Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Procesja w Sudole 2024. Prezydent Polowy i wicestarościna Lewandowska w bryczce z kapłanami. Za nimi jechał Michał Fita. Ponad 70 koni w objeździe pól

Proboszcz Norbert Nowotny tradycyjnie podzielił się trasą z Janem Płaczkiem i pokonał wierzchem połowę dystansu procesyjnego. W Sudole jest zawsze tradycyjnie - 4 przystanki na modlitwę i tzw. rajtowanie na finał. W tym roku ponownie po małej ceście, bo ulica Topolowa wyasfaltowana.

Procesja w Sudole 2024. Prezydent Polowy i wicestarościna Lewandowska w bryczce z kapłanami. Za nimi jechał Michał Fita. Ponad 70 koni w objeździe pólma.w
Jan Płaczek z Sudołu - współorganizator procesji - pół trasy pokonał pieszo, a drugą - konno

Materiał wideo:

Procesja wyruszyła po 13-tej spod plebanii. Gośćmi specjalnymi byli prezydent Raciborza Dariusz Polowy - według wyliczeń proboszcza zaliczył 5-tą procesję, bo jedna wypadła wskutek pandemii. Powiat Raciborski reprezentowała Ewa Lewandowska z zarządu powiatu. Zaproszono też kandydata na prezydenta - Michała Fitę.

Proboszczowi towarzyszył duchowny Norbert Widok wywodzący się z Krowiarek, dziś w randze księdza profesora. Zna procesje pietrowickie, którym dotąd się przyglądał. Tę z Sudoła widział po raz pierwszy i to w niej wziął aktywny udział.

Ozdobą procesji były ubrane w czerwone suknie amazonki ze stadniny w Rozwadzie. Mundurem ułańskim wyróżniał się Ludwik Gorczyca z Huzarskiej Doliny.

Wyścigi były tym razem utrzymane w łagodnym tempie. Tylko nieliczni zdecydowali się na ostry galop. Większość pokonała małą cestę kłusem. Liczna publiczność zgromadzona przy mecie oklaskiwała wszystkich uczestników.

WIDEO NA ŻYWO: PRZEJAZD PRZEZ DROGĘ KRAJOWĄ NR 45 - ULICĘ HULCZYŃSKĄ

WIDEO NOWIN: SWOIMI WRAŻENIAMI DZIELĄ SIĘ LEWANDOWSKA I POLOWY

WIDEO NOWIN: PYTAMY MICHAŁA FITĘ O TRADYCYJNĄ PROCESJĘ KONNĄ

WIDEO NOWIN: POCZĄTEK PRZEJAZDU POLAMI SUDOŁU

WIDEO NOWIN: POŚWIĘCENIE UCZESTNIKÓW PRZEZ KSIĘDZA PROFESORA

WIDEO NOWIN: WYŚCIGI PO MAŁEJ CEŚCIE CZĘŚĆ 1

9 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~wtf (216.183. * .83) 02.04.2024 18:00

Taaa... goście specjalni i goście niespecjalni, a między nimi konie. Co one zawiniły? Tradycje schodzą na psy i kundle.

~Obserwator6 (45.151. * .130) 02.04.2024 01:38
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia danych osobowych

~Nierozumiem (83.26. * .227) 02.04.2024 00:14

A kto i w jakim charakterze zaprosił Fitę? Ten ma tupet. Wszędzie wciśnie cztery litery.

~Katolik666 (185.135. * .46) 01.04.2024 22:31

Niby XXI wiek a na polskiej ziemii nadal magia miesza się z władzą - zupełnie tak samo jak w średniowieczu... Czyżby wybory "za pasem"???

~Sudolik (78.31. * .30) 01.04.2024 19:50

Już raz Fita zostawił Sudół w potrzebie jak przerosło go prowadzenie szkoły, teraz miał okazję podziwiać inwestycje Polowego w dzielnicy, między innymi Topolwą.
Z tej mąki chleba drodzy mieszkańcy nie będzie.

~trolziolowodne (68.235. * .123) 01.04.2024 18:44

A co tam robi nasz ex prezidento. Ostatnia przejażdżka mam nadzieję zegnaj połowy auwiderzyjn

~hunhun (169.150. * .240) 01.04.2024 18:41

Brawo Panie Fita

~MD (78.31. * .157) 01.04.2024 17:30

Pana Fitę zaproszono i wspaniale, że przyjechał. Nie było za to panów Kowalskiego i Wojciechowicza, a to ważna dla Raciborza, dla społeczności z dzielnicy impreza ta procesja. Powinni się pokazać. Zwłaszcza, że pan Frączek, który namawia do głosowania na pana Kowalskiego mieszka po sąsiedzku.

~ŻenadaŻenadaŻenada (31.171. * .54) 01.04.2024 16:57

Fita jak zwykle nie dostrzega gdzie jest granica żenady. Z Kietrza do Sudołu.