Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jesień na Wsi. Tradycyjny koncert w Grabówce [ZDJĘCIA]

W Wiejskim Domu Kultury w Grabówce odbył się koncert zespołów śpiewaczych z naszego regionu. Motywem była jesień na wsi. Nie brakowało humoru i dobrej zabawy.

Jesień na Wsi. Tradycyjny koncert w Grabówce [ZDJĘCIA]Fryderyk Kamczyk
Organizatorem koncertu był zespół Gołężanki, który wystąpił jako pierwszy.

W niedzielne popołudnie do Grabówki przyjechały zespoły śpiewacze z wielu miejscowości naszego regionu. Był to już kolejny koncert zorganizowany przez lokalny zespół Gołężanki.

- Dzisiaj zespół Gołężanki organizuje kolejny, cykliczny, dziewiąty już koncert pt. Jesień na Wsi. Nasze jesienne koncerty zawsze zawierają w swoim tytule słowo "jesień",  były już Barwy Jesieni, Dary Jesieni, Jesień i Wspomnienia, Jesień w Cygańskim Taborze, Jesień nad Morzem i Jesień w Górach. Na te koncerty zapraszamy zaprzyjaźnione zespoły z trzech ościennych powiatów. Dziś wystąpiły: Syryniczki, Dzimierzanki, Rzuchowianki, Pszowiki i Rogowianki. Zawsze staramy się czymś zaskoczyć gości, nie tylko piosenkami nawiązującymi do tytułu, czasem poczęstunkiem (wszyscy chwalą nasz własnej roboty smalec) ale przede wszystkim wystrojem sceny! - mówi Nowinom Gizela Bizoń, szefowa zespołu Gołężanki.

Scenografia nawiązująca do dawnej śląskiej wsi

- Jak Pan widzi dzisiejsza scenografia nawiązuje do jesieni na dawnej, naszej śląskiej wsi. Na wsi każda pora roku była i jest pracowita, jesień zaś w szczególności, bo przygotowywano się do nadejścia srogiej zimy. Wczesną jesienią zbierano plony z pól, sadów i ogrodów. Były wykopki kartofli, zbiory warzyw z własnego warzywnika i owoców z sadu. Następnie to wszystko przetwarzano, by zimą mieć co jeść. Tak więc kiszono kapustę w beczkach lub kamiennych garnkach, z owoców robiono kompoty w takich słoikach - wekach z gumką (mamy tu takie), chociaż kompoty już są w słoikach typu twist, obite jabłka smażono, ze śliwek robiono powidła. W komorze przechowywano warzywa korzeniowe: kartofle, buraczki, marchewkę, pietruszkę, seler, pasternak, dynie, rzepę. Owoce przechowywano schowane w ziarnach zboża, które się suszyło. Pamiętam z dzieciństwa jak około Nowego Roku jadłam soczyste żółte gruszki przyniesione z takiego naszego magazynku ziarna. Dziś nikt już nie robi takich zapasów, bo w marketach przez okrągły rok są świeże warzywa i owoce nawet z innych stref klimatycznych. Robiono susz owocowy, bo w wigilię był kompot z suszonych jabłek i gruszek tzw. pieczki. Mężczyźni przygotowywali jesienią opał na zimę. W ruch szły siekiery i piły. Nieustanna walka z opadającymi liśćmi! To również jest w naszej scenografii - dodaje Gizela Bizoń.

Kiszenie kapusty to podstawowa czynność wykonywana na wsi. Fot. Fryderyk Kamczyk

Świniobicie w każdym domu

Po Wszystkich Świętych aż do Barbórki na wsi, prawie w każdym domu było świniobicie, potem solenie mięsa i słoniny i wędzenie własnych wyrobów boczków, kiełbas, żeberek. Pamiętajmy o tym, że jeszcze 50 lat temu lodówka w domu była szczytem nowoczesności o zamrażarce nikomu się nie śniło. Kiedy spadł śnieg wtedy długimi wieczorami "szkubało" się pierze, ale to mógłby być materiał na kolejny artykuł. Jak pan widzi, nasz zespół lubi czasem wracać w czasy naszej młodości przy okazji świetnie się bawiąc i mile spędzając jesienne niedzielne popołudnie i wieczór - kończy pani Bizoń.

Zespoły z całej okolicy

W koncertach w Grabówce bierzemy udział już od 2017 roku, więc prawie od powstania naszego zespołu. Tutejsze koncerty wywołują w nas wiele emocji, dostajemy weny i tworzymy piosenki układając własne słowa. Przebywanie w obecności naszych fanek i fanów, słuchanie muzyki na żywo i chodzenie na koncerty daje nam wiele korzyści zdrowotnych. Redukuje stres i uwalnia się hormon szczęścia. Koncerty dają nam poczucie przynależności, jesteśmy jak jedna wielka rodzina. Tu w Grabówce szczególnie fajnie się śpiewa, pewnie jest to spowodowane zawsze dopisującą publicznością i radością z jaką wszystkie zespoły występują. Gołężanki, zawsze uśmiechnięte, miłe i koleżeńskie są wspaniałymi gospodyniami koncertów jesiennych i wiosennych. Tak po cichu już się cieszymy na ten następny wiosną i jednocześnie jesteśmy ciekawe tematu - mówi Nowinom Małgorzata Surma z zespołu Dzimierzanki.

Zespół Dziemierzanki na scenie w Grabówce. Fot. Fryderyk Kamczyk

Impreza ważna dla sołectwa

- Byłam jedną z osób, która zainicjowała nasze koncerty. Cieszę się, że to wydarzenie jest tak popularne i mieszkańcy uczestniczą w tych koncertach. To świadczy o tym, że wydarzenie się im podoba. Jest to już dziewiąta edycja. Autorem motywów jest pani Gizela Bizoń - mówi sołtys Grabówki Gabriela Świerzy. 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].