7 gatunków ptaków zostanie wykreślone z listy zwierząt łownych. Zmiana rozporządzenia ministerstwa klimatu i środowiska
Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje zmianę rozporządzenia w sprawie ustalenia gatunków zwierząt łownych. Na siedem gatunków ptaków łownych nie będzie można polować.
- Jarząbek, krzyżówka, cyraneczka, głowienka, czernica, słonka i łyska – to 7 gatunków ptaków łownych, dla których wprowadzona zostanie zmiana przepisów. Nowelizacja rozporządzenia podyktowana jest brakiem uzasadnienia prowadzenia polowań – żaden z tych gatunków nie wykazuje przegęszczenia populacji, zaś ich zdjęcie z gatunków łownych sprzyja ochronie przyrody. Gospodarka łowna wymaga niesprzeczności polowań na ptaki ze środkami ochrony ptaków. Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustalenia listy gatunków zwierząt łownych został wpisany do wykazu prac legislacyjnych.
Jak informuje ministerstwo, nowelizacja przepisów rozporządzenia podyktowana jest brakiem uzasadnienia prowadzenia polowań na te gatunki. Niniejsze gatunki nie wykazują przegęszczenia populacji, które wymagałoby redukcji jej liczebności.
- W odniesieniu do niektórych gatunków zauważalny jest także trend spadkowy populacji, co potwierdza opinia Państwowej Rady Ochrony Przyrody w sprawie przepisów dotyczących polowań na ptaki w Polsce - informuje ministerstwo.
- Przyroda jest dobrem wspólnym. Obecna forma łowiectwa w obszarze polowań na ptaki wiąże się nierzadko z łamaniem prawa. Podczas polowań dochodzi do rozbijania i degradacji ostatnich enklaw bioróżnorodności w kraju. Są to np. otuliny parków narodowych i rezerwatów oraz ptasie obszary chronione Natura 2000. Dodatkowo warunki, w których odbywają się polowania doprowadzają do powtarzających się przypadków zabijania i ranienia wielu gatunków chronionych. Populacja wielu ptaków spada, jaki ważny interes społeczny przemawia za tym, żeby te polowania utrzymywać? – podkreśla wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.
- Ingerencja łowiecka jest również zbędna w sytuacji zwiększenia się populacji wskazanych gatunków ptaków. Objęte projektem rozporządzenia gatunki nie wywołują negatywnych skutków ekonomicznych, czy też przyrodniczych, w szczególności nie powodują szkód w uprawach i płodach rolnych - czytamy na stronie MKIŚ.
Źródło: