Jak informuje KRIR, 22 lutego odbyło się posiedzenie rady w którym udział wzięli: Krzysztof Ciecióra – Sekretarz Stanu w MRiRW, Jacek Malicki – Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR oraz przewodniczący ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy „BŻiZZ”lek. wet. Maciej Olechowski.
Do 15 marca 2023 r. można składać wnioski o przyznanie pomocy na inwestycje w obszarze zielonej energii w gospodarstwie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).
Od 3 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmować wnioski o wsparcie na inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniami azotanami pochodzenia rolniczego.
W związku z jubileuszem 100-lecia koła pszczelarzy z Czernicy, zaplanowano w tym roku wiele ciekawych imprez. Świętowanie rozpoczęło się specjalną konferencją w Rydułtowskim Centrum Kultury.
Jak podało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi osoby, które utrzymują drób na własne potrzeby, nie muszą go rejestrować u Powiatowego Lekarza Weterynarii ani w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Ustawa z 4 listopada 2022 o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, która weszła w życie 6 stycznia 2023 roku, wprowadza nowe przepisy dotyczące rejestracji - między innymi drobiu, jeleniowatych, koniowatych itd. Okazuje się, że osoba, która na własne potrzeby posiada chociażby jedną kurę, musi ją zarejestrować i co ważne,...
Zgłoszenia do Konkursu przyjmowane będą do 12 marca 2023 r. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest: „Polskie zwyczaje żniwne i dożynkowe". Patronat honorowy objęła Małżonka Prezydenta RP – Agata Kornhauser–Duda.
W Warszawie odbyła się Gala Finałowa XXIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik Farmer Roku. Wśród dziesięciu laureatów z całej Polski są państwo Urszula i Krystian Kretek z Krzanowic.
Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pomyślnie zakończyła się procedura otwierania rynku Indonezji. Istnieje już możliwość rozpoczęcia eksportu polskich jabłek.
Jak informuje Agencja, 7 lutego zakończyło się przyjmowanie wniosków w ramach „Nadzwyczajnego tymczasowego wsparcia dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę”. Wpłynęło 34 620 wniosków.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwrócił się z wnioskiem do Rady Ministrów w sprawie uruchomienia pomocy, aby wesprzeć rolników w obecnej, trudnej sytuacji na rynku zbóż spowodowanej wojną za wschodnią granicą.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że w Dzienniku Ustaw, 7 lutego 2023 r. zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie tzw. programu azotanowego, zmiany dotyczą m.in. elastycznego terminu wiosennego nawożenia czy sposobu obliczania dawek nawozów azotowych.
Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, do 28 lutego rolnicy mogą składać w urzędach gmin lub miast wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa zużytego do produkcji rolnej. Warto dodać, że limity dofinansowania wzrosły względem roku poprzedniego.
Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne podjęcie działań mających na celu stabilizację dochodów rolników z powodu zmienności cen na rynkach rolno-spożywczych.
Związek Sadowników RP, na stronie internetowej podaje informację dotyczącą ilości jabłek w magazynach Unii Europejskiej i w Polsce.
Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje na swojej stronie internetowej o planowanym przez ARIMR naborze wniosków o przyznanie pomocy w ramach interwencji w sektorze pszczelarskim.
W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z Prezesami Wojewódzkich Izb Rolniczych.