Antoni Gincel z Makowa był wystawcą na pierwszej Ekowystawie w Pietrowicach Wielkich i nie opuścił później żadnej następnej z 19. edycji. Na jubileuszową, dwudziestą też pojedzie, tym razem pomóc synowi i synowej, którzy prowadzą rodzinną firmę. - Kiedy Ekowystawa ruszała, nie było żadnej pewności, że będzie cykliczną...
Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, prezes Tadeusz Chróstny wszczął dwa postępowania antymonopolowe dotyczące sprzedaży maszyn rolniczych. Pierwsze dotyczy marek: New Holland, Case i Steyr, drugie - marki Claas. Zarzuty podziału rynku i ustalania cen otrzymało łącznie 15 spółek i 2 menedżerów. W efekcie rolnicy...
Do 30 listopada 2025 r. hodowcy bydła mięsnego mogą się ubiegać o dopłaty do zakupu czystorasowych byków. Wsparcie, na które przeznaczonych zostało 5 mln zł, ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało dane dotyczące eksportu i importu produktów rolno-spożywczych.
Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne. Wykryto obecność Escherichia coli produkującej toksynę Shiga (STEC) w mące pszennej. Produktu nie należy spożywać.
Po 5 latach przerwy wraca XX Ekowystawa. Dom i Ogród Przyjazne Środowisku w Gminie Pietrowice Wielkie. Przeczytajcie zaproszenie dla Przedsiębiorców od Marka Kudera – Dyrektora Działu Rozwoju Biznesu i Szefa Organizacyjnego części wystawienniczej Ekowystawy z ramienienia Wydawnictwa Nowiny.
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych sprawdziła, czy podawana przez sklepy informacja o kraju pochodzenia mięsa jest prawdziwa. Inspektorzy zweryfikowali oznakowanie 164 partii mięsa wieprzowego o łącznej masie 2,2 tony.
Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach o prowadzonym przez belgijski podmiot LIMA NV wycofaniu soli sezamowej ze względu na możliwą obecność toksyn Alternaria w produkcie.
Biuro Prewencji Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podsumowało statystyki wypadków w rolnictwie w roku 2024. Jest coraz bezpieczniej, a to bardzo dobra wiadomość dla rolników.
Główny Inspektor Sanitarny poinformował, iż w wyniku badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono wyższy niż dopuszczalny poziom ochratoksyny A w rodzynkach określonych poniżej.
Śląscy fani polskiej reprezentacji w piłce nożnej już koncentrują się na dwóch datach w czerwcu i we wrześniu. Zaplanowano wówczas mecze kadry na chorzowskim gigancie. Ekipa pod wodzą Roberta Lewandowskiego rozegra na Stadionie Śląskim jeden mecz towarzyski oraz pojedynek w ramach eliminacji Mistrzostwa Świata.
– Potrzeba jest ogromna – mówi wójt Adam Wajda o powrocie Ekowystawy do Pietrowic Wielkich po pięciu latach przerwy, tym razem z dużym wsparciem Wydawnictwa Nowiny jako współorganizatora. W jednym miejscu będzie można poznać nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania dla domu i ogrodu. Wydarzenie zaplanowane jest na weekend 10-11...
Główny Inspektorat Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach o prowadzonym przez producenta wycofaniu sera MORBIER AOP ze względu na podejrzenie obecności bakterii Escherichia coli produkującej toksynę Shiga (STEC).
Koleje Śląskie i Polska Grupa Górnicza podpisały list intencyjny, którego efektem ma być zielona transformacja poprzemysłowego terenu kopalni Sośnica. W uroczystości uczestniczyli m.in. marszałek Wojciech Saługa, wicemarszałkowie Leszek Pietraszek i Grzegorz Boski, prezes Kolei Śląskich Krzysztof Klimosz, prezydentka Gliwic Katarzyna...
Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany o prowadzonym przez firmę Lidl sp. z o.o. sp.k. dobrowolnym wycofaniu precli w czekoladzie mlecznej i deserowej. Dystrybutor poinformował, że aktualnie nie można wykluczyć, że spożycie produktu może spowodować uczucie pieczenia w ustach oraz bolesność języka i jamy ustnej.
Promocja z symboliczną złotówką będzie obowiązywać od 15 lutego do 2 marca. O szczegółach oferty poinformowali w Katowicach przedstawiciele samorządu Województwa Śląskiego i Kolei Śląskich.
Od 30 stycznia 2025 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej opakowań niektórych napojów spirytusowych (Dz. U. z 2025 r, poz. 118). W praktyce oznacza to całkowity zakaz wprowadzenia do obrotu napojów spirytusowych w opakowaniach typu pouch czyli tzw. alkotubek.