Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rolnicy domagają się embarga na ukraiński cukier. Ministerstwo twierdzi, że taki zakaz byłby niezgodny z unijnymi traktatami

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o podjęcie działań w sprawie blokady importu ukraińskiego cukru. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiada, że tego typu zakaz jest niemożliwy i naruszałby międzynarodowe zasady.

Rolnicy domagają się embarga na ukraiński cukier. Ministerstwo twierdzi, że taki zakaz byłby niezgodny z unijnymi traktatamipodglądowe www.pexels.com Karolina Grabowska
Zarząd KRIR domaga się wprowadzenie natychmiastowych zmian w sprawie importu ukraińskiego cukru.

10 stycznia 2024 roku zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem w sprawie blokady importu cukru oraz innych produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.

- Zgodnie z danymi Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) Polska jest trzecim największym producentem cukru w Unii Europejskiej, po Francji i Niemczech. Roczna produkcja cukru w Polsce wynosi około 2 mln ton, z czego około 3/4 przeznaczone jest na rynek krajowy. Mamy jedne z najlepszych ziem, warunki klimatyczne, wiedzę i sprzęt do uprawy tego gatunku. Burak cukrowy jest też ważnym elementem płodozmianu. Jak wskazuje Krajowy Związek Producentów Buraka Cukrowego kontyngent importowy dla cukru z Ukrainy wynosił 20 070 t. Po jego zawieszeniu import cukru z Ukrainy w roku gospodarczym 2022/23 przekroczył 400 tys. t, w obecnym sezonie szacunki strony ukraińskiej wskazują na 700 tys. t, natomiast w roku gospodarczym 2024/25 ten wolumen może przekroczyć 1 mln t. Są to ilości, które destabilizują równowagę rynkową - czytamy w piśmie KRIR opublikowanym na stronie internetowej.

Cukier z Ukrainy produkowany jest bez zachowania standardów środowiskowych i zdrowotnych obowiązujących w UE

KRIR zwraca uwagę, na sytuację polskich rolników oraz brak takich samych norm jakościowych w Polsce i Ukrainie.

- Mając na uwadze problemy związane z nadmiernym i niekontrolowanym importem zbóż, rzepaku i kukurydzy z Ukrainy, m.in. spadek opłacalności ich produkcji dla polskich rolników i wprowadzanie dopłat do sprzedanych towarów, samorząd rolniczy wnosi o niezwłoczne przeciwdziałanie powtórzeniu się podobnej sytuacji na rynku buraków cukrowych.

Cukier pochodzący z polskich upraw spełnia wszystkie wymagane prawem normy jakościowe m.in. względem pozostałości substancji szkodliwych, stosowania dozwolonych środków produkcji, natomiast cukier z Ukrainy produkowany jest bez zachowania standardów środowiskowych i zdrowotnych obowiązujących w UE. Niekontrolowany napływ cukru zza wschodniej granicy bezpośrednio zagraża konkurencyjności dla polskiego produktu, a w konsekwencji spowoduje spadek, a nawet brak opłacalności jego produkcji - czytamy w komunikacie KRIR.

Rolnicy wnioskują o natychmiastowe wprowadzenie embarga

- Zdaniem samorządu rolniczego konieczne jest natychmiastowe wprowadzenie embarga na cukier sprowadzany z Ukrainy, co pozwoli na częściową ochronę polskiego rynku cukru - czytamy w piśmie KRIR.

Ministerstwo odpowiada

- Wprowadzenie jednostronnego zakazu importu cukru z Ukrainy bez zgody Komisji Europejskiej (na wzór wprowadzonego we wrześniu 2023 r. zakazu importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku, słonecznika i niektórych innych artykułów sektora zbóż i oleistych) wiąże się z ryzykiem wszczęcia przez Komisję Europejską procedury naruszeniowej wobec Polski. Taki zakaz byłby niezgodny z unijnymi traktatami, a także z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO) oraz Układem o stowarzyszeniu UE-Ukraina, w związku z tym mógłby zostać on zaskarżony także przez indywidualne podmioty. Poza tym wprowadzenie zakazu importu cukru może również wywołać działania retaliacyjne (formalne lub nieformalne) ze strony Ukrainy w postaci objęcia importu z Polski restrykcjami. Retaliacje mogą dotyczyć nie tylko cukru, ale również innych towarów, które są istotne dla naszego eksportu na Ukrainę (np. produkty mleczarskie) - czytamy w odpowiedzi ministerstwa opublikowanej na stronie KRIR.

- Obecnie w ramach toczących się dyskusji na forum instytucji unijnych dotyczących ewentualnego przedłużenia autonomicznych środków handlowych (ATM) na kolejny rok postulujemy m.in. wyłączenie z tej regulacji towarów wrażliwych, w tym cukru.

Gdyby nie udało się przekonać KE do rezygnacji z kolejnego przedłużenia regulacji ATM lub wyłączenia z niej towarów najbardziej wrażliwych, rozważam wystąpienie do KE w sprawie zastosowania klauzuli ochronnej w momencie wejścia w życie regulacji ATM, celem przywrócenia warunków taryfowych (TRQ) wynikających z Układu o Stowarzyszeniu UE-Ukraina. Jednak aby taki wniosek miał szanse powodzenia, należy wykazać nie tylko fakt wzrostu importu, ale również szkodę rynkową powodowaną przez import (np. wzrost zapasów czy spadek cen i dochodów). Dlatego też proszę KRIR o dostarczenie w miarę posiadanych możliwości dodatkowych danych potwierdzających wyrządzenie szkody dla polskich plantatorów i producentów cukru - informuje KRIR minister Czesław Siekierski.

MRiRW widzi problem innych norm przy produkcji cukru

- Odnosząc się do wspomnianej w piśmie KRIR kwestii braku zachowania przez producentów ukraińskich norm środowiskowych i zdrowotnych obowiązujących w UE informuję, że również MRiRW zwróciło uwagę na konieczność przestrzegania przez Ukrainę zobowiązań wynikających z zawartej umowy DCFTA. Dlatego też wystąpiliśmy o uzupełnienie załącznika V do umowy DCFTA UE-Ukraina o listę aktów prawnych UE dotyczących stosowania pestycydów. Spowodowałoby to zarówno stosowanie przez Ukrainę środków ochrony roślin, zawierających te same substancje czynne, które są dopuszczone w UE, jak również przestrzeganie takiego samego zakresu ich stosowania. W konsekwencji zapewnione zostałyby równe warunki konkurencji z towarami wytwarzanymi w UE i podlegającymi obowiązkowi przestrzegania unijnych standardów, jak i bezpieczeństwo dostaw towarów pochodzących z Ukrainy - informuje MRiRW.

źródło

KRIR

http://www.krir.pl/2014-01-03-03-24-03/pozostale/8140-krir-wnosi-o-wstrzymanie-importu-cukru

http://www.krir.pl/85-aktualnosci/8175-stanowisko-mrirw-w-sprawie-wstrzymania-importu-cukru-z-ukrainy

http://www.krir.pl/images/krir/KRIR-MR-23-2024_WNIOSEK_KRIR_blokada_cukru_odp_MRiRW.pdf

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~do_niżej (193.169. * .48) 02.02.2024 18:20

~Farmermalorolny (79.184. * .70)
ty idź zapytaj normalnego rolnika
czy woli dopłaty czy chce to co wyprodukował ten rolnik
mógł sprzedać an polskim rynku z zyskiem

~Farmermalorolny (79.184. * .70) 02.02.2024 10:16
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Rolnicy :
Składka zdrowotna 1 zł od hektara
Zwolniony z podatku PIT
Składka emerytalna KRUS 101 zł na miesiąc
jednolita dopłaty obszarowa 483,79 zł/ha
dopłaty za zazielenienie 323,85 zł/ha
dopłaty dla młodego rolnika 256,62 zł/ha
dopłaty dodatkowa 182,02 zł/ha
dopłaty do bydła 326,76 zł/szt.
dopłaty do krów 412,11 zł/szt.
dopłaty do owiec 111,12 zł/szt.
dopłaty do kóz 52,57 zł/szt.
dopłaty do roślin strączkowych na ziarno (do 75 ha) 724,38 zł/ha
dopłaty do roślin strączkowych na ziarno (powyżej 75 ha) 362,19 zł/ha
dopłaty do roślin pastewnych 468,05 zł/ha
dopłaty do chmielu 2 072,01 zł/ha
dopłaty do ziemniaków skrobiowych 1 128,24 zł/ha
dopłaty do buraków cukrowych 1 516,30 zł/ha
dopłaty do pomidorów 2 575,02 zł/ha
dopłaty do truskawek 1 204,72 zł/ha
dopłaty do lnu 492,28 zł/ha
dopłaty do konopi włóknistych 127,16 zł/ha
dopłaty do tytoniu - virginia 3,11 zł/kg
dopłaty do tytoniu - pozostały tytoń 2,19 zł/kg.

~SolidaruchŚmierdzący (188.146. * .30) 02.02.2024 00:21
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

cukier sprowadza PiS więc nic nie musi auta z USA np mój kumpel z Prudnika więc musi - a co więcej powiem on do kościoła nie chodzi !

~Skarbnik (79.184. * .70) 01.02.2024 14:25
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Cukier z Ukrainy produkowany jest bez zachowania standardów środowiskowych i zdrowotnych obowiązujących w UE. To dlaczego jest sprowadzany skoro nie spełnia standardów unijnych , samochody sprowadzane z USA , muszą być dostosowane do standardów UE , a cukier już nie .Czyż nie jest to debilizm .