Wyzwania sektora mleczarskiego. Spotkanie z przedstawicielami branży w Ministerstwie

Przedmiotem spotkania ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z przedstawicielami tego sektora w siedzibie Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich były bieżące zagadnienia ważne dla branży mleczarskiej były.W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele organizacji rolniczych, spółdzielni mleczarskich oraz federacji konsumentów.

Wyzwania sektora mleczarskiego. Spotkanie z przedstawicielami branży w Ministerstwie
Producenci mleka spotkali się z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Foto. www.gov.pl/web/rolnictwo

Niestabilna sytuacja na rynkach rolnych

- Minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk zauważył, że obecnie sytuacja na rynkach rolnych nie jest stabilna dla producentów i przetwórców, także mleka. Podkreślił, że choć ceny gazu spadły, to w związku z sytuacją geopolityczną nie wiemy, co może nastąpić w przyszłości - czytamy na stronie rządowej www.gov.pl/web/rolnictwo

Energia odnawialna

Minister wskazał na ważną w obecnej sytuacji rolę energii odnawialnej (OZE), zwłaszcza z biogazowni.

– Energia odnawialna pochodząca z biogazowni to energia stabilna, a takiej w dzisiejszej sytuacji geopolitycznej szczególnie potrzebujemy. Tu ważna jest rola spółdzielni energetycznych, do których spółdzielnie mleczarskie mogłyby się włączać jako udziałowcy – stwierdził Kowalczyk.

Poinformował także, że został uruchomiony nabór na modernizację gospodarstw rolnych, który m.in. daje rolnikom szanse na inwestycje w obszarze OZE.

– Budżet pochodzi ze środków, które pozostały z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2014–2020. Z pieniędzy tych będą dofinansowane m.in. inwestycje właśnie w zieloną energię w gospodarstwach rolnych. Rolnicy będą mogli otrzymać wsparcie na fotowoltaikę z magazynami energii i na instalację pomp ciepła. Pierwszeństwo będą miały gospodarstwa prowadzące hodowlę zwierząt – wyjaśnił wicepremier Kowalczyk.

Ceny surowca a ceny na półkach sklepowych

Jak informuje Ministerstwo, Kowalczyk odniósł się do faktu, że sieci handlowe utrzymują wysokie ceny produktów mlecznych mimo spadku cen surowca.

– Zrozumiałe jest, że każdy chce maksymalizować swoje zyski – stwierdził szef resortu rolnictwa i zgodził się z twierdzeniem uczestników dyskusji, że istnieje potrzeba lepszej współpracy całego środowiska - czytamy na stronie www.gov.pl/web/rolnictwo

Bieżące wyzwania rolników i przetwórców

Jak informuje MRiRW podczas spotkania Kowalczyk podkreślił, że bardzo ważna jest dobra, trwała współpraca i budowanie wzajemnego zaufania na wiele lat pomiędzy spółdzielniami mleczarskimi a dostawcami surowca, czyli rolnikami.

– Wówczas nie byłoby problemu, że rolnik odchodzi od swojej mleczarni do innej, która zapłaci mu za surowiec choć odrobinę więcej – stwierdził szef resortu rolnictwa.

- Uczestnicy dyskusji zgłaszali ponadto problemy wynikające z obecnego spadku cen mleka – dla rolników to ryzyko spadku opłacalności produkcji w obliczu wciąż wysokich jej kosztów, a dla spółdzielni problem z satysfakcjonującą rolnika zapłatą za surowiec - czytamy na stronie www.gov.pl/web/rolnictwo 

Wsółpraca i problem spadku liczby gospodarstw 

– Wynika to z braku następstwa pokoleń. Hodowla bydła mlecznego jest wyjątkowo angażująca. To dlatego spadek liczby gospodarstw prowadzących taką hodowlę jest zjawiskiem powszechnym, widocznym nie tylko w Polsce. Nie spada natomiast wielkość produkcji mleka – informował wicepremier Kowalczyk.

Więcej informacji na stronie

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wyzwania-sektora-mleczarskiego--spotkanie-z-przedstawicielami-branzy

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].