Minister Rolnictwa spotkał się z prezesami wojewódzkimi Izb Rolniczych

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się  spotkanie wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z Prezesami Wojewódzkich Izb Rolniczych.

Minister Rolnictwa spotkał się z prezesami wojewódzkimi Izb Rolniczych
Prezesi Wojewódzkich Izb Rolniczych spotkali się z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Foto www.gov.pl/web/rolnictwo

Wśród poruszanych tematów były między innymi kwestie cen nawozów i rynku zbóż.  

Cena nawozów

– Rok 2022 był takim rokiem, którego nie przeżywaliśmy od kilkudziesięciu lat, rokiem ogromnych perturbacji na rynkach – podkreślił podczas spotkania wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na gwałtowny wzrost cen gazu jeszcze przed agresją Rosji na Ukrainę. To był wzrost o kilkaset procent, który przełożył się na równie gwałtowny wzrost cen nawozów, zwłaszcza azotowych - czytamy na stronie www.gov.pl/web/rolnictwo

– Już w styczniu ubiegłego roku rozmawialiśmy o rekompensatach za zakup nawozów i takie dopłaty zostały zastosowane – przypomniał wicepremier.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi zwrócił uwagę, że obecnie obserwowany jest spadek cen nawozów.

Rynek zbóż. Co ze zbożem technicznym z Ukrainy?

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że sytuację na rynku zbóż kształtuje nie tylko eksport zbóż z Ukrainy, ale także ceny oferowane na giełdzie MATIF. Według dostępnych danych z Ukrainy do Polski wpłynęło w ub. r. około 3,1 mln ton zbóż, w tym ok. 1 mln ton pszenicy i ok. 1,8 mln ton kukurydzy - informuje MRiRW.

– Pod koniec października wpłynęło zboże techniczne, ale od listopada nie ma już takiego zboża, a dziś całe zboże, które wpływa do Polski z Ukrainy jest kontrolowane – stwierdził wicepremier Henryk Kowalczyk.

Jak wynika z informacji umieszczonych na stronie MRiRW złożonych zostało już 5 doniesień do prokuratury dotyczących prób wwozu do Polski zboża niespełniającego norm, a ostatnio zostało przekazane jeszcze jedno.

– Trzeba uważać też na nieprawdziwe informacje i fake newsy rozpowszechnianie nt. zboża z Ukrainy – przestrzegał wicepremier Henryk Kowalczyk.

- Omawiając sytuację na tym rynku szef resortu rolnictwa, przypomniał o polskim wniosku, zgłoszonym wspólnie z Bułgarią, Republiką Czeską, Rumunią Słowacją i Węgrami, w sprawie problemów z wzrastającym importem rolnym z Ukrainy, który został przedstawiony podczas ostatniego posiedzenia unijnych ministrów rolnictwa w Brukseli - czytamy w komunikacie MRiRW.

Pozostałe tematy omawiane na spotkaniu

- Wśród innych tematów poruszana była również kwestia wsparcia hodowli. Szef resortu rolnictwa stwierdził, że aktualne wsparcie jest największe i takiego jeszcze nie było. Bardzo wyraźnie zostały zwiększone środki w ramach dobrostanu zwierząt. Było i jest wsparcie skierowane do hodowców trzody chlewnej. Są środki na dopłaty do paliwa rolniczego, którymi objęci zostali również hodowcy bydła. Odpowiadając na pytania dotyczące wniosków o dopłaty bezpośrednie w nowej perspektywie finansowej lat 2023-2027, wicepremier poinformował, że w ośrodkach doradztwa rolniczego przeszkolonych zostało ponad 3000 pracowników, a dalsze szkolenia trwają - czytamy na stronie www.gov.pl/web/rolnictwo

Więcej informacji na stronie

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/o-sytuacji-w-rolnictwie-z-samorzadem-rolniczym

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].