Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych informuje, że w całym kraju inspektorzy IJHARS na bieżąco sprawdzają miejsca, gdzie mógłby wystąpić potencjalny skup lub sprzedaż produktów spożywczych zanieczyszczonych przez powódź.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje zmianę rozporządzenia w sprawie ustalenia gatunków zwierząt łownych. Na siedem gatunków ptaków łownych nie będzie można polować.
10 października odbyło się posiedzenie Zespołu ds. monitorowania rynku zbóż dotyczyła. Dyskusja dotyczyła przede wszystkim aktualnie trwających żniw kukurydzianych i sytuacji na krajowym rynku kukurydzy.
Dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski spotkał się z rolnikami w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Spotkanie dotyczyło sytuacji związanej z powodzią oraz pomocy rolnikom.
W najnowszym wydaniu AgroNowin piszemy między innymi o skutkach powodzi, która dotknęła nasz region oraz ziemi po Agromaxie. Rozmawiamy też z Tomaszem Kühnem, który od wielu lat prowadzi w Rogowie zakład masarsko-wędliniarski o historii, wyrobach, braku chętnych do nauki zawodu i o przyszłości.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało rozporządzenie, w którym uznaje obszar, na którym wprowadzono stan klęski żywiołowej za objęty działaniem siły wyższej lub wystąpieniem nadzwyczajnych okoliczności.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje o wydłużeniu terminów dla rolników w związku z ogłoszeniem stanu klęski żywiołowej na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego
Późny siew pszenicy ozimej, choć często wynika z niesprzyjających warunków pogodowych lub przesunięcia terminu siewów po innych uprawach, ma swoje specyficzne wymagania agrotechniczne. Kluczowe w takich sytuacjach jest właściwe przygotowanie gleby oraz dobór odpowiedniej odmiany, która poradzi sobie w mniej sprzyjających warunkach jesiennych.
Materiał partnera
7 września w Rozumicach odbyły się Powiatowo-Gminne Dożynki, które przyciągnęły licznych mieszkańców oraz gości z okolic. Wydarzenie to było nie tylko hołdem dla tradycji rolniczych, ale także okazją do zabawy.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi kontrole mające na celu zweryfikować deklaracje złożone przez rolników w ramach kampanii dopłat bezpośrednich i obszarowych na 2024 rok.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zachęca rolników, którzy zajmują się produkcją ekologiczną lub rozpoczynają działalność w ramach krótkiego łańcucha dostaw do składania wniosków o wsparcie. Nabór potrwa do 20 września.
Jak informuje ARiMR, od 1 sierpnia do 2 września br. producenci rolni mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej.
Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji rolnictwa rolnicy nie będą powoływani do odbycia ćwiczeń wojskowych w okresie kiedy natężenie prac w gospodarstwach jest wielkie.
Do 22 sierpnia 2024 r. można się starać o wsparcie na rozwój małych gospodarstw z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.
Jak informuje ARiMR, hodowcy bydła mięsnego mogą ubiegać się o dopłaty do zakupu czystorasowych buhajów. W zasadach nastąpiła zmiana, która powoduje, że rolnicy mogą otrzymać większą pomoc.
Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, do 31 sierpnia 2024 r. można się ubiegać o płatność dla małych gospodarstw. By móc otrzymać to wsparcie, trzeba spełnić określone warunki. Wnioski są przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną.