Najważniejsze wydarzenia w rolnictwie w 2023 roku
Oprócz podsumowania wydarzeń i spraw o charakterze społecznym, politycznym, kulturalnym, sportowym i kryminalnym przygotowaliśmy również zestawienie najważniejszych spraw, które związane były z rolnictwem w naszym regionie.
Agromax kontra rolnicy
Ciągle nie został rozwiązany problem gruntów dzierżawionych przez firmę Agromax. Spółka z Raciborza straciła dzierżawę na mocy ustawy z 2011, która nakazywała jej wyłączyć z użytkowania 30 procent ziem. Tego nie zrobiła i umowa wygasła. Rolnicy z powiatu raciborskiego chcą dzierżawić grunty Skarbu Państwa.
Biogazownia w Lubomi
Trwa spór pomiędzy wójtem a mieszkańcami rejonu Poprotnik w Lubomi dotyczący zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i co za tym idzie umożliwienie prywatnemu inwestorowi budowę biogazowni.
Zabrali mu owce i dostał zarzuty
Krzysztof Filas hodował owce, zaś zwierzęta zostały mu zabrane bez jego zgody i wiedzy. Jak ustaliły osoby wspierające pana Krzysztofa, w sprawę zaangażowana jest organizacja Pogotowie dla Zwierząt. Dodatkowo sprawa nabrała jednak zupełnie innego charakteru, gdyż wodzisławska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia zarzucający, iż mężczyzna nie dbał o zwierzęta w wystarczający sposób.
Wilk z Kokoszyc
Okazuje się, że w naszym regionie już nie tylko w Rudach można spotkać wilki. Do redakcji „Nowin Wodzisławskich” trafił film wodzisławianina, który nagrał wilka na pograniczu wodzisławskich dzielnic Kokoszyce i Zawada. Dotarliśmy do świadka nagrania, który potwierdził nam autentyczność filmu. Jak zachować się w przypadku napotkania wilka? – Zdrowy osobnik tego gatunku raczej jest płochliwym zwierzęciem, widząc człowieka. Zawsze jednak powinniśmy zachować spokój i rozsądek, bo to dzikie zwierzę – podkreślają strażnicy leśni.
Ptasia grypa w Bukowie
W maju odnaleziono sporo padłego ptactwa na terenie Polderu Buków i rezerwatu Łężczok. Był to efekt wirusa podtypu H5N1, czyli ptasiej grypy. W związku z tą sytuacją wojewoda Jarosław Wieczorek wyznaczył strefę objętą zakażeniem. Wojewoda zdecydował również, że w strefie objętej zakażeniem na terenie zbiornika wodnego polder Buków oraz na terenie rezerwatu przyrody Łężczok wprowadził czasowe ograniczenie wstępu dla osób i pojazdów. Około 3 tys. padłych ptaków zebrano z dwóch miejsc Raciborszczyzny, jednak przeważającą liczbę z rezerwatu Łężczok. Na terenie polderu Buków, były to znacznie mniejsza liczba ptaków.
Zboże z Ukrainy
Po objęciu funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi przez Annę Gembicką na stronie ministerstwa opublikowano listę firm importujących zboże z Ukrainy. Wiele środowisk rolniczych i nie tylko wielokrotnie domagało się publikacji takiego wykazu. Problemy ze zbożem ukraińskim są związane między innymi z tzw. zbożem technicznym, które napływało do Polski. Niektórzy komentatorzy podkreślali, że problemy te przyczyniły się do dymisji Henryka Kowalczyka. Za rządów Roberta Telusa również nie doszło do publikacji wykazu firm.
Nowi ministrowie rolnictwa. Duże zmiany w resorcie
Robert Telus zastąpił Henryka Kowalczyka, nie znalazł się jednak w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego utworzonego po wyborach 15 października. Zastąpiła go Anna Gembicka, która dotychczas pełniła funkcję wiceministra rolnictwa. Rząd nie uzyskał jednak poparcia w Sejmie. Premier Donald Tusk powierzył funkcję Czesławowi Siekierskierskiemu.
Wiceminister rolnictwa w Nieboczowach. Zioła ważne dla Polek i Polaków
Spotkanie zostało zorganizowane przez wiceministra Pawła Jabłońskiego i senator Ewę Gawędę i dotyczyło ziół i ziołolecznictwa. Gościem specjalnym była wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka. Wykłady przedstawili naukowcy z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich Państwowego Instytutu Badawczego.
Byk na stacji paliw w Wodzisławiu Śląskim
Do służb wpłynęła informacja o byku, który znajduje się na jednej z wodzisławskich stacji paliw. Nie był to alarm fałszywy. Na miejsce skierowano policję, powiatowego lekarza weterynarii oraz specjalistę, który zajmuje się odławianiem zwierząt. Okazało się, że ciągnik siodłowy, którym kierowca przewoził zwierzęta uległ awarii dlatego kierujący zostawił naczepę na stacji paliw i udał się do mechanika naprawić usterkę. W tym czasie ktoś otworzył drzwi naczepy i umożliwił wyjście zwierzętom na zewnątrz.
Mieszkanka Kornowaca najlepsza w całej Polsce. Wie, jak obchodzić się z niebezpiecznymi substancjami
Simona Bugdol z Kornowaca zajęła pierwsze miejsce w piątym Ogólnopolskim Konkursu dla Młodzieży „Moja Wizja Zero – Bezpiecznie z Niebezpiecznymi Substancjami w Gospodarstwie Rolnym”. - To wielkie osiągniecie - komentowała w rozmowie z Nowinami Krystyna Lancman, kierownik Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Raciborzu.
Hubertus w Tworkowie
W sobotę, 30 września na terenie ruin Zamku w Tworkowie odbył się tradycyjny Hubertus, w którym udział wzięli przedstawiciele kół łowieckich z całego Śląska. W tym roku okazja do świętowania jest szczególna gdyż Polski Związek Łowiecki obchodzi 100-lecie istnienia. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, której przewodniczył ks. Mariusz Pacwa, diecezjalny kapelan myśliwych w archidiecezji katowickiej, po mszy nastąpiło wręczenie medali i odznak, następnie miało miejsce otwarcie wystawy pt. 100-lecie zjednoczonego łowiectwa, związanej z działalnością myśliwych.