Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że kończy się termin złożenia sprawozdań przez koła gospodyń wiejskich.
Kozy, barany i kucyki umieszczono w żywej szopce, która na trzy dni pojawiła się na Rynku w Raciborzu. Jednak największe zainteresowanie wzbudza wielbłąd. Można go karmić, oprowadzać, a nawet na nim pojeździć.
Od wielu lat w okresie świątecznym nie brakuje głosów o przemyślany zakup i adopcję zwierząt. Zdarza się, że pies, chomik czy kot zostaje wyrzucony lub podrzucony gdyż znudził się już dziecku, dla którego był kupiony. Z Barbarą Połednik ze Stowarzyszenia Koty, Psy i My rozmawiamy o adopcji i działalności samego stowarzyszenia.
Krzanowice kontynuują tradycję corocznego przejazdu św. Mikołaja przez gminę, rozpoczynając uroczystość spod kościoła św. Wacława. Procesja konna, kierując się w stronę Mikołaszka – malowniczego kościółka filialnego przy drodze na Bojanów – wyruszyła po godzinie 12.00. Na miejscu, jeźdźcy tradycyjnie trzy razy okrążyli...
W Wiejskim Domu Kultury w Grabówce odbyło się tradycyjne spotkanie ligocików czyli mieszkańców nieistniejącej już wsi Ligota Tworkowska, która została wysiedlona w związku z budową zbiornika Racibórz Dolny.
W Wiejskim Domu Kultury w Grabówce odbył się koncert zespołów śpiewaczych z naszego regionu. Motywem była jesień na wsi. Nie brakowało humoru i dobrej zabawy.
Dziesiątki zainteresowanych zjechało na Hubertus – święto myśliwych, leśników i jeźdźców do gminy Kornowac. To doroczne wydarzenie w tej gminie, choć w tym roku zorganizowane nieco inaczej.
W sobotę 14 października w Kornowacu odbędzie się tradycyjny piknik św. Huberta. W programie: parada jeźdźców po terenie gminy, gonitwa za „lisem” oraz biesiada. Szczegóły na poniższym plakacie.
Choć pogoda w tym roku dopisuje, to wiele osób już czeka na prawidzwą polską złotą jesień. Nie inaczej jest w Rudyszwałdzie, gdzie w obotę 7 października powitano jesień podczas Kartoffelfestu.
To historyczny moment, żubry wracają na ziemię raciborską - mówił mediom poseł, były minister środowiska Michał Woś. Kiedy kierował resortem wpadł na pomysł, by w Raciborzu powstała zagroda żubrów. 6 października ogłoszono zakończenie pierwszego etapu jej tworzenia. Na wiosnę zaplanowano oddanie do użytku całości.
4 października w Parafii Matki Bożej Różańcowej w Nędzy odbyła się modlitwa ku czci świętego Franciszka. W tym czasie odbyło się również błogosławieństwo naszych mniejszych braci czyli zwierząt.
Tradycyjnie w każdą pierwszą niedzielę miesiąca do Wodzisławia Śląskiego przyjeżdżają pasjonaci staroci. Październikowy jarmark staroci przyciągnął tłumy z całego regionu.
W najbliższą niedzielę, 1 października, na wodzisławskim rynku odbędzie się jarmark staroci. Impreza odbywa się tradycyjnie w pierwszą niedzielę miesiąca i przyciąga tłumy pasjonatów z całego regionu.
Właściciel żerdzińskiej Stajni Podkowa oraz pani prezes stowarzyszenia Aktywni dla Lepszego Jutra składają za pośrednictwem Nowin podziękowania dla tych, którzy współtworzyli tegoroczną edycję gonitwy za lisem po ziemi pietrowickiej.
Sałatki, różne rodzaje ciast, dżemy i konfitury, zupy, placki, a nawet smoothie, kompoty i shoty - to potrawy i napoje, jakie na bazie dyni można było spróbować podczas czwartej edycji Festiwalu Bani, który w sobotnie popołudnie, 23 września odbył się w Rudzie Kozielskiej.
W sobotę 23 września w Żerdzinach (gm. Pietrowice Wielkie) odbędzie się Hubertus, czyli święto myśliwych, jeźdźców i leśników. W ramach wydarzenia na przybyłych czekają różne atrakcje związane z końmi. O godzinie 11.00 wyjazd korowodu w teren, by o 12.00 powrócić do Stajni Podkowa, aby pół godziny później zorganizować tradycyjną...
Dziękczynna msza święta, wielobarwny korowów, pyszne jedzenie, atrakcje i animacje dla dzieci, zbiórka charytatywna, występy artystów oraz świetna zabawa taneczna - tak obchodzono Dożynki Gminy Krzanowice. Gospodarzem wydarzenia było sołectwo w Bojanów.