Ludzkość jest jak zaraza. Świat bez nas byłby o wiele piękniejszy, lecz Stwórca miał chyba jakiś ukryty, przemyślany plan skoro zesłał nas na tę planetę.
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Bieruniu, która obecnie jest również właścicielem mleczarni w Raciborzu, znalazła się na liście podmiotów, które w pierwszym kwartale tego roku sprowadziły mleko z zagranicy. Według resortu rolnictwa, patriotyzm gospodarczy mleczarni ujętych na tej liście jest wątpliwy. Tymczasem prezes OSM w Bieruniu...
Na polsko-czeskim pograniczu nie brakuje rolników, którzy mają swoje pola uprawne po drugiej stronie granicy. Obostrzenia wprowadzone przez rząd w związku z pandemią koronawirusa powodują jednak, że gospodarze nie mogą przekraczać granicy, a więc uprawiać swoich pól. Tacy rolnicy mieszkają m.in. w gminie Krzyżanowice, Krzanowice i...
Firma Agro Oaza, działająca w branży zaopatrzenia i doradztwa w rolnictwie, zaprosiła pszczelarzy oraz rolników na szkolenie. Mówiono o tym, jak można ze sobą współpracować z dobrem dla środowiska. Spotkanie zorganizowano w pietrowickim centrum społeczno-kulturalnym.
Z inicjatywy Miejskiego Ośrodka Kultury i Towarzystwa Kulturalnego „Kontrapunkt”, z dofinansowaniem z budżetu miasta Żory w 2019 roku zakupiono 4 ule dla pszczół. Inicjatywę nadzoruje MOK, a ulami opiekuje się pszczelarz Aleksander Sładczyk. Teraz MOK wystosował apel do żorskich firm i instytucji, aby włączyły się w tę inicjatywę....
Operacja zostanie przeprowadzona w ramach scalnia gruntów, na które Powiat Raciborski pozyskał wielomilionowaną dotację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Raciborzu informuje o nowych ogniskach wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) a także potwierdzonych przypadkach tej jednostki chorobowej u ptaków dzikich na terenie Polski w styczniu 2020 r.
W zeszłym roku w Krzanowicach, w tym roku w Pogrzebieniu. Od dwóch lat Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Raciborzu wspólnie z placówkami oświatowymi organizuje dzień bezpieczeństwa. To wydarzenie mające na celu przestrzeganie najmłodszych przed niebezpieczeństwami czyhającymi w gospodarstwach.
Trwa zbieranie informacji na temat potrzeb w zakresie zagospodarowania tworzyw sztucznych z rolnictwa.
Urzędnicy z Rudnika chcą sięgnąć po dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zadanie pod nazwą "Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej".
Polscy rolnicy borykają się z narastającym problemem związanym z odbiorem folii i sznurka wykorzystywanego w rolnictwie, bo odpadu nie chcą zabierać firmy przetwarzające odpady. W Nędzy postanowiono sprawdzić, ile tego typu odpadów zalega w gminie.
…bo kto nie pójdzie, nie może potem oceniać rządów w naszym kraju – uważa przewodniczący Związku Śląskich Rolników Bernard Dembczak (na zdj.).
Radna, a zarazem sołtyska Helga Sekuła z Lasaków przekazała na wrześniowej sesji rady gminy w Rudniku pytanie rolników, które pojawiło się po ostatnim zebraniu wiejskim. Chodzi o folię rolniczą pozostającą m.in. po paszach dla zwierząt.
W niedzielę 15 września w Górkach Śląskich odbyły się parafialne dożynki. Było uroczyście i edukacyjnie. Całość zwieńczyła zabawa taneczna.
To Łańce w gminie Kornowac rozpoczęły tegoroczny maraton dożynkowy w powiecie raciborskim. Teraz nadszedł czas na gminne święto plonów, które w tym roku organizuje Pogrzebień.
Ostatnie w gminie Pietrowice Wielkie dożynki odbyły się w Pawłowie. Korowód zorganizowano po mszy świętej odprawionej w samo południe. Kazanie wygłosił proboszcz z Płoni ojciec Ignacy. W korowodzie wyróżniał się wóz z mieszkańcami Pawłowa przebranymi w postaci z polskiej sceny politycznej. Trasa korowodu była tradycyjna. Jego...
Całość obchodów z uwagi na infrastrukturę odbywa się w Łubowicach, jednak to Brzeźnica jest organizatorem tegorocznych dożynek gminy Rudnik. Świętowanie przypadło na niedzielę 15 września.