Krzyżanowice, są już kolejną gminą powiatu raciborskiego, która przystąpiła do scalania gruntów. W pierwszej kolejności przeprowadzone zostanie w Krzyżanowicach i Roszkowie.
Trwa cykl szkoleń dla rolnik organizowanych przez Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Raciborzu.
Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Racibórz na wniosek Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że rolnicy których gospodarstwa położone są na obszarach OSN (Obszarach Szczególnie Narażonych), mogą składać w oddziałach regionalnych ARiMR, w terminie od dnia 10 lutego do 10 marca 2016 r,...
Przy ul. Raciborskiej powstaje ferma drobiu. Budowane są trzy kurniki (każdy na 42 tys. brojlerów) oraz niezbędna infrastruktura towarzysząca, m.in. budynek magazynowy, część socjalna, kotłownia czy sześć silosów.
Wieńczysław Wawerski z Mszany w Odrze ma swoje gospodarstwo rybne. Jak twierdzi, hoduje karpie w pionierski sposób – w tzw. sadzach.
Są tylko trzy takie obory w Polsce, a na Śląsku - od dziś - tylko jedna. Należy do producenta mleka Romana Wiencierza. Zbudowano ją w 9 miesięcy. Otwarto w dniu 44 urodzin właściciela. Uroczystość otwarcia zgromadziła ponad 100 gości, na czele ze starostą Ryszardem Winiarskim i burmistrzem Pawłem Machą.
Dobrze odrobionym zadaniem z samorządności może pochwalić się gmina Pietrowice Wielkie, która w 2009 r. przystąpiła do scalania gruntów rolnych, stając się tym samym prekursorem takich efektywnych działań na terenie Raciborszczyzny.
Szkolenie dla rolniczek oraz sołtysów dotyczące bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych zostało zorganizowane w Urzędzie Gminy Nędza. Na finał odbył się konkurs. Zobacz kto okazał się liderem.
W trzecią niedzielę września odbyły się Diecezjalne Dożynki w Rudach. Mszy Świętej dziękczynnej za tegoroczne plony przewodniczył ksiądz biskup diecezji gliwickiej- Jan Kopiec. Do Rud przybyli przedstawiciele dziesięciu miejscowości diecezji gliwickiej.
– Dożynki to jedne z najważniejszych świąt w życiu rolnika i całej społeczności wsi, to czas świętowania i odpoczynku po ciężkiej pracy podczas żniw, to czas podziękowania za zbiory. Dożynki to wspaniały moment na przypomnienie, że z owoców pracy rolnika korzystają wszyscy. Dlatego mieszkańcy naszego powiatu, doceniają smak...
W niedzielę 6 czerwca w powiecie raciborskim zorganizowano aż siedem uroczystości dożynkowych. Siedliska były gospodarzem dożynek powiatowych oraz gminy Kuźnia Raciborska. Dożynki gminy Pietrowice Wielkie zorganizowano w Krowiarkach, gminy Kornowac - w Łańcach, gminy Krzanowice w samych Krzanowicach. Ponadto za plony dziękowały również...
Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach 19.09.-28.09.2015 r. na terenie całego województwa śląskiego prowadzona będzie akcja wykładania z samolotów szczepionki przeciwko wściekliźnie dla lisów.
Radość rolników z zebranych plonów dzieli mieszkańcy Roszkowa, wspólnie świętując podczas tegorocznych dożynek w swym sołectwie.
W tym roku powiatowe święto plonów będzie miało miejsce w najmniejszej gminie regionu. Tegoroczne dożynki odbędą się w niedzielę 30 sierpnia, a starostami będą państwo Salomea i Jan Szulikowie.
Niezwykła jest historia kapliczki św. Trójcy, która dzięki inwencji sołtys Kariny Lassak stanęła na swym dawnym miejscu, przy drodze w Szonowicach, w pobliżu Restauracji „Dworek”.
Na polach i w ogrodach powinny znaleźć się domki dla owadów, np. takie jak dla pszczolinki i murarki ogrodowej na poletkach doświadczalnych firmy Bayer.
Łączy ich zawodowa pasja, ogromne poczucie estetyki i dbałości, a przede wszystkim świadomość bezpieczeństwa w prowadzeniu swoich gospodarstw, dzieli – specyfika produkcji, determinowana tradycją, wiedzą i umiejętnościami, które posiedli śląscy rolnicy wyspecjalizowani w uprawie roślin lub hodowli.