Pszczelarze nie tylko zajmują się miodem. Śląski Związek Pszczelarzy w Katowicach co cztery lata przeprowadza konkurs kronik kół i stowarzyszeń pszczelarskich. W tym roku koła z naszego regionu zdobyły drugie i trzecie miejsca oraz wyróżnienia.
Sezon dożynkowy w Żorach w pełni - tylko w niedzielę, 1 września, świętowały trzy żorskie dzielnice: Rój, Rogoźna i Baranowice. Nie zabrakło oczywiście barwnych korowodów dożynkowych, specjalnie na ten moment przygotowanego bochenka chleba, i szalonej zabawy.
W Żorach jako pierwsi w podzięce za plony ulicami dzielnicy przejechali mieszkańcy Rownia i Folwarków. W uroczystościach dożynkowych po raz pierwszy w roli wiceprezydenta wystąpił Leszek Hoderny, a autorka tegorocznego kołocza dożynkowego, Iwona Sitko, uchyliła nam rąbka tajemnicy związanej z jego recepturą.
Przełom sierpnia i września to czas dziękowania za tegoroczne żniwa. Poszczególne żorskie dzielnice od lat organizują z tej okazji zabawy dożynkowe. W tym roku świętowanie rozpocznie się 25 sierpnia w dzielnicy Rowień - Folwarki, a zakończy 7 września w Osinach.
W drugiej części wywiadu z lekarzem weterynarii Agatą Bytner, która od 15 lat zajmuje się leczeniem zwierząt, specjalizującą się w leczeniu dyskopatii psów, rozmawiamy o chorobach psów i kotów, wściekliźnie i włośnicy i innych aspektach wetererynarii.
Trwa VIII Międzynarodowy Spis Bociana Białego. To akcja, którą przeprowadza się raz na 10 lat. Tysiące osób dociera do gniazd bocianów, by określić ich liczebność. Dlaczego ptaki wyruszają w długą podróż z Afryki do Polski? Co bociany robią na tzw. sejmikach? Dlaczego upodobały sobie towarzystwo człowieka? Odpowiedzi na te oraz...
Chrabąszcz majowy czy konwalia majowa już niedługo okres aktywności czy kwitnienia będą miały tylko w nazwie, bo jak się okazuje, tegoroczna wiosna mocno odbiega od przyjętej normy. Być może kolejne lata przyniosą podobny trend, co jest związane z ociepleniem klimatu.
- Mamy nadzieję, że każda roślinka trafi do nowego domu lub zostanie komuś podarowana i znajdzie się w nowym, kwiatowym towarzystwie - słyszymy w żorskiej bibliotece. Już za kilka dni szykuje się tam wyjątkowe roślinno-liryczne wydarzenie.
W zawodach zwyciężyli Hanna i Franciszek Wybraniecz Książenic, którzy zebrali 4,798 kg grzybów, a także Krzysztof Rydzkowski z Rybnika, który znalazł największy okaz o wadze 280 g.
Dożynki, czyli doroczne święto plonów, podczas którego rolnicy dziękują za zbiory to okazja do hucznego świętowania. Nie inaczej było w tym roku w żorskiej dzielnicy Rój.
Po ciężkiej pracy przyszedł czas na odpoczynek i zabawę. Rolnicy z żorskiej dzielnicy Rogoźna w pierwszą niedzielę września, dziękowali za tegoroczne plony.
"To Bee, or not to Bee", nawiązujący do Szekspirowskiego pytania: "To be, or not to be - that is a question" stało się hasłem przewodnim kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Fotograficznego - Rydułtowy 2023.
Kolejna edycja rybnickiego półmaratonu odbyła się 24 czerwca. Choć zapisało się 1200 osób, to ostatecznie na starcie stawiło 1075 biegaczy.
Zgodnie z głosowaniem widzów, finałowy odcinek programu Farma przyniósł szczęście Tomkowi Wędzonemu z Żor, który nie dość, że dotarł do ścisłego finału, uzyskał największe uznanie widzów.
Żorzanin Tomasz Wędzony zdobył serca widzów obecnej edycji programu „Farma” w telewizji Polsat. Pytamy go o to, co dał mu udział w programie, co zaskoczyło go na „Farmie” oraz jakie ma plany na siebie po telewizyjnym debiucie.
Przy Szkole Podstawowej nr 8 w Rogoźnej odbyła sie 4 września 2021 podwójna uroczystość. Najpierw dokonano oficjalnego otwarcia nowego budynku szkoły, a później mieszkańcy dzielnicy wzięli udział w Święcie Plonów.