Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Zużytych butów i starego biustonosza nie wrzucaj do zmieszanych. Nowe zasady segregacji odpadów  

Od 1 stycznia 2025 roku, zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, wszedł w życie obowiązek selektywnego zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów...

Czyżowice-Czyżowicom, czyli niezwykłe spotkanie mieszkańców trzech różnych miejscowości [ZDJĘCIA] 

W Ośrodku Kultury w Czyżowicach w gminie Gorzyce zorganizowano wyjątkowe spotkanie, które połączyło mieszkańców trzech miejscowości o tej samej nazwie. 

Zima nie przestraszyła pasjonatów staroci. Jarmark w Wodzisławiu [ZDJĘCIA] 

Na wodzisławskim rynku odbył się pierwszy w tym roku jarmark staroci. Nie brakowało wystawców, którzy przyjechali z wielu miejscowości. Jarmark był również okazją do wspomnień i nawiązania relacji.

1424 zgłoszenia, 800 pożarów wywołanych fajerwerkami. Straż pożarna podsumowała noc sylwestrową 

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej podała komunikat dotyczący interwencji podczas nocy sylwestrowej. 

Jakie wyzwania czekają na rolników w 2025 roku? 

Rok 2024 nie był łatwy dla rolników. Odbyły się protesty związane z wprowadzeniem unijnego Zielonego Ładu, była też powódź, która przyniosła straty. Jaki będzie rok 2025? Z czym będą musieli zmagać się rolnicy? Jak wskazują eksperci...

Co dalej ze strefą przemysłową między Zawadą a Kokoszycami? 2 stycznia publiczna dyskusja w sprawie studium 

2 stycznia w wodzisławskim urzędzie miasta o godzinie 11:00 odbędzie się publiczna dyskusja w spraw zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. 

Sylwester na Śląsku. Który lepszy: kameralny czy masowy? [SONDA] 

Organizowany przez Województwo Śląskie i TVP Sylwester z Dwójką na Stadionie Śląskim skłonił Nowiny do przeprowadzenia sondy ulicznej na ten temat. Pytaliśmy przechodniów czy wolą bawić się w ostatnią noc roku na domówkach, czy imprezach...

Marszałek Saługa o Sylwestrze na Stadionie Śląskim: Potrafimy zadbać o wspaniałą atmosferę 

Wojciecha Saługę marszałka Województwa Śląskiego pytaliśmy w Chorzowie, na konferencji prasowej m.in. o konkurencję Ślązaków z Góralami w organizacji telewizyjnego Sylwestra, a także osobiste typy muzyczne i sposób, w jaki lubi spędzać...

Dwie sceny na Stadionie Śląskim. „Najlepsza impreza w Polsce, a może i Europie” czyli Sylwester z Dwójką w Chorzowie 

Trwają przygotowania do sylwestrowej imprezy na Stadionie Śląskim. To będzie Sylwester z Dwójką organizowany wspólnie z TVP. O imprezie w Chorzowie informowali w piątek 20 grudnia marszałek Wojciech Saługa, dyrektor stadionu Adam Strzyżewski...

W powiecie wodzisławskim i Jastrzębiu nie spada liczba rolników [WYWIAD] 

Z Wiolettą Bober, kierownik powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Jastrzębiu-Zdroju, które swoim zasięgiem obejmuje też powiat wodzisławski rozmawiamy o programach dla rolników, przyszłości, rodzajach gospodarstw...

Wyniki badań wkrótce odsłonią prawdę o masowej śmierci ryb w Odrze 

Ciągle nie ma wyników badań, na bazie których można byłoby stwierdzić, że w 100 procentach przyczyną masowej śmierci ryb w Odrze napływających z Czech do Polski była przyducha. Wyniki mają być znane w ciągu kilku dni. Jiří Ovečka, rzecznik prasowy Czeskiej Inspekcji Ochrony Środowiska przekazuje Nowinom, że potrzebne próbki...

Jak żyją pszczoły i w jaki sposób można im pomóc? 21 krótkich pytań do pszczelarza 

Rodzina pszczela to niezwykła społeczność, złożona z konkretnych osobników. Każdy owad ma swoje wyznaczone zadanie. Jak długo żyje pszczoła? Na jakie odległości może latać? Na te i inne ciekawe pytania odpowiada Mikołaj Klon, absolwent Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli, pszczelarz, student Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie...

Historyczna Szkoła Główna Służby Pożarniczej zmieniła się w Akademię 

1 sierpnia nastąpiła zmiana nazwy wieloletniej Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Od dziś uczelnia nosi nazwę Akademia Pożarnicza, co uwzględnia oraz podkreśla jej rozwój dydaktyczny i naukowy. Absolwenci tej uczelni pełnią służbę we wszystkich komendach PSP na terenie całej Polski. 

Zadbaj o bezpieczeństwo podczas prac polowych. Śląska policja apeluje 

Jak przypomina policja sierpień to czas intensywnych prac polowych. Policjanci przypominają, że każdego roku dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, których ofiarami są także dzieci.

Otwórz serce dla Nikoli. Festyn w Wodzisławiu [ZAPOWIEDŹ] 

13 sierpnia na terenie Rodzinnego Parku Rozrywki "Trzy Wzgórza" odbędzie się festyn charytatywny, z którego dochód zostanie przekazany na operację serca dla Nikoli.

Tęcza zachwyciła obserwatorów w powiecie wodzisławskim [ZDJĘCIA]  

Zaledwie 20 minut deszczu wystarczyło, aby nad powiatem wodzisławskim pojawiła się zachwycająca tęcza.

Służba wojskowa rolników. MON nie przewiduje odstępstw 

Krajowa Rada Izb Rolniczych opublikowała odpowiedź Ministra Obrony Narodowej dotyczącą  możliwości odroczenia służby wojskowej i zwolnienia z ćwiczeń wojskowych rolników.

Śnięte ryby na granicznym odcinku Odry. Trwa akcja polskich i czeskich strażaków. Do Chałupek przejechał wojewoda [ZDJĘCIA]  

Strażacy z JRG Racibórz, JRG Wodzisław Śląski oraz z Czech, a także policjanci i inne służby biorą udział w akcji na granicznym odcinku Odry, która związana jest z masowym śnięciem ryb.

Maliny, zioła, grzyby. Co wolno zbierać i kiedy można dostać mandat za wejście do lasu 

Las jest naturalną hurtownią, w której możemy znaleźć prawdziwe skarby. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nasza działalność na obszarach leśnych musi być zgodna z obowiązującymi przepisami. 

Spółka wodna w Mszanie. Będzie wyższa składka 

W urzędzie gminy odbyło się posiedzenie Gminnej Spółki Wodnej w Mszanie. Uczestniczyli w nim także przedstawiciele Rejonowego Związku Spółek Wodnych Melioracyjnych. Podjęto uchwałę podwyższającą stawkę składki członkowskiej na przyszły rok.

Inspekcja sprawdziła kebaby. Nieprawidłowości i kary 

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki  planowej kontroli jakości handlowej dań oferowanych w formie kebabu, która objęła łącznie 109 podmiotów z branży. Była to pierwsza tego typu kontrola.

Dzieci poznały piękno lasu w Czyżowicach 

Bardzo ciekawe i edukacyjne spotkanie odbyło się w Czyżowicach. Dzieci zapoznały się z pracą leśniczego i mogły skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych specjalnie dla nich.

Koronacja obrazu Matki Bożej w Kietrzu [ZDJĘCIA]  

W niedzielę, 23 lipca w parafii św. Tomasz Apostoła odbyły się uroczystości związane z koronacją obrazu Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej z kaplicy na Kościelniaku.

Samoróbki w Lubomi. Nie brakowało dobrej zabawy [ZDJĘCIA]  

Kolejny raz został zorganizowany zlot samoróbek czyli pojazdów wykonanych samodzielnie przez pasjonatów nietypowej motoryzacji. Tym razem impreza odbyła się na polach w Lubomi.

Rajd survivalowy dla dzieci i młodzieży w Gorzycach [ZDJĘCIA]  

Uczestnicy Rajdu Survivalowego „Tour d’Gorzyce i okolice” po raz trzeci wyruszyli na lokalne ścieżki. Na trasie zatrzymali się w wielu ciekawych miejscach. 

Szkody wyrządzone przez wilki. KRIR apeluje o zmiany przepisów 

Krajowa Rada Izb Rolniczych domaga się zman w ustawie o ochronie przyrody w celu uregulowania kwestii odszkodowań za szkody wyrządzone przez wilki.

Kombajny na drogach publicznych. Czy dojdzie do zmiany przepisów? 

Krajowa Rada Izb Rolniczych wezwał ministra infrastruktury do zainicjowania zmian w obowiązujących przepisach w celu umożliwienia bezpiecznego poruszania się kombajnów z podłączonym zespołem pożniwnym o szerokości do 5 m po drogach publicznych.

Zobacz więcej