Krajowa Rada Izb Rolniczy wnioskuje do ministerstwa o przywrócenie terminu naboru wniosków o przyznanie dopłat do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.
Wprowadzone ułatwienie dotyczy rolników, którzy posiadają gospodarstwa o powierzchni do 5 ha i złożyli wnioski o przyznanie płatności za 2023 rok. Stawka ryczałtu to 225 euro/ha. Dotychczas wpłynęło 3100 żądań od zainteresowanych tym wsparciem.
"To Bee, or not to Bee", nawiązujący do Szekspirowskiego pytania: "To be, or not to be - that is a question" stało się hasłem przewodnim kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Fotograficznego - Rydułtowy 2023.
Ośmiokrotne przetaczanie 138 kg opony, załadowanie pięciu ok. 60 kg beczek na podesty i przeciąganie ponad 2-tonowego ciągnika na płycie boiska. Brzmi ciekawie? Takie zawody odbyły się w sobotę 12 sierpnia w Grzegorzowicach (gm. Rudnik).
W sobotę, 12 sierpnia, od godz. 9:00, będzie można nabyć ekologiczne produkty od lokalnych wystawców na Wodzisławskim Ekobazarze. - Pieczywo, kiszonki, wędliny, sery, pasty, miód to tylko niektóre z nich - informuje wodzisławski magistrat.
Spotkanie zostało zorganizowane przez wiceministra Pawła Jabłońskiego i senator Ewę Gawędę i dotyczyło ziół i ziołolecznictwa. Gościem specjalnym była wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka. Wykłady przedstawili naukowcy z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich Państwowego Instytutu Badawczego.
W tym roku po raz kolejny Koleje Śląskie organizują akcję wycieczkową pt. „Kolej na Beskidy”. Od 27 maja w ramach akcji, pasażerowie Kolei Śląskich, posiadający ważne bilety na przejazd Kolejami Śląskimi w dniu organizowanej wycieczki do stacji rozpoczynającej wydarzenie, po uprzednim zarejestrowaniu się poprzez formularz rejestracyjny...
Materiał partnera
Uzbrajając się w odpowiedni sprzęt do fotografii makro, czyli zdjęć w dużym powiększeniu, możemy odkryć baśniowy świat małych mieszkańców naszej okolicy. Czasem nawet wycieczka do własnego ogrodu może nas zaskoczyć.
Po publikacji materiału dotyczącego masarni państwa Starzyk z Turzy Śląskiej do naszej redakcji wpłynęło pismo z kancelarii radcy prawnego Barbary Prządki, w którym przedstawiono krytyczną opinię części mieszkańców, dotyczącą działalności firmy.
Jak nas poinformowały władze Lubomi, w tym roku nie będą organizowane tradycyjne dożynki. Dużą imprezę zastąpią małe wydarzenia kulturalne w każdym sołectwie.
Z księdzem doktorem Piotrem Laryszem, który jest Duszpasterzem Harcerzy Archidiecezji Katowickiej oraz Kapelanem Śląskiej Chorągwi ZHP rozmawiamy o harcerstwie, ratownictwie, historii, powołaniu i planach.
- Przyczyną śmierci ryb w Odrze, do której doszło w zeszłym tygodniu, był brak tlenu w cieku spowodowany ekstremalnymi warunkami hydrometeorologicznymi - podaje Czeska Inspekcja Ochrony Środowiska. Powołuje się przy tym na wyniki, których oczekiwali Czesi i Polacy. W sumie pobrano ponad 20 próbek wody, zmierzono podobną liczbę profili,...
Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, tylko 14 dni mają organizacje pszczelarskie lub indywidualni pszczelarze na zaakceptowanie umowy o przyznanie im pomocy na zaplanowane inwestycje.
W najbliższą niedzielę, 6 sierpnia na wodzisławskim rynku odbędzie się jarmark staroci. Impreza odbywa się tradycyjnie w pierwszą niedzielę miesiąca i przyciąga tłumy pasjonatów z całego regionu.
Do naszej redakcji zaczęły napływać wiadomości i telefony od zaniepokojonych Czytelników, którzy zwracali uwagę na stan rzeki Leśnicy w Wodzisławiu Śląskim. Potwierdziliśmy, że stan rzeki znacznie się pogorszył.
Z uwagi na niesprzyjające prognozy pogody IV Piknik Rodzinny w Hacjendzie w Bluszczowie został odwołany. Impreza została przeniesiona na wrzesień.
Teren ziemi wodzisławskiej i okolicznych miejscowości to ostoja zwierzyny, szczególnie w lasach i na obszarach łąkowych. Wraz z wodzisławskim fotografem – Grzegorzem Matlą zabieramy Czytelników w podróż, aby tym razem zobaczyć, jakie gatunki ssaków można u nas spotkać.