Szóstą łubowicką procesję otaczała słoneczna, chociaż wietrzna pogoda, o wiele lepsza niż w poprzednich latach, gdy zazwyczaj padał deszcz. W objeździe pół uczestniczyło 60 koni.
Chrabąszcz majowy czy konwalia majowa już niedługo okres aktywności czy kwitnienia będą miały tylko w nazwie, bo jak się okazuje, tegoroczna wiosna mocno odbiega od przyjętej normy. Być może kolejne lata przyniosą podobny trend, co jest związane z ociepleniem klimatu.
Do Wodzisławia Śląskiego przyjechali pasjonaci staroci z całego regionu. Impreza tradycyjnie odbywa się na rynku.
Jak informuje ARiMR, od 25 marca 2024 r. koła gospodyń wiejskich wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich mogą składać w biurach powiatowych wnioski o przyznanie pomocy finansowej z budżetu państwa.
W siodle, bryczkach, traktorami i na rowerach - tak kilkadziesiąt osób udało się w poniedziałek, 1 kwietnia polnymi drogami z Zawady Książęcej przez Ciechowice i Łęg, by prosić o urodzaj i szczęśliwy przebieg żniw.
Proboszcz Norbert Nowotny tradycyjnie podzielił się trasą z Janem Płaczkiem i pokonał wierzchem połowę dystansu procesyjnego. W Sudole jest zawsze tradycyjnie - 4 przystanki na modlitwę i tzw. rajtowanie na finał. W tym roku ponownie po małej ceście, bo ulica Topolowa wyasfaltowana.
Początki Wielkanocnej Procesji Konnej w Pietrowicach Wielkich sięgają dawnych czasów, trudnych do precyzyjnego określenia. Niemniej jednak można z pewnością stwierdzić, że ta tradycja ma korzenie zakorzenione głęboko w sercach mieszkańców i stanowi niezbywalny element lokalnego dziedzictwa.
W sobotnie przedpołudnie, 23 marca Plac Zwycięstwa w Kuźni Raciborskiej ponownie wypełnił się straganami, na których można było nabyć zarówno produkty żywnościowe, jak i przedmioty, które niejednokrotnie zalegają w piwnicach czy garażach.
21 marca w Domu Kultury w Kobyli odbył się kolejny, już tradycyjny Gminny Kiermasz Potraw i Ozdób Wielkanocnych Gminy Kornowac. To wyjątkowe wydarzenie, które nie tylko wzbogaca tradycję i kulturę świąteczną społeczności, lecz także stanowi doskonałą okazję do wspólnego celebrowania zbliżających się świąt poprzez prezentację...
W dolinie między Makowem a Krowiarkami miejscowi działacze podejmują inicjatywę tworzenia korytarzy ekologicznych. Radny powiatowy Szymon Bolik z Krowiarek wyjaśnia, że celem jest posadzenie jabłoni, mających dostarczyć dzikiej zwierzynie pożywienia, przy jednoczesnym zaproszeniu społeczności do współudziału w podobnych działaniach.
10 marca odbył się tradycyjny koncert w Wiejskim Domu Kultury w Grabówce, w którym uczestniczyły zespoły śpiewacze.
W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim odbyła się msza święta ku czci św. Klemensa w intencji rzemiosła.
3 marca na wodzisławskim rynku odbył się jarmark staroci. Impreza odbywa się tradycyjnie w pierwszą niedzielę miesiąca i przyciąga tłumy pasjonatów z całego regionu.
W raciborskim parku istnieje "dzikie" miejsce, mające namiastkę naturalności, ma bardzo korzystny wpływ na lokalne zasoby przyrodnicze, gdyż jest miejscem bytowania różnych gatunków pożytecznych.
Z Gerardem Drobnym , ostatnim sołtysem nieistniejącej już Ligoty Tworkowskiej, rozmawiamy o historii tej niezwykłej wsi, dramacie wielkiej powodzi z 1997 roku oraz przesiedleniach pod budowę Zbiornika Racibórz Dolny.
W najbliższą niedzielę, 4 lutego, na wodzisławskim rynku odbędzie się jarmark staroci. Impreza odbywa się tradycyjnie w pierwszą niedzielę miesiąca i przyciąga tłumy pasjonatów z całego regionu.
Tradycyjnie w Wiejskim Domu Kultury w Syryni odbył się koncert noworoczny.