Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Biogazownia w Lubomi. Ostra dyskusja pomiędzy posłanką Lenartowicz i wójtem Burkiem

W poniedziałek (11.09.) w urzędzie gminy odbyło się kolejne spotkanie w sprawie biogazowni. Tym razem również nie brakowało emocji. Zaskoczeniem dla niektórych było pojawienie się posłanki Gabrieli Lenartowicz.

Biogazownia w Lubomi. Ostra dyskusja pomiędzy posłanką Lenartowicz i wójtem BurkiemFryderyk Kamczyk
1. Wójt Czesław Burek, 2. Profesor Jacek Dach, 3. Posłanka Gabriela Lenartowicz, 4. Mieszkanka Paprotnika Gizela Bizoń

Jak już wcześniej informowaliśmy, Ernestyn Janeta chce wybudować w Lubomi biogazownię. O planach inwestora nie chcą słyszeć mieszkańcy rejonu "Paprotnik". Główny argument jaki podają to brak zaufania do przedsiębiorcy z uwagi na ich zdaniem dotychczasową uciążliwą działalność, przede wszystkim wiążący się z nią nieprzyjemny zapach. Zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego umożliwią wykonanie takiej inwestycji. 

30 maja odbyła się dyskusja publiczna w urzędzie gminy, która dotyczyła projektu zmian planu zagospodarowanie przestrzennego, mającego uwzględniać przekwalifikowanie gruntów związane z budową urządzeń fotowoltaicznych oraz biogazowni na terenie gminy. Wcześniej radni wraz z wójtem wizytowali jedną z takich biogazowni, co bardzo nie spodobało się zainteresowanym mieszkańcom:

Następnie gmina nawiązała współpracę z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu, który zajmuje się tego typu inwestycjami. Odbyła się również druga wizyta w biogazowni, w której tym razem uczestniczyli mieszkańcy:

Obawy mieszkańców dotyczące inwestycji

11 września w urzędzie gminy odbyło się drugie spotkanie związane z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Przed spotkaniem wójt w rozmowie z mediami zwrócił uwagę na problemy mieszkańców, którzy mieszkają na wsi i na ich oczekiwania w tym względzie.

- Biogazownia ma eliminować ten odór, który obecnie jest. Brak zaufania nie może być przyczyną nierealizacji inwestycji. Rozumiem obawy mieszkańców, ale ich nie popieram. Inwestycja ma na celu z produkcją energii i ciepła, i minimalizację tego smrodu. Jak ktoś zapozna się z tematem, to dojdzie do wniosku, że to idzie w dobrym kierunku - mówił mediom wójt Czesław Burek, wskazując że temat biogazowni występuje w programach każdej partii politycznej i niezależnie od tego kto wygra wybory, to będzie realizowany. 

Burek wskazał też w rozmowie z nami, co potwierdził na spotkaniu, że według niego musi to być inwestor z terenu gminy i niedobrze by było, aby tę inwestycję realizował ktoś z Warszawy czy innego miasta położonego dalej od gminy.

Spotkanie w urzędzie pełne emocji

W spotkaniu, które odbyło się 11 września na terenie urzędu uczestniczyły władze gminy na czele z wójtem Czesławem Burkiem, profesor Jacek Dach z Katedry Inżynierii Biosystemów Pracowni Ekotechnologi Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, mieszkańcy rejonu "Paprotnik" oraz Ernestyn Janeta wraz z przedstawicielami zakładu. Zaskoczeniem dla wielu była obecność posłanki Gabrieli Lenartowicz, która została zaproszona przez protestujących mieszkańców. 

Na samym początku wójt Lubomi przypomniał temat biogazowni oraz jego spotkania jakie miały miejsce w czasie od kiedy pojawił się problem i obawy mieszkańców. Przedstawił też profesora Dacha, wskazując na autorytet uniwersytetu jaki reprezentuje. Wójt zwrócił uwagę na kontakt pomiędzy uniwersytetem a inwestorem również w aspekcie kontroli.

- Dzisiaj weszła w życie ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu - przypomiał wójt, zwracając uwagę, że wszystkie ugrupowiania były za przyjęciem tego aktu prawnego.

Już w pierwszej części spotkania pojawiły się ogromne emocje. Oprócz wójta, głos zabrał profesor Dach, który przedstawił aspekty związane z funkcjonowaniem biogazowni.

Jeden z mieszkańców po wypowiedzi profesora zarzucił mu brak znajomości tematu, na co profesor odpowiedział, że jeżeli nie usłyszy przeprosin, to podejmnie przeciwko niemu kroki prawne. Mieszkaniec przeprosił naukowca.

Lenartowicz do profesora:  Pan nie daje żadnych gwarancji oprócz werbalnych

Głos zabrała również posłanka Lenartowicz. - Pana wiedza naukowa mówi o tym, że takie instalacje są bezpieczne, o ile oczywiście zostaną wykonane zgodnie z przepisami prawa i z właściwym zbadaniem oddziaływania na zdrowie i życie ludzi. Pan nie daje żadnych gwarancji oprócz werbalnych - zwróciła się do profesora posłanka Lenartowicz.

Lenartowicz zwróciła równiez uwagę, że zmian w planie zagospodarowania przestrzennego dokonuje się na wniosek mieszkańców, a w Lubomi jest sytuacja, że zmiany te mają się dokonać na wniosek inwestora.

- Podmiotem są mieszkańcy, a nie inwestor i żadna władza gminy (nawet ta najbliższa ludzi), która tak naprawdę reprezentuje mieszkańców, a nie inwestorów - dodała posłanka.

Wójt Burek: pani Lenartowicz robi sobie kampanię wyborczą i to jej sprawa

Wystąpienie posłanki Lenartowicz od razu skomentował wójt gminy. - Pani Lenartowicz robi sobie kampanię wyborczą, i dobrze, to jej sprawa - stwierdził Czesław Burek.

Następnie doszło do wymiany zdań pomiędzy posłanką a wójtem, w której Burek stwierdził, że jego zdaniem jest to "obrzydliwe robienie kampanii". Jedna z obecnych na sali osób stwierdziła, że pani Lenartowicz zagłosowała za ustawą dotyczącą biogazowni, podobnie jak wszyscy posłowie. Posłanka skwitowała to słowami: "Oczywiście!".

W tym momencie należy przypomnieć, że spotkanie w urzędzie dotyczyło zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, które umożliwią wybudownie takiej biogazowni na terenach, na których obecnie nie ma takiej możliwości. Głosowanie posłanki dotyczyło zaś rozwiązań prawnych, które nie ułatwiają powstania takiej biogazowni w Lubomi, jednak wprowadzają ułatwienia w przypadku innych biogazowni.

Dalsza część dyskusji dotyczyła bardzo wielu aspektów. Pojawiła się kwestia biogazowni, które ma "pod sobą" uczelnia. - Ja tu nie jestem tylko jako naukowiec, tylko jako praktyk, żadna inna firma w Polsce nie ma "pod sobą" tyle biogazowni, ile nasza uczelnia. My mamy w tej chwili 7 działających biogazowni - mówił profesor.

Profesor zwrócił uwagę na głosowanie obecnej na sali posłanki. - Pani poseł, głosowała pani, a teraz pani mówi co innego - stwierdził profesor Dach.

W dalszej części dyskusji wyjaśnił relacje pomiędzy uniwersytetem, a biogazowniami będącymi "pod opieką" instytucji. Następnie odbyła się dyskusja, na której mieszkańcy zadawali pytania profesorowi dotyczące funkcjonowani biogazowni. Wyjaśniano kwestie techniczne dotyczące mocy, przewozu odpadów, ilości potrzebnego materiału i wielu innych aspektów.

Biogazownia biogazowni nierówna

Później również głos zabrała posłanka Lenartowicz, która stwierdziła, że jest wielką zwolenniczką dobrych rolniczych biogazowni. 

- Tak się składa, że ja wiem za czym głosuję. Zresztą zarówno w komisji klimatu i energii zasiadam, jak i w komisji środowiska. Ideą tej ustawy są małe biogazownie rolnicze, które zaspokajają potrzeby gospodarstwa rolnego - stwierdziła posłanka, zaznczając, że najlepiej aby to było gospodarstwo rodzinne. 

Posłanka dodała, że tutejsze obawy biorą się z tego, że także ta biogazownia to nie jest biogazownia na potrzeby gospodarstwa rodzinnego, ale jak stwierdziła, że to będzie biogazownia na potrzeby przetwórstwa rolno-spożywczego i chowu przemysłowego.

W dalszej wypowiedzi Lenartowicz stwierdziła, że o ile się nie myli, to organem nadzoru nad biogazownią nie jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Odniosła się w ten sposób do wcześniejszej wypowiedzi profesora Dacha, który poruszał tę kwestię. Profesor nie zgodził się z tym stwierdzeniem i znowu doszło do ostrej wymiany poglądów. 

Nie każdy zapach pochodzi od Janety

Głos zabrał również obecny na sali inwestor - Ernestyn Janeta, który przypomniał wydarzenie mające miejsce w jedną z niedziel, gdy trzech mieszkańców przyszło do niego z pytaniem o zapach, który występuje popołudniem. Okazało się jednak, że firma nie miała z tym nic wspólnego, bo było to związane z działalnością innej osoby. Pan Janeta zaznaczył, że była to dla niego bardzo przykra sytuacja.

Plany budowy biogazowni w Lubomi budzą kontrowersje 4 wiadomości, 46 komentarzy w dyskusji

Ludzie

Czesław Burek

Wójt Gminy Lubomia

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

19 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Brakwsparciaradnych (5.173. * .30) 19.09.2023 18:06

Czyim kosztem chcesz ryzykować? Twoim chyba nie! ..Skoro mówią.. to a Ty lubisz słuchać... to jedz sam ( nie poprzez zorganizowaną wycieczkę przez inwestora lub jego obrońców) na kilka takich biogazowni i zapytaj o opinię ludzi z najbliższego otoczenia. JA BYŁEM I PYTAŁEM OKOLICZNYCH MIESZKAŃCÓW! ODÓR I SMRÓD NIE DO ZNIESIENIA!!! mydlenie oczu że ta biogazownia to taki cud- miód to nieprawda! Zyska na tym tylko inwestor ludzkim kosztem!

~drrwal (188.137. * .64) 19.09.2023 17:42

Jadąc przez Lubomię, zaczynając na Raciborskiej, to smród niesamowity, szczególnie przy PGRach, podobnie w Bukowie przy kurach. Czego się więc boicie? W Lubomii i tak capi, że masakra, skoro mówią że przestanie po powstaniu biogazownii, to chyba warto zaryzykować, bo inaczej będzie capić jak dotychczas capi, lepiej nie będzie.

~Kulturaosobista (5.173. * .30) 19.09.2023 17:17

Do gminy wpłynęło ponad 100 uwag mieszkańców, więc Mieszkańcy nie chcą tej biogazowni! Po co i kto ma w tym cel by to ukrywać?? Niech rzetelnie zapytają o zdanie wszystkich mieszkańców w promieniu 1 km od planowanej biogazowni!

~Szkoda (5.173. * .141) 19.09.2023 17:02

Radni bezradni... mentalność wiejskich radnych "na wsi musi śmierdzieć" w Chwałowicach podobny problem i radni potrafią stanąć za mieszkańcami

~Koniec_PO_bliski (5.173. * .125) 19.09.2023 16:59
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Uciśniony8mieszkaniec (5.173. * .102) 19.09.2023 16:52

Komentarz do Gamon: ile płacą Ci od komentarza? Ludzie maja problem od tylu lat, nie mamy żadnego wsparcia!! Aż niesmacznie się to czyta!

~Gminadlamieszkańców (188.137. * .10) 19.09.2023 16:45

Dla mieszkańców a nie grupki krzykaczy.

~MQ (83.22. * .187) 19.09.2023 15:56

Jeżeli gmina musi zmienić plan zagospodarowania przestrzennego, to po co wójt z inwestorem wyciągają temat ustawy?

Gmina ma być dla mieszkańców, nie przeciwko nim

~gamon (188.79. * .232) 19.09.2023 15:27

Budować!!! ona przyniesie tylko zysk i likwidację smrodu. Bardzo dobra decyzja wójta. Inwestycja jest potrzebna Lubomi. A całych bizonów, lenartów, POsłow i innych protesty nie powinny zatrzymać tego co się przyda. No ale POlitycy z wiadomej partii POwiedzą PO co biogazownia w Lubomi jak będzie w Raciborzu albo Berlinie.

~PeOwiec (155.133. * .231) 19.09.2023 14:22

Mieszkancy czas najwyższy wywalić burka z całą rodziną macie okazje

~Tragedia (188.117. * .121) 19.09.2023 13:52

JAAAKA WŁADZA- TAKA WIEŚ!!! ŚMIERDZI PRL-em!!

~dddd111 (188.117. * .121) 19.09.2023 13:43

Mieszkańcy pozostawieni sami sobie przez radnych i wójta....
Dziękujemy Pani Gabrielo za wsparcie.

~Zlubomi (5.173. * .127) 19.09.2023 13:05

Jako mieszkańcy nie zgadzamy się na zmiany w miejscowym planie zagospodarowania. Władza gminy wybrana przez społeczność nie słucha jej, czas najwyższy ją zmienić!!!

MichalGR 19.09.2023 10:03

Gabi to jest jednak hipokrytka. Ciekawe czy byla na wczesniejszych wydarzeniach w Lubomi? Czy teraz sie jej przypomnialo, bo kampania?

~Cesarok (46.204. * .137) 19.09.2023 08:52
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

co do smrodu to fakt i biogazownia się przyda ale nie budowana przez tego pazernego człowieczka - panie Wójcie polecam wejść na biznes oferty. pl tam są dziesiątki firm które biogazownie robią, są dotacje i inwestorzy którzy nie będą darli kasy z nas. A ten pan co to niby był w PO ale poleciał pierwszy na jajeczniczkę do Polowego i co odpadkami z rzeźni chciał płacić pracownikom w trudnych czasach albo niech zdechną to niech sobie prowadzi ten zakład alchemiczny i nie wtrąca się do miejscowości albo niech spada - bo jego pieniądze zarobione naszą ciężką pracą są nam nie potrzebne bo są o wiele lepsi od niego!

~martinez11 (188.137. * .95) 19.09.2023 08:38
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wszyscy krzykacze - polecam przejazd przez Lubomię np. w sobotę wieczorem - takiego smrodu i smogu nie zobaczycie nigdzie indziej, może od tego zacznijcie ?

~MartaPodwiazka (51.77. * .139) 19.09.2023 08:29
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

BIOGAZOWNI mówimy NIE !!!
Znowu to PO musi robić porządek po pisowskim burdelu!!!

~Cesarok (46.204. * .137) 19.09.2023 08:03
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~wtf (46.223. * .7) 19.09.2023 07:57
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Po mojej stronie są cisi, a po drugiej stronie sami krzykacze. Dobre, co nie?
A u nas na wsi mówią, że rację ma ten, kto najgłośniej krzyczy.