Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Śmieci ciągle lądują w lasach. Jak reagować, kiedy widzimy, że ktoś bałagani? 

Wydawało się, że kwestia odpadów została dawno rozwiązana, a pozbywanie się ich w lesie już dawno minęło. Niestety, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Śmieci nadal trafiają tam, gdzie nie powinny. - Nadleśnictwo Rudy Raciborskie...

Trucie pszczół rozpoczęte. Opryski zabijają owady. Czy apele pszczelarzy przyniosą skutek? 

Kilkaset martwych pszczół znalazł kilka dni temu w swojej pasiecie Marek Szebesta z powiatu wodzisławskiego. Pszczelarz przypuszcza, że owady padły na skutek nieprawidłowo wykonanych oprysków drzew owocowych, które ktoś zrobił w porze dziennej.

MSZ reaguje na skandaliczny baner na proteście rolniczym w powiecie wodzisławskim 

Nie milkną echa skandalicznego banneru, który zawisł na jednym z ciągników na proteście rolników w powiecie wodzisławskim. Do sprawy odniosło się Ministerstwo Spraw Zagranicznych. - "Oceniamy, że jest to próba przejęcia rolniczego ruchu...

Rolnicy są zdesperowani. Zablokowali dojazd do autostrady A1 w Gorzyczkach [RELACJA NA ŻYWO, ZDJĘCIA, WIDEO] 

W ponad 200 miejscach na terenie całej Polski rolnicy zablokowali drogi. W naszym regionie gospodarze uniemożliwiają wjazd na autostradę A1 w Gorzyczkach. Protest jest kontynuacją ogólnopolskiej akcji i potrwa do godziny 16.00.

Strajk rolników w powiecie wodzisławskim. We wtorek zablokują dojazd do autostrady 

W najbliższy wtorek, podczas kolejnej fazy strajku, rolnicy planują zablokować m.in. wjazd na autostradę A1 w gminie Gorzyce. - Nie dajmy zniszczyć rolnictwa i Polski. Rolnicy ponad podziałami - apeluje lider protestu rolniczego w naszym regionie.

Robert Pabian odwołał nadleśniczych w Rudach i Rybniku 

Pierwsze zmiany personalne w nadleśnictwach należących do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach dotknęły Rudy, Rudziniec oraz Rybnik. Decyzję podjął Robert Pabian, który pełni funkcję dyrektora RDLP i wcześniej kierował...

Jest reakcja ministerstwa na protest rolników 

Minister Czesław Siekierski rozmawiał z protestującymi rolnikami, w tym z liderami Ogólnopolskiego Protestu Rolników (OPR), w związku z ponad 170 manifestacjami, które miały miejsce w Polsce 24 stycznia. Jedna z takich demonstracji odbyła...

150 traktorów na proteście w powiecie raciborskim. Jest perspektywa kolejnych manifestacji na większą skalę 

- Protest, który odbył się 24 stycznia zapisze się w historii naszego powiatu. Był to protest rolników o różnych orientacjach politycznych - pisze do redakcji Nowin Łukasz Mura, radny powiatowy z Owsiszcz, a zarazem lider protestu na Raciborszczyźnie....

Rolnicy wyjechali na ulice powiatu raciborskiego. Walczą o przetrwanie gospodarstw [ZDJĘCIA, RELACJA NA ŻYWO] 

- Unia Europejska podąża obecnie ścieżką, której nie chcemy dzielić - powiedział Sebastian Jarosz, rolnik z Ponięcic, podczas gdy Łukasz Mura, lider protestu na Raciborszczyźnie, dodał: "To wyraz naszej siły. Ten protest to dopiero początek,...

W środę ogólnopolski protest rolników. Mieszkańcy powiatu raciborskiego muszą liczyć się z utrudnieniami 

Łukasz Mura z determinacją ogłasza: "Stajemy do walki o naszą przyszłość". Jutro, tj. 24 stycznia, rolnicy z regionu dołączą do ogólnokrajowego protestu. Manifestacja rozpocznie się o godzinie 12.00. Należy spodziewać się utrudnień w ruchu.

Jarmark staroci w Wodzisławiu. Wystawcy z całej Polski [ZDJĘCIA]  

Tradycyjnie w każdą pierwszą niedzielę miesiąca na wodzisławskim rynku odbywa się jarmark staroci, który przyciąga pasjonatów z całego regionu. Na jarmarku nie brakowało wystawców z całej Polski.

Martwa świnia pomoże Platformie czy PiS-owi? Czy politycy przekonają rolników do swoich pomysłów [FELIETON] 

Rolnictwo to jeden z ważnych elementów polskiej gospodarki. Zatrudnienie w branży rolno-spożywczej wynosi około 10%. Trudno się zatem dziwić, że partie polityczne mocno zabiegają o głosy rolników i środowisk wiejskich. Czy jednak robią to umiejętnie i co proponują?

Płatność dla małych gospodarstw zamiast płatności bezpośrednich 

Wprowadzone ułatwienie dotyczy rolników, którzy posiadają gospodarstwa o powierzchni do 5 ha i złożyli wnioski o przyznanie płatności za 2023 rok. Stawka ryczałtu to 225 euro/ha. Dotychczas wpłynęło 3100 żądań od zainteresowanych tym wsparciem.

19 strongmanów rywalizowało w Grzegorzowicach. Ich zadaniem było przeciągnięcie ponad 2-tonowego ciągnika [ZDJĘCIA]  

Ośmiokrotne przetaczanie 138 kg opony, załadowanie pięciu ok. 60 kg beczek na podesty i przeciąganie ponad 2-tonowego ciągnika na płycie boiska. Brzmi ciekawie? Takie zawody odbyły się w sobotę 12 sierpnia w Grzegorzowicach (gm. Rudnik).

Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać [WYWIAD] 

Z księdzem doktorem Piotrem Laryszem, który jest Duszpasterzem Harcerzy Archidiecezji Katowickiej oraz Kapelanem Śląskiej Chorągwi  ZHP rozmawiamy o harcerstwie, ratownictwie, historii, powołaniu i planach.

Interwencje pszczelarskie – tylko 14 dni na zaakceptowanie umowy o przyznaniu pomocy z ARiMR 

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, tylko 14 dni mają organizacje pszczelarskie lub indywidualni pszczelarze na zaakceptowanie umowy o przyznanie im pomocy na zaplanowane inwestycje.

Jak żyją pszczoły i w jaki sposób można im pomóc? 21 krótkich pytań do pszczelarza 

Rodzina pszczela to niezwykła społeczność, złożona z konkretnych osobników. Każdy owad ma swoje wyznaczone zadanie. Jak długo żyje pszczoła? Na jakie odległości może latać? Na te i inne ciekawe pytania odpowiada Mikołaj Klon, absolwent Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli, pszczelarz, student Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie...

Historyczna Szkoła Główna Służby Pożarniczej zmieniła się w Akademię 

1 sierpnia nastąpiła zmiana nazwy wieloletniej Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Od dziś uczelnia nosi nazwę Akademia Pożarnicza, co uwzględnia oraz podkreśla jej rozwój dydaktyczny i naukowy. Absolwenci tej uczelni pełnią służbę we wszystkich komendach PSP na terenie całej Polski. 

Służba wojskowa rolników. MON nie przewiduje odstępstw 

Krajowa Rada Izb Rolniczych opublikowała odpowiedź Ministra Obrony Narodowej dotyczącą  możliwości odroczenia służby wojskowej i zwolnienia z ćwiczeń wojskowych rolników.

Maliny, zioła, grzyby. Co wolno zbierać i kiedy można dostać mandat za wejście do lasu 

Las jest naturalną hurtownią, w której możemy znaleźć prawdziwe skarby. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nasza działalność na obszarach leśnych musi być zgodna z obowiązującymi przepisami. 

Koronacja obrazu Matki Bożej w Kietrzu [ZDJĘCIA]  

W niedzielę, 23 lipca w parafii św. Tomasz Apostoła odbyły się uroczystości związane z koronacją obrazu Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej z kaplicy na Kościelniaku.

Jarosław Szczęsny usunięty z klubu PiS. "Nie rozumiem tej decyzji" 

Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Jarosław Szczęsny został usunięty z Klubu PiS, który obecnie posiada 18 radnych. 

300 złotych miesięcznie dla sołtysa. Na czym polega ta funkcja i dlaczego jest taka ważna? 

Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 lipca 2023 r. można składać wnioski o świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa, które mogą uzyskać osoby, pełniące funkcję sołtysa, nie mniej niż osiem lat po osiągnięciu wieku emerytalnego. Czym właściwie zajmuje się sołtys i co o świadczeniu myślą sami zainteresowani? 

Celem łowiectwa jest równowaga w przyrodzie [WYWIAD] 

O łowiectwie, myśliwych, zwierzętach, ekosystemie i historii Koła Łowieckiego Lis w Pszowie rozmawiamy z prezesem Henrykiem Helioszem, który od dziecka jest związany z łowiectwem.

Pomoc do przezimowanych rodzin pszczelich. Niewiele czasu na złożenie wniosków 

Jak informuje ARiMR tylko do 31 maja można ubiegać się o wsparcie z budżetu krajowego w ramach pomocy de minimis w rolnictwie do przezimowanych rodzin pszczelich. To już kolejny nabór wniosków o to dofinansowanie. W tym roku stawka płatności znacząco wzrosła i wynosi 50 zł. Dotychczas Agencja zarejestrowała blisko 38 tys. wniosków.

Wdzięczni pszczołom. Impreza pszczelarska w Czernicy [ZDJĘCIA]  

Kto jak kto, ale pszczelarze z Czernicy nie mogli zapomnieć o Światowym Dniu Pszczół. Dlatego 21 maja przy Zameczku w Czernicy zorganizowali plenerowy festyn dla małych i dużych, podczas którego odsłonięty został pomnik wdzięczności człowieka dla... pracowitej pszczoły.

Zobacz więcej