Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Myśliwi z całego Śląska przyjechali do Tworkowa. Hubertus okręgu katowickiego [ZDJĘCIA]

W sobotę, 30 września na terenie ruin Zamku w Tworkowie odbył się tradycyjny Hubertus, w którym udział wzięli przedstawiciele kół łowieckich z całego Śląska. 

Myśliwi z całego Śląska przyjechali do Tworkowa. Hubertus okręgu katowickiego [ZDJĘCIA]Fryderyk Kamczyk
Hubertus okręgu katowickiego zgromadził przedstawicieli kół łowieckich z całego Śląska.

W tym roku okazja do świętowania jest szczególna gdyż Polski Związek Łowiecki obchodzi 100-lecie istnienia. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, której przewodniczył ks. Mariusz Pacwa, diecezjalny kapelan myśliwych w archidiecezji katowickiej, po mszy nastąpiło wręczenie medali i odznak, następnie miało miejsce otwarcie wystawy pt. 100-lecie zjednoczonego łowiectwa,  związanej z działalnością myśliwych, którą można zwiedzać do 15 października, w godzinach od 11.00 do 16.00. 

Z lewej Wojciech Jezusek z dwuletnim orłem przednim oraz Wojciech Zgraja z jastrzębiem. Fot. Fryderyk Kamczyk

W spotkaniu uczestniczyli między innymi wiceminister Michał Woś, starosta raciborski Grzegorz Swoboda i wójt Grzegorz Utracki oraz Łowczy Krajowy Paweł Lisiak, a także przedstawiciele władz PZŁ. Obecni byli przedstawiciele kół łowieckich z całego Śląska.

- Cieszę się, że gmina Krzyżanowice, ruiny zamku w Tworkowie są dzisiaj szczególnym zainteresowaniem myśliwych, bo jest to pierwsza tego typu uroczystość czyli Hubertus okręgowy na naszym terenie. W gminie Krzyżanowice działają dwa koła łowieckie: Koło Łowieckie Bażant i Koło Łowieckie Łoś. Cieszymy się, że jesteśmy współgospodarzem hubertusa okręgowego. Jest ponad 50 sztandarów, msza polowa i piękne miejsce wśród ruin i okolic tego zamku. Bardzo fajne miejsce na wystawę łowiecką, do której odwiedzenia zapraszam wszystkich - mówił Nowinom wójt Grzegorz Utracki, który sam jest myśliwym.

Wójt Grzegorz Utracki podczas uroczystości w Tworkowie. Fot. Fryderyk Kamczyk

Łowczy Krajowy dla Nowin: Łowiectwo to tak naprawdę jest aktywna forma ochrony przyrody, bez której w dniu dzisiejszym nie da się w zasadzie żyć.

- Jest to impreza, która odbywa się w zasadzie corocznie. Hubertusy są częścią naszej kultury łowieckiej. Ciężko tu mówić o jakieś tradycji, bo coś tradycyjnego to jest kultywowane dlatego, że było kiedyś. Nie, my potrzebujemy tego na co dzień, a więc patrzę na to jak część składową naszej kultury. To co tutaj jest, to jest przede wszystkim forma edukacji, edukacji dla społeczeństwa, które nie zna łowiectwa i myślę, że właśnie brak tej edukacji jest największym problemem w społeczeństwie dlatego, że społeczeństwo nie rozumie łowiectwa, nie rozumie, że łowiectwo to tak naprawdę jest aktywna forma ochrony przyrody, bez której w dniu dzisiejszym nie da się w zasadzie żyć. Myśliwi naprawiają to co człowiek zniszczył, co zepsuł rozwijając przemysł, rolnictwo. Jest to też potrzebne w związku z czym jesteśmy właśnie takim buforem, który z jednej strony chroni dobytek ludzki, zaś z drugiej strony chroni gatunki - powiedział Nowinom Łowczy Krajowy Paweł Lisiak. 

Łowczy Krajowy Paweł Lisiak uczestniczył w okręgowym Hubertusie. Fot. Fryderyk Kamczyk

100 lat Polskiego Związku Łowieckiego

W tym roku obchodzony jest jubileusz 100 -lecia PZŁ. 

- 100 lat Polskiego Związku Łowieckiego to opowieść o budowaniu państwa polskiego, jego przyrody i dziedzictwa narodowego. Po 123 latach niewoli i działań wojennych kraj i polski ekosystem są zdewastowane. Odbudową państwa zajmują się ówczesne elity, które w większości wywodzą się z ziemiaństwa, dla którego łowiectwo jest stylem życia i myślenia. W 1923 roku myśliwi zrzeszeni w pierwszych towarzystwach łowieckich na ziemiach polskich podpisują w Warszawie akt, na mocy którego powstaje Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich, który w 1936 r. przyjmuje ostatecznie nazwę Polski Związek Łowiecki. Na jego czele staje hrabia Juliusz Bielski. Świadomi i zorganizowani myśliwi przystępują do odbudowy polskiej przyrody. Kolejne pokolenia odnawiają polską faunę, przywracają bioróżnorodność, chronią gatunki od wyginięcia i budują model łowiectwa, który staje się jednym z najlepszych w Europie i na świecie - czytamy na stronie Polskiego Związku Łowieckiego.

- Polski Związek Łowiecki to organizacja, która liczy ponad 120 000 członków, z czego prawie 5000 stanowią kobiety. Wraz z rosnącą świadomością społeczną dotyczącą ekologii, w szeregi Zrzeszenia rok rocznie wstępuje kilka tysięcy osób, które chętnie włączają się w wiele akcji służących zachowaniu i ochronie rodzimego ekosystemu. Polscy myśliwi prowadzą edukację ekologiczną, są zaangażowani społecznie i chętnie włączają się w działalność charytatywną PZŁ. Akcje prospołeczne jak „Myśliwska paczka” (nasze materiały), „Darz Bór Dasz-krew” czy „Myśliwi dzieciom” rok rocznie biją rekordy. Myśliwi służą zarówno ludziom, jak i przyrodzie. „100 lat za nami, wieki przed nami”, tylko od nas zależy, co po sobie pozostawimy. Polski Związek Łowiecki 1923-2023 - informuje portal www.pzlow.pl

Wystawę można zwiedzać do 15 października, w godzinach od 11.00 do 16.00.

Ludzie

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Jeleń (94.254. * .139) 01.10.2023 22:18
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu