Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czysta energia, stabilne dochody, rozwój społeczności – potencjał farm wiatrowych

W obliczu galopujących zmian klimatycznych, które stanowią realne zagrożenie dla naszej przyszłości, następuje konieczność podjęcia działań w celu odejścia od paliw kopalnych oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z kluczowych filarów zielonej transformacji energetycznej stają się farmy wiatrowe, które przy produkcji energii, nie emitują do atmosfery szkodliwych substancji, co sprawia, że stanowią doskonałą alternatywę dla ugruntowanych, ale niezbyt ekologicznych, metod wytwarzania energii elektrycznej. Farmy wiatrowe to nie tylko szereg korzyści dla środowiska, to także profity dla gospodarki, gmin, mieszkańców.

Czysta energia, stabilne dochody, rozwój społeczności – potencjał farm wiatrowych

Korzyści dla środowiska

Farmy wiatrowe stanowią kluczowy element w walce z kryzysem klimatycznym, a ich działanie przynosi szereg korzyści dla środowiska naturalnego. Przede wszystkim, turbiny wiatrowe generują energię elektryczną bez emisji szkodliwych substancji do atmosfery, co oznacza, że farmy bezpośrednio przyczyniają się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, a w dalszej perspektywie i w przeciwieństwie do elektrowni opalanych paliwami kopalnymi, przyczyniają się do ograniczenia globalnego ocieplenia i jego negatywnych skutków dla planety.

Korzyści dla gmin

Gminy, na terenie których pojawiają się farmy wiatrowe, dzięki regularnym wpływom z podatków od turbin wiatrowych, zyskują możliwość realizacji swoich projektów. Dodatkowe fundusze pozwalają na inwestycję w nowoczesną infrastrukturę, budowę bezpiecznych dróg i chodników, dotowanie lokalnych żłobków, przedszkoli, domów dla seniorów, a także wsparcie imprez sportowych i kulturalnych przekładających się na rozwój pasji mieszkańców gminy oraz promocję gminy jako miejsca atrakcyjnego, a także przyjaznego środowisku, co mogłoby przyciągnąć nowych inwestorów oraz turystów. Obecność farm wiatrowych to jasny sygnał, że gmina się rozwija.

Kilka słów o benefitach

Stabilny dochód dla właścicieli gruntów

Farmy wiatrowe mogą powstać na terenach, które nie nadają się, z różnych względów, do intensywnej działalności rolniczej. Rolnicy, którzy posiadają takie grunty i zdecydują się na dzierżawę ziemi pod farmę wiatrową, mogą liczyć na stabilne i długoterminowe pozarolnicze źródło dochodu, które nie wymaga aktywnego zaangażowania właścicieli gruntów. Farmy wiatrowe mogą powstać także na terenach o korzystnych klasach gruntów. Nie jest to przeszkodą, gdyż instalacja turbin zajmuje stosunkowo niewielką powierzchnię, co umożliwia dalsze użytkowanie ziemi – pozostałą część pola można nadal wykorzystywać rolniczo – do upraw rolnych czy wypasu zwierząt. Dzięki temu rozwiązaniu, grunty mogą w dalszym ciągu przynosić profity, jednocześnie wspierając produkcję zielonej energii.

Korzyści dla nas wszystkich

Wiatr stanowi odnawialną i niewyczerpywalną formę energii, co czyni go niezwykle atrakcyjnym źródłem dla produkcji elektryczności. Rozwój energetyki wiatrowej ma kluczowe znaczenie dla redukcji zależności Polski od importu surowców energetycznych i budowania niezależności energetycznej kraju. Obecnie Polska importuje znaczną część surowców energetycznych – gazu, ropy, a nawet węgiel. Ta zależność od importu stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, zwłaszcza w kontekście niestabilnej sytuacji geopolitycznej. Zwiększenie produkcji energii z wiatru pozwala na znaczące zmniejszenie tej zależności. Energetyka wiatrowa stanowi odpowiedź na wahania cen surowców energetycznych – gazu, ropy, węgla na rynkach międzynarodowych, oferuje stabilność w zakresie dostępności oraz odporność na zagrożenia geopolityczne.

Technologiczne aspekty farm wiatrowych

Farmy wiatrowe stanowią przykład wykorzystania zaawansowanej technologii z pogranicza dziedzin aerodynamiki, inżynierii mechanicznej i elektrycznej. Typowa turbina składa się z fundamentu, wieży, piasty oraz łopat. Przeciętna farma wiatrowa składa się z kilku, kilkunastu, bądź kilkudziesięciu takich turbin,a zadaniem każdej z nich jest przekształcenie energii kinetycznej w ruch obrotowy w celu wytworzenia energii elektrycznej. Technologia farmy  wiatrowych nieustannie się rozwija. Obecna praktyka obejmuje zwiększanie wysokości wież, co umożliwia dostęp wirnika do silniejszych i bardziej stabilnych wiatrów występujących na większych wysokościach. Dodatkowo współczesne łopaty projektowane są z wykorzystaniem zaawansowanych materiałów, co pozwala na tworzenie coraz dłuższych i bardziej wydajnych konstrukcji, co przekłada się na możliwość przechwytywania większej ilości energii wiatru, a w konsekwencji zwiększoną produkcję energii elektrycznej. Warto nadmienić, iż obecnie stosowane technologie pozwalają na uruchomienie produkcji energii już przy prędkości wiatru na poziomie 3 m/s. Powyższe świadczy o stale rosnącej efektywności farm wiatrowych. Dzięki temu postępowi technologicznemu, farmy wiatrowe stają się coraz bardziej wydajnym i niezawodnym źródłem czystej energii, odgrywając kluczową rolę w transformacji energetycznej na całym świecie.

Wyzwania związane z procedowaniem parków wiatrowych

Aspekt społeczny odgrywa bardzo ważną rolę w planowaniu farm wiatrowych. Mimo ogólnego poparcia dla odnawialnych źródeł energii, często wzbudzają kontrowersje i sprzeciw lokalnych społeczności. Obawy mieszkańców dotyczą przede wszystkim odległości turbin od zabudowań w kontekście hałasu, a dalej wpływu na ich komfort życia, ingerencji w krajobraz, czy oddziaływania na środowisko.

Bardzo istotne jest uświadomienie społeczeństwa, iż planowana farma wiatrowa nie będzie oddziaływać negatywnie na ich życie oraz na środowisko. Staranny dobór lokalizacji turbin z dala od zabudowań mieszkalnych oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii redukujących hałas i dostosowanie wizualne parku do otaczającego krajobrazu, to działania które mogą sprawić, iż inwestycja będzie akceptowalna społecznie. Ponadto przeprowadzenie rzetelnej oceny aspektów środowiskowych pozwala na identyfikację potencjalnych problemów i wdrożenie odpowiednich środków zaradczych, by w jak najmniejszym stopniu oddziaływać na faunę i florę.

Aby zwiększyć akceptację społeczną dla farm wiatrowych, istotne jest wczesne i transparentne zaangażowanie lokalnej społeczności w projekt oraz dialog, by mieszkańcy posiadali pełen dostęp do informacji na każdym etapie projektu farmy i mieli wpływ na jego ostateczny kształt. Uwzględnienie lokalnej wiedzy i doświadczeń może przyczynić się do wypracowania odpowiedniego dla obu stron rozwiązania. Postrzeganie mieszkańców jako partnerów, budowanie zaufania oraz relacja ze społecznością, dialog, współpraca oraz dzielenie się korzyściami przyczyniają się do sukcesu.

Wpływ farm wiatrowych na faunę i florę jest przedmiotem intensywnych badań przedrealizacyjnych, których to konsekwencją jest ustalenie niezbędnych działań ochronnych. Główne zagrożenie dla ptaków i nietoperzy obejmują bezpośrednie kolizje z łopatami turbin lub w wyniku barotraumy, dlatego wdrożenie strategii ochronnych jest kluczowe dla zminimalizowania negatywnego wpływu farm wiatrowych na populacje ptaków i nietoperzy.

Do działań minimalizujących zagrożenia dla ptaków należą: unikanie lokalizacji wysokiego ryzyka – lokalizowanie siłowni wiatrowych poza szlakami migracyjnymi, selektywne wyłączenie turbin, stosowanie mechanizmów spowalniających prędkość obrotową, gdy ptak znajduje się w pobliżu. Rozwiązania te diametralnie zmniejszają śmiertelność, a strata produkcji energii przy ich zastosowaniu jest stosunkowo nieduża.

Strategia ochrony nietoperzy, oprócz unikania lokalizowania turbin na trasie ich przelotów, opiera się głównie na zastosowaniu inteligentnych systemów ograniczania pracy, które to dynamicznie dostosowują pracę turbin w oparciu o aktywność nietoperzy. Dodatkowo inwestor wyraża zgodę na czasowe wyłączenia turbin jeśli okazuje się to być konieczne.

Niewątpliwie, farmy wiatrowe mają wpływ na krajobraz. Kwestią gustu jest aspekt wizualny turbin – jednokolorowe jasne wieże z łopatami mają grono swoich zwolenników, niemniej istnieje także grupa osób obawiających się turbin wpisanych w panoramę. Aby zminimalizować wpływ farm wiatrowych na krajobraz, można podjąć szereg działań minimalizujących. Przede wszystkim kluczowe jest strategiczne rozmieszczenie turbin – siłownie wiatrowe należy lokalizować w taki sposób, by respektować tereny cenne krajobrazowo. Istotny jest także sam układ – warto rozważyć stworzenie jednej skupionej grupy turbin, aniżeli rozległego parku. Należy także mieć na uwadze, iż stosowanie jednolitych turbin w jasnych, neutralnych kolorach, dopasowanych do otoczenia, sprawia, że turbiny w sposób naturalny wpisują się w każdy krajobraz, a widok ten może być nadal przyjemny dla oka.

Farmy wiatrowe, choć są źródłem czystej energii, to jak każda instalacja, generują hałas. Głównym źródłem tego hałasu jest ruch łopat turbin. W celu zminimalizowania wpływu akustycznego farm wiatrowych, siłownie wiatrowe lokalizuje się z dala od zabudowy mieszkaniowej. Inwestor podczas ustalania siatki turbin zobowiązany jest do rozlokowania ich w taki sposób, by nie oddziaływały one na okoliczne domostwa. Nie ma możliwości, żeby bez spełnienia norm akustycznych ściśle określonych i kontrolowanych przez instytucje zaangażowane w proces pozyskiwania decyzji środowiskowej, inwestycja powstała. Lokalizacje te poparte są szeregiem analiz akustycznych przedrealizacyjnych, a po wybudowaniu parku, nakłada się na inwestora obowiązek przeprowadzenia badań porealizacyjnych.

Podsumowując, rozwój farm wiatrowych wymaga kompleksowego podejścia, uwzględniającego aspekty społeczne, środowiskowe i techniczne. Kluczowe jest znalezienie równowagi między korzyściami płynącymi z produkcji czystej energii a minimalizacją negatywnych skutków dla lokalnych społeczności i środowiska. Dzięki odpowiedniemu planowaniu, zaangażowaniu społecznemu i wykorzystaniu nowoczesnych technologii, możliwe jest skuteczne wdrażanie projektów farm wiatrowych z korzyścią dla wszystkich zainteresowanych stron.

Konkluzja

Na koniec, farmy wiatrowe to nie tylko sposób na produkcję czystej energii, ale także szansa na rozwój naszych społeczności. Inwestując w energię wiatrową, inwestujemy w naszą przyszłość – zarówno w kontekście walki ze zmianami klimatu, jak i poprawy jakości życia lokalnych mieszkańców. Pamiętajmy, że każdy krok w kierunku zrównoważonej energetyki to krok w stronę bezpieczniejszej i zdrowszej planety dla nas i przyszłych pokoleń.

Dołącz do nas

Eurowind Energy zrealizował dotychczas w Polsce 22 farmy wiatrowe o łącznej mocy niemal 300 MW.

Jako doświadczony inwestor, prowadzący działalność w 15 europejskich krajach oraz w Stanach Zjednoczonych, jesteśmy zobowiązani do kompleksowego przygotowania i zarządzania procedurami na każdym etapie projektu, uwzględniając czynniki środowiskowe, społeczne, gospodarcze oraz lokalne warunki wietrzne. Eurowind Energy inwestuje w lokalne społeczności oraz preferuje korzystanie z lokalnych usług. Jest to nasz sposób na budowanie partnerskich relacji, wspieranie miejscowej gospodarki i tworzenie trwałych więzi z miejscem, w którym działamy. Jesteśmy przekonani, że ta współpraca przyczynia się zarówno do naszego sukcesu, jak i dobrobytu społeczności, której stajemy się częścią.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych zrównoważonym rozwojem oraz posiadających grunty do nawiązania kontaktu i tworzenia wspólnych projektów.

Skontaktuj się z nami pod adresem info-pl@ewe.dk

Artykuł sponsorowany