Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Cały powiat raciborski bawi się na dożynkach w Krzyżanowicach [ZDJĘCIA, RELACJE NA ŻYWO]

Ulicami: Główną, Tworkowską i Dworcową przejechał korowód dożynkowy w Krzyżanowicach. To największe, bo powiatowe święto plonów na Raciborszczyźnie. Zjechały się delegacje ze wszystkich gmin, nie zabrakło VIP-ów.

Cały powiat raciborski bawi się na dożynkach w Krzyżanowicach [ZDJĘCIA, RELACJE NA ŻYWO]mad
Główną część dożynkowych obchodów zorganizowano w niedzielę 27 sierpnia

Tłumy w Krzyżanowicach

Korowód dożynkowy mierzył ponad kilometr, bo kiedy pierwsi mieszkańcy dotarli już na miejsce imprezy – boisko LKS Krzyżanowice, ostatnie pojazdy rolnicze stały jeszcze nieopodal urzędu gminy. - Takich tłumów tutaj nie pamiętam - mówił nam sołtys wsi Hubert Fichna.

W rolę konferansjerki wcieliła się Joanna Jędraszczyk-Kałwak, która kolejno przedstawiała delegacje z poszczególnych gmin powiatu i sołectw gminy Krzyżanowice. Później mówiła o przyozdobionych pojazdach rolniczych i zabawnych scenkach, które prezentowano na przyczepach. Przybyłych na powiatowo-gminne święto plonów z platformy podziwiały VIP-y, m.in. wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki, starosta Grzegorz Swoboda, posłowie: Gabriela Lenartowicz, Adam Gawęda, Teresa Glenc, Krzysztof Gadowski, Michał Woś, a także radni wojewódzcy: Henryk Siedlaczek i Grzegorz Wolnik.

- To zaszczyt - mówili nam o swojej funkcji starostowie dożynkowi Paweł i Maria Lasakowie. Małżeństwo od 1997 roku prowadzi gospodarstwo rolne, trudniące się produkcją roślinną, głównie: ziemniakami, rzepakiem i zbożami. Pani Maria pracę w gospodarstwie łączy z prowadzeniem krzyżanowickiej restauracji „Staruszek”. Pan Paweł w przeszłości był natomiast Radnym Gminy Krzyżanowice przez dwie kadencje, w tym piastował stanowisko przewodniczącego rady. W korowodzie jechali w bryczce, którą prowadził Henryk Martynus z Bieńkowic

"Na żywo" na Facebooku pokazywaliśmy przejazd korowodu przez wieś:

Najpierw konie tradycyjne, a później mechaniczne

Jako pierwsi jechali jeźdźcy na koniach: Tomasz, Liliana i Franciszek Gajdowie z Nowej Wioski, a za nimi bracia: Marek i Michał Libowscy z Bieńkowic. Później Łukasz Siwoń z Krzyżanowic na kosiarce, na której zawieszono baner głoszący, że w Krzyżanowicach odbywają się dożynki powiatowo-gminne. Kolejno zaprezentowali się: mażoretki, gminna orkiestra dęta oraz placówki mające swoje siedziby w stolicy gminy – DPS, przedszkole i szkoła.

Mieszkańcom nie brakowało pomysłów na ciekawe zaprezentowanie się w korowodzie dożynkowym. Natalia z Krzyżanowic zasiadła w fotelu, który zawieszono na szufli traktora

Później jechały dwie bryczki. W pierwszej zasiedli starostowie dożynkowi Maria i Paweł Lasakowie, a za nimi proboszcz miejscowej parafii ks. Jerzy Witeczek i przewodniczący rady gminy Brunon Chrzibek. Później szły VIP-y, a za nimi jechały korony żniwne i prezentowały się delegacje z poszczególnych gmin powiatu i wszystkich sołectw gminy Krzyżanowice, wśród których byli m.in. sołtysi, członkinie KGW, ale i włodarze: wójt Kornowaca Grzegorz Niestrój, sekretarz Krzanowic Joanna Tkocz (później dołączył burmistrz Andrzej Strzedulla), wójt Pietrowic Wielkich Andrzej Wawrzynek, wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk i wójt Rudnika Piotr Rybka. Następnie prezentowały się maszyny rolnicze, z których część ciągnęła platformy, na których przedstawiano zabawne scenki.

Na Facebooku pokazywaliśmy także prezentację koron żniwnych:

Rolnicy mają wiedzę

Część oficjalna to przekazanie chleba dożynkowego przez starostów na ręce włodarzy, a później poczęstowanie wypiekami z tegorocznych zbiorów zgromadzonych na dożynkach. Nie zabrakło także przemów. Wójt Krzyżanowic mówił, że dożynki jako dziękczynienie za plony, to tradycyjna uroczystość, w trakcie której dziękuje się rolnikom za trud i wszystkim mieszkańcom będącym beneficjentami tego, co wyprodukują rolnicy.

Dożynki ubarwiły m.in. mażoretki z tworkowskiego Uśmiechu

- Gmina Krzyżanowice, to gmina rolnicza. Ma 7 tysięcy hektarów ogólnej powierzchni, z czego 5,5 tysięcy hektarów to grunty rolne, o wysokiej bonitacji gleb. Nasi gospodarze cechują się dużą świadomością rolniczą, posiadają nowoczesny, piękny, dobry, niezawodny sprzęt, ogromną wiedzę i potrafią z darów ziemi wyciągnąć jak najwięcej - mówił wójt. Nawiązał do pogody, bo ta sprzyjała rolnikom, choć pod koniec żniw ciągłe opady deszczu zaburzyły jakość zbóż, których wcześniej nie udało się zebrać.

Wójt nawiązał także do planów Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który grunty z zasobów państwowych planuje podzielić pomiędzy rolników indywidualnych i firmy rolnicze. G. Utracki uważa, że przy rozdysponowaniu tych ziem należy także mieć na względzie gminę, która chciałaby współdecydować o ich przeznaczeniu ze względu na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. - Chcielibyśmy stworzyć bufor bezpieczeństwa, który złapie wodę, którą nie jest w stanie przyjąć ziemia, ani kanalizacja - poinformował, przypominając, że szczególnie narażone są sołectwa: Owsiszcze, Nowa Wioska, Krzyżanowice i Tworków. Dodał, że gmina jest za tym, aby rolnicy powiększali swoje areały, ale zaznaczył, że należy patrzeć także na bezpieczeństwo pozostałych.

Wójt zapowiedział też, że gmina zamierza wspierać rolników i mieszkańców poprzez inwestycje w infrastrukturę i działania ekologiczne. - Tak, aby wszystkim lepiej się żyło - zaznaczył włodarz.

"Gamów z tego słynie, że gamowskie gospodynie są robotne i obrotne. Pożniwowały, pranie wyprały, a teraz biglują, malują i na dożynki se szykują" – głosiło hasło na naczepie, na której swoją scenę prezentowały panie z Gamowa w gminie Rudnik

Kultywowanie tradycji

Starosta raciborski dziękował natomiast nie tylko rolnikom za rolniczy trud, ale i gminie Krzyżanowice, czyli wszystkim zaangażowanym w organizację dożynek powiatowo-gminnych. - Dziękuję wszystkim, dzięki którym możemy się tutaj spotkać - mówił ze sceny Grzegorz Swoboda. - Bardzo się cieszę, że tę tradycję, którą zapoczątkowali nasi dziadkowie możemy w piękny sposób kultywować - dodał.

Szef powiatu życzył zgromadzonym na krzyżanowickim boisku dużo zdrowia oraz, aby nigdy na stołach nie zabrakło chleba. Wcześniej wspomniał o scalaniu gruntów, zaznaczając, że samorząd powiatowy realizując te zadania chce ułatwiać gospodarzom pracę na roli.

17 koron zaprezentowano w Krzyżanowicach. W centralnym miejscu ustawiono tą przygotowaną przez gospodarzy wydarzenia

Uhonorowanie i zgrzyt

Krzyżanowickie święto plonów to od lat okazja do uhonorowania zasłużonych rolników i osób pracujących na rzecz rolnictwa. Nagrody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, o które wnioskowała gmina, na scenie wręczono kilku osobom. Później taką samą nagrodę na scenie chciała wręczyć także poseł Teresa Glenc radnemu powiatowemu Łukaszowi Murze, ale pojawił się wyraźny sprzeciw. Posłanka mogła to zrobić, ale... obok sceny.

Za rok Racibórz

Dożynki powiatowo-gminne rokrocznie odbywają się w innej gminie powiatu raciborskiego. W zeszłym roku gościły Grzegorzowice w gminie Rudnik, które reaktywowały to spotkanie po pandemicznej przerwie (świętowanie odbyło się w Łubowicach). W tym roku za organizacją stanęły Krzyżanowice, zaś za rok cały powiat ugości Miasto Racibórz.


Krzyżanowice wydarzenie zaczęło w sobotę 26 sierpnia festynem, na którym gwiazdą wieczoru był zespół Video (więcej TUTAJ). Szczegóły niedzielnego świętowania można znaleźć natomiast TU.

Ludzie

Adam Gawęda

były poseł i senator

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Brunon Chrzibek

Przewodniczący rady gminy Krzyżanowice

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, radny sejmiku śląskiego, senator XI kadencji

Hubert Fichna

Radny gminy Krzyżanowice

Joanna Tkocz

Sekretarz Gminy Krzanowice

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm RP

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.

Teresa Glenc

Była posłanka na Sejm RP.

Wolfgang Kroczek

Wicewójt gminy Krzyżanowice 

Łukasz Mura

Radny Powiatu Raciborskiego

19 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Dodajkomentarz (89.174. * .113) 30.08.2023 16:52

„….i brzuchom grubym…”
Podoba mi się :)))) pozdro

~Klara09 (83.22. * .176) 30.08.2023 11:45

Może w końcu Gmina Krzyżanowice się obudzi. Wójt jest wybierany przez mieszkańców i ma pracować dla ich dobra.

~StopKolesiostwu (46.204. * .119) 28.08.2023 15:55

Stop kolesiostwo... i zapitym twarzom czerwonym... i brzuchom grubym...

~Calineczka123 (46.204. * .44) 28.08.2023 15:46

Dlaczego nasza gmina krzyżanowice tak nie lubi kobiet. Kobiety zwalniają się z pracy. Kobietom odbiera się głos. Nawet na dożynkach było to widać jak na polecenie wójta próbowano odebrać głos Pani Poseł Glen... No ale nie udało się brawo Pani Poseł Glenc! Brawo Kobiety nie dajmy sobie kneblować ust... Bez względu na funkcje jakie pełnimy.

~LoklnyMieszkaniec (195.254. * .250) 28.08.2023 13:54

"Wójt zapowiedział też, że gmina zamierza wspierać rolników". Jeżeli jest jakaś skala obłudy to jej góną granicę przekroczył Utracki już dawo. Do rolników uśmiecha się tylko podczas dożynek a poza dożynkami to rolnicy sa odpowiedzialni za powodzie, jak chcą z Wójtem porozmawiać, to nie ma czasu, jak pisza petycję to albo podpisy sa nieczyletnie albo to w ogole nie jest petycja i nie musi odpowidać. Weźmy już tego darmozjada, obłudnika i hama (kto był i słyszał co powiedział do jednej pani radnej to o co chodzi) wymieńmy na kogoś normalnego.! Może Huptaś albo Mura? No chyba że dlaje chcemy, żeby Utracki sprzedawał naszą gminę swojej rodzinie - jak to już zrobił z działkami.

~Stek (195.254. * .68) 28.08.2023 13:53

I to mają być dozynki święto rolników, wstyd panie wójcie.

~LokalnyRolnik (46.204. * .180) 28.08.2023 11:20

Jedyny mąż stanu który jest murem za rolnikami Pan Mura. Należała mu się ta nagroda wyróżnienie. Pani która powiedziała że nie ma tego w programie powinna... się wstydzić... delikatnie mówiąc.

~PrawdaWyborcza (46.204. * .208) 28.08.2023 11:08

Pamiętam jak kiedyś ludzie mieli po 15 - 20 hektarów u sie opłacało, potem przestało się opłacać, zabiliście przetwórstwo, opłacalny skup... tylko zborzabi zboża na tych polach gdzie rośliny okopowe ? Selery , buraczki , marchew , gdzie pomidory polne , ogórki? Wyjaławiacie pola ta kukurydzą... Monokulturami . warstwy pruchnicy praktycznie nie ma a to ona buduje glebę...

~Dupablada (46.204. * .208) 28.08.2023 10:15
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Gospodarz (46.134. * .200) 28.08.2023 08:47

Gabi musiała przemawiać

~Bbbb (46.134. * .200) 28.08.2023 07:45

Żenujące jak włada krzyzanowic potraktowała najbardziej zasłużonego dla rolnictwa pana Łukasza Mure ,co ważniejsze było przemówienie Gabryski która nic nie robi dla rolników
Ludzie obudźcie się taka władza
nam nie potrzebna
Panie Łukaszu gratulacje za wyróżnienie jest pan Wielki

~Murem_za_murą (46.204. * .159) 28.08.2023 01:02

Najlepsze wręczanie nagród na dożynkach... Strażakom, Uśmiechowi? To dożynki czy pan wójt wie co znaczą dożynki komu się dziękuję i gratuluje ? Łukasz Mura walczy o rolników !!! Temu panu to się poprostu należy!!! Miał dostać nagrodę przy namiocie ? Chyba włodarzowi naszej gminy się trochę w głowie poprzewracało! Człowieku obudź się gmina to nie ty tylko ludzie!!!

~Paparaz (188.146. * .231) 28.08.2023 00:28

Mura walczy dla nas rolników, co w tym dziwnego że mial dostać nagrodę. Chociaż ma tyle bo robi to wszystko bezinteresownie. A wójt na święcie rolników ze sceny,że rolnicy są winni za powódź , masakra

~CoZaWiejskieDupki (46.134. * .59) 27.08.2023 22:39

Jakim trzeba być kretynem, by zabronić posłance RP wręczenia medalu od Ministra Rolnictwa dla miejscowego aktywnego radnego? Swoboda z Utrackim chcieli to ukryć? Bravo, właśnie się Wam to udało!

~Rolnik_raciborski (94.254. * .48) 27.08.2023 22:35

Łukasz Mura jest jedynym samorządowcem który pochylił się nad tematem "agromaxu" i który faktycznie dba o interesy rolników. Wstyd i hańba dla tych którzy potraktowali go w taki sposób na teoretycznie imprezie skierowanej dla rolników. Teoria teorią a w praktyce z dożynek najwięcej mają ci co najmniej na nie zasłużyli. Bardzo dobrze to widać na przykładzie Łukasza Mury. Głowa do góry, jesteśmy z tobą

~Obrusnik (46.204. * .143) 27.08.2023 22:23

Co z nagrodą dla pana Łukasza Mura??

~Bbbb (5.184. * .120) 27.08.2023 21:14

Pan Mura najbardziej zasłużył na nagrodę

~Stek (195.254. * .68) 27.08.2023 20:26

Przecież to każdy wie że nagroda może być przydzielona temu co wójt pozwoli. Jaka szkoda że wójt tego nie wiedział wczoraj..........

~PRZESTRZEGAMM (185.213. * .111) 27.08.2023 19:48

Dożynki jeszcze ujdą ale pamiętajcie każdy piknik pis-u z udziałem helikoptera grozi utratą zdrowia a nawet śmiercią!!!