Tradycyjnie z myślą o naszych Czytelnikach przygotowaliśmy kalendarz imprez dożynkowych w powiecie raciborskim. Te ruszają już w najbliższy weekend i potrwają do 29 września.
Na stronie telewizji interaktywnej AgroNews rozpoczął się internetowy konkurs Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne". Można w nim wybrać najlepsze gospodarstwo, spośród wszystkich szesnastu zwycięzców wojewódzkich eliminacji sztandarowego konkursu prewencyjnego Kasy. Województwo śląskie reprezentuje...
Pierwsze informacje na temat tegorocznych dożynek w Raciborzu.
Gospodarstwo rolne Renaty Wiesner z Bieńkowic w gminie Krzyżanowice wygrało regionalny etap organizowanego przez KRUS XVII Ogólnokrajowego Konkursu "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne".
W minionym roku po raz pierwszy od wielu lat odnotowano na terenie powiatu raciborskiego gruźlicę bydła. Choroba wystąpiła w gospodarstwie, w którym były 34 sztuki bydła.
Problem suszy stał się faktem – oznajmił w gronie dziennikarzy prezes Bogusław Berka z Agromaxu. Zaprosił media na briefing prasowy by podać do wiadomości publicznej 11 wniosków po słynnej już i cieszącej się rekordowym zainteresowaniem Konferencji Naukowo – Technicznej „Jak ratować polskie rolnictwo przed skutkami suszy?”
Konferencja przerosła nasze oczekiwania, zarówno zainteresowanie, liczba uczestników, wysoki poziom referatów, jak i wypracowane już dziś wnioski - podkreśla Bogusław Berka, prezes firmy Agromax z Raciborza, pomysłodawca i współorganizator III Konferencji Naukowo – Technicznej pn. „Jak ratować polskie rolnictwo przed skutkami suszy?”,...
Dodatkową korzyścią scalania gruntów jest budowa asfaltowych dróg polnych.
Początek Nowego Roku sprzyja podsumowaniom minionego. Dla przedstawicieli przemysłu spożywczego był on wyjątkowy. 2018 nie był łatwym rokiem, ale bardzo dynamicznym. Plusy i minusy minionych 365 dni przedstawia Paweł Katolik, prezes Zarządu KATOLIK GROUP, globalny dystrybutor dodatków piekarniczych i cukierniczych.
Jakie zwierzęta hoduje się w gospodarstwie, jak obecnie pozyskuje się mleko od krów i co z niego się produkuje? – na te i inne pytania, starali się odpowiedzieć swym małym gościom Monika i Bernard Cyconiowie z Zawady Książęcej.
Mieszkańcy Studziennej i Sudołu to gospodarze tegorocznych dożynek miejskich w Raciborzu. Uroczystą mszę świętą odprawiono w kościele Matki Bożej Różańcowej. Następnie dożynkowy korowód wyruszył z ulicy Czynu Społecznego w kierunku boiska LKS Studzienna, gdzie zaplanowano dożynkową zabawę. W korowodzie nie zabrakło rolników...
Korowód tak długi i kolorowy, że nie powstydziłyby się go co najmniej powiatowe dożynki, przejechał ulicami Kobyli i zaprezentował się przy boisku. Na uroczystości przybyli poseł, senator i starosta powiatu. Nie zabrakło licznych delegacji czeskich partnerów z Branki i Wrzesiny.
Ksiądz Andrzej Przybyła jest w parafii w Samborowicach zaledwie 2 tygodnie i już dołączył do organizatorów święta plonów we wsi. Korowód tradycyjnie wyruszył spod miejscowej szkoły. Sołtys Adrian Niewiera pokonał trasę objazdu - po raz pierwszy w dziejach swego zarządzania wsią - na deskorolce elektrycznej.
Sołectwo Roszków w gminie Krzyżanowice jest w tym roku gospodarzem gminnego święta plonów.
Trzy pokolenia gamowian przejechały i przeszły w korowodzie dożynkowym przez wieś w powiecie raciborskim. Od rolników na traktorach z lat 50-tych ubiegłego wieku po dzieci m.in. w zabawkowym, strażackim wozie bojowym. Korowód poprzedził uroczystości w miejscowym kościele.
Odświętnie ubrani mieszkańcy i pięknie przyozdobione maszyny rolnicze. Starostami święta są Bożena Kołodziej i Marcin Chrubasik. Wspólnie z Łęgiem świętuje Zawada Książęca i Ciechowice.
W Rudyszwałdzie dożynki zaczęły się w piątek od pieczenia dożynkowego kołacza.