Nie we wszystkich gminach powiatu raciborskiego są chętni na działanie w radzie Śląskiej Izby Rolniczej (ŚIR) powiatu raciborskiego.
Przykład Polskiej Komunikacji Wiejskiej, strażacy miejscowej OSP lejący wodą oraz sanatorium miłości – to tylko niektóre z pojazdów, które przejechały przez wieś.
Mieszkaniec Makowa, tamtejszy strażak i gospodarz przejechał najszybciej i najprecyzyjniej trasę Krowiarki Ciapek Racing. Zajęło mu to 1,32 sek. Impreza zainteresowała sporą liczbę widzów. Miała dodatkowy wymiar charytatywny - zbierano pieniądze na leczenie Arkadiusza Górszczyka. Wśród gości znaleźli się minister Woś, posłanki...
Korowód prowadzony przez dwoje młodych jeźdźców (Dagmara Glania i Paweł Gembalczyk) był ozdobą powiatowego święta plonów w stolicy gminy Pietrowice Wielkie. Były to pierwsze dożynki powiatowe dla starosty i etatowej członkini zarządu - Grzegorz Swoboda i Ewa Lewandowska pełnili honory gospodarzy wspólnie z wójtem Andrzejem Wawrzynkiem.
Makowski korowód, mimo, że miejscowość nie należy do największych w gminie, był okazały. Pojechały w nim dwie bryczki, dwie duże przyczepy pełne gości i tradycyjnie już liczni rowerzyści. Była też jedna wesoła scenka w rytmie najnowszych przebojów polskiego popu. Starostami zostali nowy sołtys i nowa pani radna gminna.
- Nie było na szczęście żadnych kataklizmów, więc plony mieliśmy tu dobre - podsumował tegoroczne żniwa sołtys Żerdzin Bernard Franiczek. Święto plonów we wsi odbywa się - w części rozrywkowej - przy remizie OSP. Msza dożynkowa miała miejsce w samo południe, w miejscowej kaplicy.
Ksiądz Andrzej Przybyła jest w parafii w Samborowicach zaledwie 2 tygodnie i już dołączył do organizatorów święta plonów we wsi. Korowód tradycyjnie wyruszył spod miejscowej szkoły. Sołtys Adrian Niewiera pokonał trasę objazdu - po raz pierwszy w dziejach swego zarządzania wsią - na deskorolce elektrycznej.
Pietrowice Wielkie są w tym roku gospodarzem gminnego święta. W obchodach uczestniczą wszystkie sołectwa, a na znak świętowania każde przygotowało żniwną koronę.
Oryginalny pomysł na symbol żniw z otwartą księgą i napisem "Oto Słowo Boże" jest autorstwa pani prezes OSP - Elżbiety Lesznik. Korona w kształcie serca znalazła się na platformie, która jechała w korowodzie. Wieś w gminie Pietrowice Wielkie dziękuje za plony w swoim Zielonym Centrum.
To już 11. Powiatowy Konkurs Potraw Regionalnych w Pietrowicach Wielkich. 15 stoisk przygotowano dla zwiedzających imprezę w centrum społeczno - kulturalnym. Reprezentowane było 7 gmin powiatu poza jego stolicą. - Niestety Racibórz nigdy nie pokazał się na naszym konkursie - żałują organizatorzy. Tymczasem wygrywają tu wszyscy uczestnicy.
Niczym feniks z popiołów odrodziła się i trwa, budując swoją przyszłość na wspólnym zaufaniu, pracy i mądrym zarządzaniu. Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna Pietrowice Wielkie, niczym kobieta po przejściach, odnalazła się w nowej rzeczywistości i dziś z godnością może świętować swój jubileusz 65 lat istnienia.
Już 25 października w Centrum Społeczno – Kulturalnym w Pietrowicach Wielkich odbędą się konkursy pn. „Sołtys liderem bezpiecznej pracy na wsi” oraz „Gospodynie wiejskie strażniczkami bezpieczeństwa pracy na wsi”.
Włodarza gminy zaproszono do starostwa by pochwalił się przed komisją rolnictwa rady powiatu jak poszło scalanie gruntów w Kornicach i Makowie.
Cyprzanów w gminie Pietrowice Wielkie podziękował już za tegoroczne plony. Okazały się dobre, choć zima i wiosna tego nie zapowiadały. Zobacz zdjęcia z dożynkowego korowodu, który przeszedł spod kościoła Trójcy Świętej na stadion.
Dziś prawie wszyscy płacimy za śmieci, dlatego bez jakichkolwiek problemów możemy wystawiać je przed nasze budynki mieszkalne, skąd obierane są przez służby komunalne. Czym więc kierują się osoby, które zamiast wyrzucać je do przydomowych pojemników, wolą wywozić na pola lub do lasu? Ta źle pojmowana oszczędność, odwraca się...
Starosta Ryszard Winiarski zapowiada drogową rewolucję na polach uprawnych trzech gmin powiatu. Starostwo składa wniosek o scalanie gruntów w Rudniku, Krzyżanowicach i Pietrowicach Wielkich.
Za nami dożynkowy weekend w powiecie raciborskim. Zobacz jak za plony dziękowali (przeważnie w strugach deszczu) rolnicy z naszego regionu.