żemełkowie. Patryk swoje gospodarstwo przejął w 2015 r. Wcześniej prowadzili je jego rodzice, a przed nimi - dziadkowie. Hoduje się w nim około 35 sztuk opasu, a w związku z tym główną uprawą jest kukurydza przeznaczona na kiszonkę. Patryk na co dzień pracuje w Fabryce Obrabiarek "Rafamet", a Michaela w świetlicy wiejskiej w Rudzie. Razem wychowują dwuletniego synka Stasia, który uwielbia jeździć ze swoim tatą traktorem i jest jego wielką nadzieją na kontynuowanie rodzinnej tradycji

- Urodzaj w tym roku był dobry. Widać to choćby po kukurydzy, która bardzo wysoko urosła. Podobnie było z pszenicą czy pszenżytem. Pogoda dopisała, nie było powodów do narzekań. Rolnicy uznali, że tegoroczne żniwa były udane - powiedział sołtys Rudy Przemysław Hawro (na pierwszym planie w marynarce)

Tradycją jest, że gospodarzami dożynek naprzemiennie są sołectwa z zachodniej bądź wschodniej części gminy. Na zdjęciu Patryk Żemełka z Rudy przekazuje dożynkowy chleb Norbertowi Gacce - sołtysowi Jankowic, gdyż to ta miejscowość ugości rolników w przyszłym roku

Podczas prezentacji koron dożynkowych, szczególną uwagę Wojciech Gdesz poświęcił koronie wykonanej przez działkowców ROD "Krokus": - Nad tą koroną czuwał i myślę, że jest nad nami, i cieszy się tym dniem wielka postać Kuźni Raciborskiej; wielki społecznik i działkowiec: Jerzy Jary - tymi słowami wiceburmistrz wspomniał zawsze obecnego na dożynkach, a przedwcześnie zmarłego prezesa ROD "Krokus". - Wielkim marzeniem pana Jerzego było, aby korona została przyozdobiona pawimi piórami, które w tym miejscu mają symbolizować bogactwo i dobrobyt - dodał W. Gdesz, który jednocześnie na ręce Krzysztofa Grobelnego z ROD "Rafamet" wręczył pamiątkowy dyplom wystosowany przez Polski Związek Działkowców - Okręg Śląski w Katowicach z okazji 75-lecia założenia ogrodu. - Kuźnia Raciborska żyje działkowcami - powiedział zastępca burmistrza Pawła Machy

Bartosz Kozina

Dożynki 2023 w naszym regionie 57 wiadomości, 87 komentarzy w dyskusji, 6695 zdjęć, 9 filmów

Ludzie

Wojciech Gdesz

Wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Hammer (46.204. * .72) 11.09.2023 10:29
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Na mszy dożynkowej w mieście Kuźnia Raciborska tego samego dnia nie było ani jednego przedstawiciela "władzy". Ani tej wyższej ani tej niższej WSTYD
Ale oczywiście ważniejszy jest lans

~Edekruda (45.151. * .155) 11.09.2023 08:18
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wiec wyborczy sobie zrobili z naszych dożynek, banery ludzi co nigdy w Rudzie nie byli powywieszali ,mieszkam tu ponad 50 lat i takiego dziadostwa jeszcze nie było. Koledzy burmistrza Machy z pisu

~Opozycja (46.204. * .72) 10.09.2023 20:12
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Szkoda tylko że niektórzy z "władzy" przychodzą tylko się pokazać a nie pracować na rzecz społeczności