Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne podjęcie działań mających na celu stabilizację dochodów rolników z powodu zmienności cen na rynkach rolno-spożywczych.
Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje na swojej stronie internetowej o planowanym przez ARIMR naborze wniosków o przyznanie pomocy w ramach interwencji w sektorze pszczelarskim.
W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z Prezesami Wojewódzkich Izb Rolniczych.
Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych złożył zapytanie do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które dotyczyło sytuacji ekonomicznej rolników. W listopadzie 2022 r. zaległości w spłacie zaciągniętych na cele rolnicze kredytów posiadało 4 168 dłużników na kwotę 709 537 463 zł.
Przedmiotem spotkania ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z przedstawicielami tego sektora w siedzibie Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich były bieżące zagadnienia ważne dla branży mleczarskiej były.W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele organizacji rolniczych, spółdzielni mleczarskich oraz federacji konsumentów.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że do 7 lutego 2023 r., czyli o tydzień dłużej niż zakładano, producenci trzody chlewnej, którzy ponieśli straty w wyniku trwającej wojny, mogą składać wnioski o nadzwyczajną tymczasową pomoc. Wsparcie finansowane jest z budżetu PROW na lata 2014-2020.
Dyrektorzy szkół prowadzonych i nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjechali spotkali z wicepremierem Kowalczykiem i wiceminister Gembicką.
Rodzinne ogrody działkowe mogą otrzymać pieniądze m.in. na: prace budowlane, modernizację alei i dróg ogrodowych wraz odwodnieniem, zakup zbiorników wody deszczowej czy meliorację.
Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa opublikowało raport dotyczący eksportu produktów rolno-spożywczych z Polski w okresie styczeń-listopad 2022 r. Wartość eksportu ogółem towarów rolno-spożywczych z Polski wyniosła 43,6 mld EUR (204 mld zł) i była o 27% wyższa niż w analogicznym okresie roku 2021.
Pracownicy biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odezwali się do niektórych rolników z pytaniami o ilości zbóż pozostające w gospodarstwie.
Celem programu jest wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenach gmin wiejskich i wiejsko-miejskich.
MRiRW informuje, że zbliża się aktualizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia tzw. programu azotanowego.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że od roku 2023 uprawa konopi odmiany Rajan nie kwalifikuje się do płatności bezpośrednich, a także do płatności obszarowych w ramach II filaru (objętych Planem Strategicznym WPR na lata 2023-2027 (PS WPR) oraz Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW 2014-2020)).
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi informuje, że w imporcie zboża z Ukrainy nie ma już tzw. zboża technicznego, a każde zboże wwożone do Polski podlega na granicy kontroli prowadzonej przez odpowiednie służby.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że w ramach Planu Strategicznego na lata 2023-2027 przyznawane będzie wsparcie na zakładanie i utrzymanie systemów rolno-leśnych. Dotychczas nie istniała taka forma wsparcia w ramach WPR.
W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyły się rozmowy dotyczące rozdysponowania gruntów z wygasających umów dzierżaw.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje o trwających pracach zmierzające do jak najszybszego usunięcia trudności związanych z korzystaniem z aplikacji IRZplus zgłaszanych przez jej użytkowników.