Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tradycja i zabawa. Wielkanocna Procesja Konna w Pietrowicach Wielkich [ZDJĘCIA] [FILM]

Początki Wielkanocnej Procesji Konnej w Pietrowicach Wielkich sięgają dawnych czasów, trudnych do precyzyjnego określenia. Niemniej jednak można z pewnością stwierdzić, że ta tradycja ma korzenie zakorzenione głęboko w sercach mieszkańców i stanowi niezbywalny element lokalnego dziedzictwa.

Tradycja i zabawa. Wielkanocna Procesja Konna w Pietrowicach Wielkich [ZDJĘCIA] [FILM]Qbik
W trakcie procesji rolnicy proszą o obfite plony i urodzaj dla swoich pól

Materiał wideo:

1 kwietnia, czyli Wielkanocny Poniedziałek, to dzień, kiedy w powiecie raciborskim odbywają się Wielkanocne Procesje Konne. Nie inaczej jest w malowniczych Pietrowicach Wielkich, gdzie ta tradycja od lat gromadzi zarówno mieszkańców, jak i licznych sympatyków pragnących uczestniczyć w wyjątkowym widowisku kulturowym.

Około godziny 13:00, z Centrum Społeczno-Kulturalnego wyruszyła uroczysta procesja. Na czele jechał jeździec z krzyżem procesyjnym, za nim podążali gospodarze z figurką Chrystusa Zmartwychwstałego oraz krzyżem z czerwoną stułą. Dalej orkiestra, a za nią ksiądz na koniu. W trakcie procesji gospodarze modlili się i śpiewali. Trasa prowadziła przez wioskę do odległego o 2 km kościółka św. Krzyża, gdzie odbyło się błagalne nabożeństwo. Po zakończeniu nabożeństwa procesja wróciła do kościoła parafialnego, przemierzając drogę przez pola.

Jednak to nie koniec. O 15.45 na boisku sportowym rozpocznie się Konny Festyn Wielkanocny. W programie przewidziane są pokazy konne przez Apolinarski – Group oraz wiele atrakcji dla najmłodszych. O 17.00 zabawa taneczna. Całe popołudnie na boisku sportowym będzie miało atmosferę pikniku rodzinnego, w trakcie którego nie zabraknie: namiotów plenerowych, stoisk gastronomicznych i rozrywki dla dzieci.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Dobromir (46.204. * .111) 02.04.2024 06:47

Jak co roku wujt i reszta ludzi z otoczenia się postarali brawo

~Faryzeusz2018 (46.204. * .209) 01.04.2024 16:30

A flagi Śląska nie widać