Zjechaliśmy pod ziemię, ponad 300 metrów w dół. I czuliśmy się świetnie. Poczuć się jak górnik - ten sprzed wieku i ten współczesny można w zabrzańskim Muzeum Górnictwa. Wizyta Nowin w Sztolni Luiza oraz w Kopalni Guido.
Od 24 marca 2025 r. po raz kolejny o dofinansowanie działalności statutowej mogą się ubiegać koła gospodyń wiejskich.
W najbliższą niedzielę, 2 marca na wodzisławskim rynku odbędzie się jarmark staroci. Impreza odbywa się tradycyjnie w każdą pierwszą niedzielę miesiąca i przyciąga tłumy pasjonatów z całego regionu. Jarmark rozpocznie się o godzinie 8.00.
Śląscy fani polskiej reprezentacji w piłce nożnej już koncentrują się na dwóch datach w czerwcu i we wrześniu. Zaplanowano wówczas mecze kadry na chorzowskim gigancie. Ekipa pod wodzą Roberta Lewandowskiego rozegra na Stadionie Śląskim jeden mecz towarzyski oraz pojedynek w ramach eliminacji Mistrzostwa Świata.
Organizowany przez Województwo Śląskie i TVP Sylwester z Dwójką na Stadionie Śląskim skłonił Nowiny do przeprowadzenia sondy ulicznej na ten temat. Pytaliśmy przechodniów czy wolą bawić się w ostatnią noc roku na domówkach, czy imprezach plenerowych lub balach?
Wojciecha Saługę marszałka Województwa Śląskiego pytaliśmy w Chorzowie, na konferencji prasowej m.in. o konkurencję Ślązaków z Góralami w organizacji telewizyjnego Sylwestra, a także osobiste typy muzyczne i sposób, w jaki lubi spędzać ostatnią noc roku.
Zbliża się najbardziej wyczekiwane wydarzenie roku! Już za dwa tygodnie Stadion Śląski zamieni się w pulsujący życiem i muzyką dancefloor, na którym wspólnie pożegnamy 2024 rok. Niezapomniany koncert Sylwester z Dwójką wypełni całą noc przebojami, łącząc pokolenia i muzyczne style. Impreza startuje o godzinie 20:00. Dołącz osobiście...
- Przed nami wyjątkowa, sylwestrowa noc w Kotle Czarownic. O wspaniałą atmosferę zadbają gwiazdy polskiej muzyki - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.
Pszczelarze nie tylko zajmują się miodem. Śląski Związek Pszczelarzy w Katowicach co cztery lata przeprowadza konkurs kronik kół i stowarzyszeń pszczelarskich. W tym roku koła z naszego regionu zdobyły drugie i trzecie miejsca oraz wyróżnienia.
Sezon dożynkowy w Żorach w pełni - tylko w niedzielę, 1 września, świętowały trzy żorskie dzielnice: Rój, Rogoźna i Baranowice. Nie zabrakło oczywiście barwnych korowodów dożynkowych, specjalnie na ten moment przygotowanego bochenka chleba, i szalonej zabawy.
W Żorach jako pierwsi w podzięce za plony ulicami dzielnicy przejechali mieszkańcy Rownia i Folwarków. W uroczystościach dożynkowych po raz pierwszy w roli wiceprezydenta wystąpił Leszek Hoderny, a autorka tegorocznego kołocza dożynkowego, Iwona Sitko, uchyliła nam rąbka tajemnicy związanej z jego recepturą.
Przełom sierpnia i września to czas dziękowania za tegoroczne żniwa. Poszczególne żorskie dzielnice od lat organizują z tej okazji zabawy dożynkowe. W tym roku świętowanie rozpocznie się 25 sierpnia w dzielnicy Rowień - Folwarki, a zakończy 7 września w Osinach.
W drugiej części wywiadu z lekarzem weterynarii Agatą Bytner, która od 15 lat zajmuje się leczeniem zwierząt, specjalizującą się w leczeniu dyskopatii psów, rozmawiamy o chorobach psów i kotów, wściekliźnie i włośnicy i innych aspektach wetererynarii.
Trwa VIII Międzynarodowy Spis Bociana Białego. To akcja, którą przeprowadza się raz na 10 lat. Tysiące osób dociera do gniazd bocianów, by określić ich liczebność. Dlaczego ptaki wyruszają w długą podróż z Afryki do Polski? Co bociany robią na tzw. sejmikach? Dlaczego upodobały sobie towarzystwo człowieka? Odpowiedzi na te oraz...
Chrabąszcz majowy czy konwalia majowa już niedługo okres aktywności czy kwitnienia będą miały tylko w nazwie, bo jak się okazuje, tegoroczna wiosna mocno odbiega od przyjętej normy. Być może kolejne lata przyniosą podobny trend, co jest związane z ociepleniem klimatu.
- Mamy nadzieję, że każda roślinka trafi do nowego domu lub zostanie komuś podarowana i znajdzie się w nowym, kwiatowym towarzystwie - słyszymy w żorskiej bibliotece. Już za kilka dni szykuje się tam wyjątkowe roślinno-liryczne wydarzenie.
W zawodach zwyciężyli Hanna i Franciszek Wybraniecz Książenic, którzy zebrali 4,798 kg grzybów, a także Krzysztof Rydzkowski z Rybnika, który znalazł największy okaz o wadze 280 g.