Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Proboszcz pobłogosławił koronę żniwną Tworkowa. Przewieziono ją do kościoła w asyście pochodu wiernych

W centrum Tworkowa odbył się w niedzielny poranek obrzęd błogosławieństwa korony żniwnej. - Przynosimy do kościoła owoce ludzkiej pracy, bo chcemy Bogu za to dziękować. Te owoce mamy dzięki pracy rolników, ogrodników, sadowników - mówił ks. Piotr Tkocz.

Proboszcz pobłogosławił koronę żniwną Tworkowa. Przewieziono ją do kościoła w asyście pochodu wiernychma.w
W tworkowskim korowodzie do kościoła wzięło udział sporo dzieci

Materiał wideo:

Spod miejsca błogosławieństwa wierni przeszli w uroczystym pochodzie do świątyni. - Chcemy prosić by boże dary podzielić sprawiedliwie na wszystkich - dodał kapłan. Nazwał jeszcze dożynki symbolicznym uwieńczeniem ludzkich wysiłków o tegoroczne zbiory i plony.

Następnie uczestnicy ceremonii przeszli do kościoła sprawować dożynkową Eucharystię. Na czele szli ministranci z krzyżem, za nimi wieziono koronę, później starostowie nieśli bochenek chleba dożynkowego, następnie pod opieką nauczycieli podążała reprezentacja przedszkola. Do przemarszu grała orkiestra.

WiDEO: TRANSMISJA Z KOROWODU DOŻYNKOWEGO - PRZEJŚCIA DO KOŚCIOŁA

W pochodzie znaleźli się m.in. wicewójt Wolfgang Kroczek, starosta raciborski Grzegorz Swoboda, dyrektor Centrum Kultury Daria Wieczorek, nowy dyrektor szkoły Daniel Siedlok, szef rady gminy Brunon Chrzibek i radny powiatowy Łukasz Mura.

Wolfgang Kroczek mówił, że władze samorządowe cieszą się, że w każdym sołectwie są organizowane dożynki, bo rolnicy zasługują by ten dzień świętować. Krzyżanowice to rolnicza gmina na jej terenie znajduje się ponad 5 tys. ha gruntów ornych. - Dziś rolnictwo staje się wielkoobszarowe i coraz mniej osób jest zatrudnionych w tym sektorze. Dlatego samorząd stara się o konsensus między rolnictwem a gospodarką i staramy się tworzyć warunki do rozwoju firm - mówił wicewójt.

WIDEO: KTO PRZYGOTOWAŁ KORONĘ DOŻYNKOWĄ W TWORKOWIE?

Sołtys Andrzej Bulenda ocenia tegoroczne żniwa dość dobre, bo tworkowscy rolnicy zebrali wszystko z pól. Mają dobry, nowoczesny sprzęt, ale korowód dożynkowy ma charakter religijny. - Mamy siedmiu wiodących rolników, oni nam pomagają przy uroczystości, ale mają tak duże maszyny, że trudno byłoby go nam umieścić w naszym skromnym pochodzie do kościoła - mówił A. Bulenda.

WIDEO: STAROSTOWIE DOŻYNKOWI 2023 TO MAŁŻEŃSTWO WILECZELKÓW

Starostowie to Edyta i Paweł Wileczelek, którzy są małżeństwem 13 lat małżeństwem od 13 lat. Jak im się wiedzie na gospodarce? Prowadzą ją na 50 ha. Uprawiają rzepak, kukurydzę i pszenicę, mają trochę zwierząt hodowlanych. - Nie narzekamy. W tym roku w żniwa trochę pogoda przeszkadzała i trzeba było dosuszać zbiory - przyznał starosta. Pan Paweł już raz był starostą, ale jeszcze jako kawaler. Żona była w tym roku debiutantką. Cieszyli się ze święta plonów. - Wszystko było postarane jak należy - podkreśliła pani Edyta. W czasach, gdy popularny jest telewizyjny show o rolnikach szukających żony, Paweł Wileczelek sam nie musiał długo szukać wybranki. A małżonka w tej roli czuje się wyśmienicie.

WIDEO: JAKA MUZYKA TOWARZYSZY DOŻYNKOM? WIE O TYM NAJLEPIEJ LIDER ORKIESTRY

Dożynki 2023 w naszym regionie 57 wiadomości, 87 komentarzy w dyskusji, 6695 zdjęć, 9 filmów
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].