Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Trzeci Ciapek Racing z następnym zwycięzcą z Chróścic i pierwszą kobietą w zawodach

Troje kierowców z Chróścic wyjechało z Krowiarek w dobrych humorach. Dwaj traktorzyści byli najszybsi na trasie Ciapek Racing 2023 stylizowanej na świat z Mad Maxa, a traktorzystka Klaudia została pierwszą kobietą w tej wyjątkowej rywalizacji w gminie Pietrowice Wielkie.

Trzeci Ciapek Racing z następnym zwycięzcą z Chróścic i pierwszą kobietą w zawodachma.w
Rafał Lesznik przejechał trasę w półtorej minuty, ale ten wynik dał mu czwarte miejsce. Ścisk w czołówce był ogromny

Materiał wideo:

Dwa lata czekali miłośnicy rozpędzonych traktorów, by znów ujrzeć je w akcji na torze w Krowiarkach. Kibice tłumnie wypełnili przestrzeń zaaranżowaną na widownię. W tym gronie pojawili się politycy prawicy - Ewa i Adam Gawędowie, Paweł Jabłoński i Michał Woś. Obecny był też starosta raciborski Grzegorz Swoboda i jego poprzednik w fotelu włodarza Powiatu - Ryszard Winiarski.

WIDEO: NAJSZYBSZY PRZEJAZD NA CIAPEK RACING 2023

Były samorządowiec i znany przedsiębiorca przybył, bo firma Winiarski jest sponsorem wydarzenia, a od wielu lat przede wszystkim pełni rolę lokalnego dystrybutora części zamiennych do ciągników Ursusa, w tym popularnych ciapków. - Firmę prowadzą teraz córka z zięciem, ale ja wciąż mam sentyment do tych pojazdów - przyznał Nowinom R. Winiarski.

WIDEO: SZYMON BOLIK O ORGANIZACJI TRZECIEJ EDYCJI WYDARZENIA

Tunel stanął po raz pierwszy

Do rywalizacji przystąpiło 20 osób - 19 mężczyzn i kobieta. - Po trzech latach doczekaliśmy się odważnej pani - cieszyli się konferansjerzy imprezy, żywo komentujący przebieg wydarzeń na torze. Oni przemawiali z trybun, a na torze rozmawiał z kierowcami Michał Piotrowicz.

WIDEO: KTO PRZYSZEDŁ KIBICOWAĆ TRAKTORZYSTOM W KROWIARKACH

Trasa 2023 została wymyślona zupełnie na nowo. Tor zaczynał się od wjazdu do wypełnionego wodą rowu, z którego trzeba było wyjechać błotnistym wzniesieniem. Stąd należało okrążyć pierwszą balę słomy otoczoną pianą, którą na bieżąco uzupełniali strażacy, bo traktorzyści rozjeżdżali ją niemiłosiernie. Następnie trzeba było zaparkować traktor, wyjść z niego, nabrać wody do wiadra i chlusnąć nią w stojącą "chłodnicę". Później był slalom i przejazd tunelem, który był zupełną nowością w dotychczasowych trasach Ciapka. Na koniec jeszcze jedno "rondo" i upragniona meta z cyfrowym pomiarem czasu.

WIDEO: ADAM WAJDA DEBIUTOWAŁ W RYWALIZACJI NA TORZE W KROWIARKACH

Najlepszy był kolekcjoner

Wygląd toru nawiązywał do słynnego filmu science fiction "Mad Max". Organizatorzy przebrali się za bohaterów tego obrazu, a jeden z traktorów wyglądał, jakby zabrano go z planu tej słynnej produkcji.

Tę trasę pełną dymów i przeszkód najszybciej przejechał Piotr Lisowski, dosiadając ursusa, który dał przed rokiem zwycięstwo jego sąsiadowi z Chróścic (opolskie) - Adrianowi Gregulcowi. Pan Adrian zajął drugą lokatę. Lisowski - kolekcjoner ciągników-oldtajmerów - pokonał trasę w minutę i 20 sekund, Gregulec potrzebował na to niewiele więcej, ale miał też 3 karne sekundy. Na podium znalazł się Kamil Adam na samoróbce, a tuż za nim pierwszy mistrz Ciapka - Rafał Lesznik z Makowa.

Tylko jednemu z zawodników nie udało się ukończyć toru - Stanisław Plottek miał od początku kłopot z biegami, aż te zaniemogły na dobre.

WIDEO: PIOTR LISOWSKI WYGRAŁ CIAPEK RACING 2023

Przewodniczący Wajda chwycił wiadro z wodą

Jedyna kobieta w męskiej stawce - Klaudia Bernat zajęła 16. miejsce z czasem 2 minuty 3 sekundy. Jest z tej samej wsi, co dwaj najlepsi zawodnicy zawodów - z Chróścic. Pani Klaudia wychowała się na gospodarce i nadal jest rolniczką. Z jazdą traktorem ma do czynienia od dziecka. Mimo, że zna nowoczesne ciągniki z klimatyzowanymi kabinami, to uważa, że tzw. ciapki są nie do zastąpienia.

Sił w tej niełatwej rywalizacji spróbował Adam Wajda. Szef rady Powiatu Raciborskiego i dyrektor w Eko-Oknach w młodości siadał za traktorem w rodzinnym gospodarstwie, ale później wybrał karierę urzędniczą i biznesową. Niełatwo było mu znów kierować rolniczym pojazdem, ale pan Adam ukończył trasę i zebrał zasłużone brawa. Na mecie był pytany o wrażenia. Przyznał, że widać było, że nie używa na co dzień traktora.

WIDEO: KLAUDIA BERNAT PIERWSZĄ KOBIETĄ W MĘSKIEJ RYWALIZACJI W KROWIARKACH

Kusy didżej, Gawęda z sentymentem

Wśród obserwujących zmagania traktorzystów był poseł PiS Adam Gawęda. Sam jest fanem motoryzacji i kiedyś marzył o karierze rajdowca. Co ciekawe pierwszym pojazdem, którym kierował, był popularny ursus u wujka w Szczerbicach. Gawęda, podziwiając odwagę Adama Wajdy, przyznał, że nie wyklucza, że do kolejnych edycji Ciapka sam się zgłosi.

Za stronę muzyczną - podnoszące adrenalinę dynamiczne utwory towarzyszące przejazdom - odpowiadał kolejny raz Tomasz Kusy - kolega głównego organizatora Ciapek Racing - Szymona Bolika, z którym zasiada w klubie radnych PiS w samorządzie powiatowym.

WIDEO: RYSZARD WINIARSKI Z CÓRKĄ I ZIĘCIEM - SPONSORZY CIAPEK RACING 2023

WIDEO: ADAM GAWĘDA O EMOCJACH NA CIAPEK RACING 2023

Ludzie

Szymon Bolik

Radny Powiatu Raciborskiego

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ciekawy (188.137. * .95) 28.08.2023 10:09

Jest jest Pani Ewa - już się bałem ze zajęła się czymś pożytecznym, ale na szczęście dalej tylko lans na imprezach