Małe rondo pod markowickim kościołem pełne było widzów, chcących podziwiać dożynkowy korowód. Miejskie święto plonów odbyło się w niedzielę 17 września. Po mszy dożynkowej spod świątyni ruszył długi korowód prowadzony przez strażaków na quadzie. W bryczkach zasiedli m.in. prezydent z pierwszym zastępcą, a pieszo pokonali...
Dzięki ciężkiej pracy rolników możemy cieszyć się zdrowym jedzeniem na naszych stołach. Dożynki są idealną okazją, aby podziękować za te wszystkie dary.
Dożynki są doskonałą okazją dla mieszkańców do wspólnego spotkania i świętowania. Święto plonów podkreśla niezwykle ważną rolę rolników w naszej codziennej społeczności.
W Chałupkach odbywa się tradycyjnie jarmark staroci, którzy przyciągnął wystawców i pasjonatów z całego regionu.
Sołtys brzeźnicki jest harcerzem, miejscowe panie wskrzesiły Koło Gospodyń Wiejskich, a dożynki odwiedził wiceminister spraw zagranicznych - parafialne święto plonów ma na tej ziemi odpowiednią rangę. Jedyne co mąci wesoły nastrój to ceny skupu płodów rolnych - mogłyby być wyższe, żeby trud rolniczej pracy bardziej się opłacał.
Podczas pierwszego dnia Dożynek Gminnych w Bojanowie, pięć sołectw, wchodzących w skład Gminy Krzanowice, stanęło do rywalizacji sportowej o Puchar Burmistrza.
- Musimy iść za ciosem - mówi Nowinom Paweł Malcharczyk, członek rady sołeckiej, a zarazem pomysłodawca Bamberparty – imprezy, która ściągnęła tłumy do sołectwa Grzegorzowice w gminie Rudnik. Wiadomo już, że przyszłoroczna odsłona będzie dwudniowa. Wydarzenie zaplanowano na 17 i 18 sierpnia. Rozmawia Dawid Machecki.
Już w najbliższą niedzielę przy ruinach pałacu w Łubowicach odbędą się dożynki parafialne. W tym roku zaprasza na nie sołectwo Brzeźnica, które jest głównym organizatorem wydarzenia.
W zmaganiach wystartowało 14 drużyn dwuosobowych. Do klasyfikacji generalnej zaliczanych było pięć największych złowionych ryb – karpi i amurów, o wadze powyżej 5 kg.
Miejskie obchody dożynek wracają do Raciborza po trzyletniej przerwie. Co w programie?
Dwudniowe świętowanie zaplanowano w Bojanowie z okazji dożynek Gminy Krzanowice. W programie obok mszy świętej i korowodu zaplanowano turniej sołectw i liczne atrakcje artystyczne.
Przed rokiem Gamów był gospodarzem parady zabytkowych traktorów i organizował wiejskie dożynki. W tym roku - w niedzielę 10 września - pełnił rolę dużo większego święta plonów, bo gminnego. Więcej koron, więcej gości, ale i więcej obowiązków i wysiłku organizacyjnego. Anita Pendziałek prowadząca imprezę podkreślała w rozmówie...
W centrum Tworkowa odbył się w niedzielny poranek obrzęd błogosławieństwa korony żniwnej. - Przynosimy do kościoła owoce ludzkiej pracy, bo chcemy Bogu za to dziękować. Te owoce mamy dzięki pracy rolników, ogrodników, sadowników - mówił ks. Piotr Tkocz.
Korowód wyruszył spod szkoły i zakończył się na boisku sportowym. Można w nim było zobaczyć nie tylko rolników i ich maszyny, fanów motoryzacji, czy dżokejów, ale także najmłodszych mieszkańców Bieńkowic - przedszkolaków i uczniów podstawówki.
Dożynki to nie tylko święto plonów, ale także okazja do podkreślenia roli rolników i życia wiejskiego w kulturze. To również czas, kiedy wiejska społeczność może wspólnie świętować i pielęgnować tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Tydzień po tygodniu w Pietrowicach Wielkich odbywają się dożynki. Z tą różnicą, że w zeszłą niedzielę było to świętowanie gminne, którego organizatorami obok gminy były sołectwa: Cyprzanów i Lekartów. Niedziela 10 września to święto sołeckie, na czele którego stoi rada sołecka z Pietrowic, ale wieś bawi się wspólnie z...
Dożynki to święto plonów, które ma ogromne znaczenie dla ludzi na wsi, jest pełne radości i wspólnego świętowania.