Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jakie wyzwania czekają na rolników w 2025 roku?

Rok 2024 nie był łatwy dla rolników. Odbyły się protesty związane z wprowadzeniem unijnego Zielonego Ładu, była też powódź, która przyniosła straty. Jaki będzie rok 2025? Z czym będą musieli zmagać się rolnicy? Jak wskazują eksperci rolnictwo ciągle będzie miało "pod górkę". Jest bowiem wiele spraw niepokojących.

Jakie wyzwania czekają na rolników w 2025 roku?Fryderyk Kamczyk
Janusz Wita od wielu lat prowadzi gospodarstwo rolne w Połomi.

- W świecie, nam najbliższym, takim osobistym, naturalnie zachodzące zmiany w ciągu roku, z którymi przecież ściśle związane są nasze zajęcia, z reguły nie budzą większych obaw. Owszem, jest w nas niepewność czego doświadczymy, jaki będzie przebieg pogody w nowym roku, czy nie będzie za sucho albo za mokro. Ale częściej z nadzieją spoglądamy w przyszłość, licząc iż jeśli damy radę uniknąć błędów popełnionych w minionym czasie, to nasza praca i wysiłki przyniosą zadowalający skutek. Wiemy jednak, że żyjemy w świecie uwarunkowanym przyrodniczo, ale też w coraz większy stopniu możliwości pracy i rozwoju determinują nam zasady wprowadzane przez przepisy, regulacje i różnego typu wymagania stawiane przez społeczeństwo, a mówiąc bardziej konkretnie, przez naszych reprezentantów u władzy. I tutaj już pojawia się w nas większa niepewność, czego możemy się spodziewać. Dobrze bowiem pamiętamy, że decyzje o warunkach w jakich mamy prowadzić nasze gospodarstwa, nie zawsze, a może nawet mało kiedy, podejmowane są w oparciu o obiektywne i sprawiedliwe wyznaczniki. Niestety, często widzimy je jako efekt zwycięstwa pewnych grup interesów - mówi nam Janusz Wita, członek Śląskiej Izby Rolniczej, który od wielu lat prowadzi własne gospodarstwo w Połomi.

Umowa z krajami MERCOSUR

Jak podkreślają rolnicy unijny pomysł na współpracę z krajami MERCOSUR może mieć poważne konsekwencje dla rolnictwa polskiego i europejskiego. Przeciwko takim rozwiązaniom protestuje też ministerstwo rolnicta.

- Na pewno w tym kontekście przeogromnym wyzwaniem dla naszego rolnictwa i nie tylko, w nadchodzącym roku i w dłuższej perspektywie, będą konsekwencje umowy o wolnym handlu z krajami MERCOSUR. Jeśli umowa zostanie skonsumowana to, moim zdaniem, otworzy nowy rodział w naszej historii gospodarczej. Będziemy mieli do czynienia z zupełnie innym charakterem relacji gospodarczych, całkowicie zglobalizowanych. W tym nowym rozdziale historii gospodarczej na Górnym Śląsku, w Polsce i Europie nie będzie miejsca dla relacji biznesowych w mniejszej skali. Ze względu na odległości i wyzwania z tym związane, liczyć się będzie efekt skali. A na taki pozwolą sobie tylko duże korporacje. I po jednej, amerykańskiej stronie, będziemy mieli kontynuację bezpardonowej presji na cenę produkowanych tam towarów spożywczych, co jak sądzę, będzie powodowało jeszcze większą koncetrację produkcji rolnej i wzmacnianie dużych organizacji gospodarczych. A po naszej stronie spowoduje presję cenową w przetwórstwie i handlu, czemu sprostają jedynie najsilniejsi, czyli najczęściej największe korporacje. Skutkiem tego możemy oczekiwać kolejnej fali rezygnacji z produkcji w niektórych branżach. Czy damy radę temu sprostać? Będzie to niezwykle trudne. Europejski model rolnictwa oparty jest na rodzinnych gospodarstwach rolnych. I chociaż kraje w Europie mocno różnią się w tym zakresie, to zasadniczo dominują liczbowo gopodarstwa rodzinne. Jestem przekonany, że taki model jest najlepszy, najbardziej efektywnie związany z lokalnym rynkiem, najkorzystniej wpasowany w lokalne warunki środowiska przyrodniczego i przez to można go nazwać zrównoważonym. Do tej pory wydawało się to całkowicie naturalne. Ale świat się zmienia i nie wszyscy tak nas postrzegają. Rolnicze protesty z końca ubiegłego roku i pierwszej połowy tego przebiegały pod hasłem "Europa to znaczy uprawiać i hodować", co obrazuje konieczność przypominania oczywistych faktów – analizuje sytuację pan Wita. 

Potrzebna reedukacja społeczeństwa

Obecnie kreowany jest przez różne środowiska negatywny wizerunek rolnika i rolnictwa.

- Aby nasze rolnictwo mogło w dalszym ciągu stanowić poważną gałąź gospodarki, zdecydowanie potrzebna jest promocja, a nawet zaryzykuję twierdzenie, reedukacja pokaźnej części naszego społeczeństwa czym jest i jakie ma znaczenie rolnictwo jako produkcja żywności. Dla wielu naszych sasiadów praca na roli i przy chowie zwierząt jawi się jako coś niepotrzebnego, bowiem na półkach sklepowych mamy wręcz nadmiar żywności. Coraz częściej słyszymy absurdalne głosy o przeszkadzaniu innym, o negatywnym wpływie na przyrodę, o niewłaściwym stosunku do zwierząt itd. Nie ma innej rady jak na nowo i ciągle przypomminać o ważności rolnictwa dla nas jako społeczeństwa, będącego bazą dla wielu relacji biznesowych. Trzeba na nowo uświadamiać, szczególnie młodych ludzi, jak wielkie znaczenie ma rolnictwo i hodowla w tak zmienionym już środowisku naturalnym np. poprzez wpływ na stosunki wodne. I wreszcie jakie ma znaczenie dla naszego bezpieczeństwa w sytuacji wystapienia możliwych zagrożeń, kiedy to łancuchy dostaw mogą być bardzo łatwo przerwane – wskazuje nam pan Janusz.

Niekontrolowana dzika zwierzyna, nowe tereny zurbanizowane, polityka klimatyczna..

- Coraz większe znaczenie będą miały w  najbliższej przyszłości prawidłowe relacje z przyrodą, szczegolnie mam tu na myśli np. umiejętne zarządzanie dziką zwierzyną. Mamy do  czynienia z coraz bardziej postępującą presją dzikich zwierząt na nasze uprawy, a odpowiedzialne prowadzenie gospodarki łowieckiej  także juz często jest kontestowane prze tzw. obrońców przyrody. Skutek to np. ekspansja wilków, które wypychają inne zwierzęta  z lasu. 
Liczę, że nieco wyhamuje presja na zabudowę naszych pól, bowiem rzeczywistość demograficzna zaczyna w tym zakresie docierać do inwestorów. Ale niestety, co zdążyliśmy zniszczyć poprzez nieodpowiedzialne planowanie przestrzenne, to z tym będziemy musieli się mierzyć. Duże wyzwania nas czekaja w związku z wprowadzaną polityką klimatyczną. Będą wchodzić  w życie kolejne dyrektywy w tym zakresie, no  i tu mamy duże obawy, na ile utrudnią nam waruki gospodarowania, czy też wręcz życia. Trochę nadziei dają  pewne sygnały z ośrodków politycznych, że wraca odrobina zdrowego rozsądku. Ale czy decydenci będą obiektywni w tym zakresie? Wyzwaniem również dla nas będzie pomóc im, politykom, podjąć właściwe decyzje. Każdy nowy rok jednak jest otwarciem nowych horyzontów, dlatego też życzmy sobie, byśmy "se nie zwōntpiyli". Wierzmy, że przyszłość jest nasza i będziemy w stanie po raz kolejny stawić czoła nowym dniom. Wszystkiego dobrego  w nowym roku! - kończy pan Wita.

Jaki będzie ten rok? Czas pokaże. Problemów jednak nie brakuje. Musimy sobie jednak uświadomić, że każdy korzysta z pracy rolnika. Bez wielu gałęzi gospodarki sobie poradzimy. Bez pracy rolnika nie damy rady.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~SolidaruchŚmierdzący (188.146. * .4) 02.01.2025 12:30

jakie wyzwania ? Przyrost milionów na kontach i protesty że mało - dobrze że zaczyna sie import żywności !