Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Propozycja Krowiarek: za łapanie deszczówki, można dostać gotówkę

Niewielkie Krowiarki w gminie Pietrowice Wielkie uruchomiły dla mieszkańców sołectwa program dotacyjny na instalacje do gromadzenia i wykorzystania wód opadowych. Na ten cel przeznaczono pięć tysięcy złotych, przy czym każde gospodarstwo może otrzymać refinansowanie tylko jeden raz. Wysokość wsparcia wynosi 100 złotych. – Poprzez to chcemy budować w naszej społeczności świadomość ekologiczną – słyszymy w Krowiarkach.

Propozycja Krowiarek: za łapanie deszczówki, można dostać gotówkę
Aleksander Bulak przy mauzerze, do którego zbiera deszczówkę. Niedawno mieszkaniec Krowiarek zaopatrzył się w jeszcze jeden zbiornik.

5 tys. zł do podziału dla 50 mieszkańców

Po pierwsze pojawiająca się susza, po drugie odwołanie tegorocznych dożynek z powodu pandemii koronawirusa spowodowały, że rada sołecka postanowiła przygotować dla mieszkańców program dotacyjny. Początkowo pojawił się pomysł, aby pieniądze, które przeznacza samorząd Pietrowic Wielkich Krowiarkom w ramach funduszu sołeckiego wykorzystać właśnie na ten cel. Wówczas rada sołecka chciała zakupić pojemniki, np. typu mauzer do gromadzenia wody i rozdać je mieszkańcom za darmo. Po przeprowadzonej analizie okazało się, że środki te nie mogą zostać tak wydane. Podjęto więc działania, aby pieniądze, które na przestrzeni ostatniego czasu wygospodarowała rada sołecka, rozdać właśnie w formie dotacji. Mowa o 5 tys. złotych, które mają trafić do 50 mieszkańców. – Inflacja jest galopująca, te pieniądze za rok będą dużo mniej warte, więc postanowiliśmy je tak zainwestować – wyjaśnia sołtys wioski Paulina Widok, która była pomysłodawczynią tego typu programu. – Członkowie rady sołeckiej podchwycili ten temat i zaczęliśmy go dopasowywać do realiów – opowiada pani sołtys. – Chwilę później rozpoczęliśmy realizację tego projektu i działamy. Odebranych jest już około 10 instalacji – dołącza do rozmowy Andrzej Lewczuk, członek rady sołeckiej, który sam skorzystał z programu. Sołtys Widok jak wyjaśnia, ze środków nie skorzystała, ale z racji, że już wcześniej miała takie instalacje. Pierwszy pojemnik stanął na jej posesji sześć lat temu. – Na refinansowanie mogą liczyć osoby, które zrealizowały takie instalacje po ogłoszeniu programu, nie działamy wstecz – wskazują nasi rozmówcy.

Zbiornik przeznaczony do zbierania wody ma być solidny, nie mniejszy niż 300l, ale nie musi być nowy. Ważne, by nie był po produktach ropopochodnych. Po zgłoszeniu mieszkańca, o chęci udziału w programie, dwuosobowa komisja spotyka się z nim i dokonuje oględzin miejsca, gdzie ma stanąć zbiornik. Po przygotowaniu instalacji komisja ponownie spotyka się z mieszkańcem i sprawdza, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z regulaminem. Kiedy wszystko się zgadza, wręczane jest 100 złotych.

Pomysłodawczynią takiej formy wsparcia jest sołtys Paulina Widok

Na deszczówce szybciej rośnie

Aleksander Bulak, który skorzystał już z tego programu, dostrzega, że jemu najbardziej spodobała się prostota otrzymania wsparcia finansowego. – Nie ma skomplikowanego wypełniania wniosków – zauważa. – Może kwota, na którą mogą liczyć mieszkańcy, nie jest duża. Jednak pokrywa m.in. zakup rur, które są potrzebne do połączenia np. rynny z pojemnikiem – kontynuuje.

Andrzej Lewczuk przy pojemniku, do którego zbiera deszczówkę.

To nie pierwszy zbiornik na wodę, który pojawił się na posesji pana Bulaka. Natomiast ten, który zamontował w ramach programu, dawniej był bojlerem na wodę 500 litrowym. Zebraną wodą podlewa swój przydomowy ogródek warzywny. – Zamontowałem go około dwóch tygodni temu, spieszyłem się, przed tymi opadami i udało się – uśmiecha się. Pan Aleksander dostrzega, że deszczówką lepiej podlewa się uprawy, niż wodą z wodociągu – bo jest odstana. – Na deszczówce szybciej rośnie – twierdzi. Szacuje, że wcześniej, kiedy nie miał zbiorników na deszczówkę i musiał korzystać z wodociągów, jego rachunki wzrastały o około 30 złotych miesięcznie.

Pozytywny efekt

Zdaniem Andrzeja Lewczuka program ten wpłynął pozytywnie na lokalną społeczność. – Ludzie mniej wykorzystują wodę z wodociągu, a częściej właśnie deszczówkę – mówi. Czy program będzie kontynuowany w przyszłym roku? – Zobaczymy, jakie będzie zapotrzebowanie. W naszej wiosce jest około 200 domów, dużo ludzi ma już takie zbiorniki – odpowiada sołtys Widok.

Dawid Machecki

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].