Jak informuje ARiMR, do 5 lutego 2024 r. można się ubiegać się o wsparcie na inwestycje związane z prowadzeniem działalności przetwórczej i handlowej.
- Unia Europejska podąża obecnie ścieżką, której nie chcemy dzielić - powiedział Sebastian Jarosz, rolnik z Ponięcic, podczas gdy Łukasz Mura, lider protestu na Raciborszczyźnie, dodał: "To wyraz naszej siły. Ten protest to dopiero początek, nie koniec". W środę, 24 stycznia, ponad 100 ciągników z różnych miejscowości zjechało...
Radny z opozycyjnych Oblicz domagał się na styczniowej sesji powiatowej informacji starosty raciborskiego, czy Powiat zabezpieczył objazdy na czas środowego protestu rolniczego? Ten - w postaci przejazdu ciągników - ma odbyć się 24 stycznia w Rudniku, Raciborzu i gminie Krzyżanowice w godzinach przedpołudniowych.
Łukasz Mura z determinacją ogłasza: "Stajemy do walki o naszą przyszłość". Jutro, tj. 24 stycznia, rolnicy z regionu dołączą do ogólnokrajowego protestu. Manifestacja rozpocznie się o godzinie 12.00. Należy spodziewać się utrudnień w ruchu.
Filipek ma 11 miesięcy i jest po pierwszej chemii ogólnej, która tylko w około 5% dociera do guza. Nie ma w Polsce skutecznego leczenia siatkówczaków. Rodzice zgłosili się do kliniki w USA i są w trakcie konsultacji, wiedząc już teraz, że leczenie z pobytem i przelotami do USA na starcie wyniesie około 1 600 000 zł.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że od 19 stycznia do 18 marca 2024 r. można ubiegać się o przyznanie dofinansowania na działania promocyjno-informacyjno-marketingowe dotyczące żywności wytwarzanej w ramach systemów jakości.
W nadchodzącą środę, 24 stycznia, rolnicy z powiatu raciborskiego dołączą do ogólnopolskiego protestu pod hasłem "Europa to znaczy uprawiać i hodować". Informację tę przekazał Nowinom Łukasz Mura, radny powiatowy z Owsiszcz, podkreślając dynamiczny charakter sytuacji i społeczną inicjatywę poparcia dla protestu. Należy spodziewać...
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że kończy się termin złożenia sprawozdań przez koła gospodyń wiejskich.
Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi w Rydułtowach zaprasza na pierwszą w tym roku akcję, która odbędzie się Rzuchowie.
Kilkanaście lat temu w ogrodach przy domach jednorodzinnych nie brakowało drzew owocowych, łąki pokrywały wysokie trawy koszone kilka razy w roku, z których powstawało siano. Dziś mamy tuje, zabetonowane place i krótką trawę, którą kosi się raz w tygodniu. Taka sytuacja ma ogromne znaczenia dla właściwych proporcji ekosystemu.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych stwierdza, że system rozwiązań prawnych dotyczący szkód łowieckich nie jest skuteczny i wymaga zmiany.
9 stycznia miała miejsce nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Śląskiego, podczas której radni podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na odwołanie radnego Józefa Kubicy ze stanowiska Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
Oprócz podsumowania wydarzeń i spraw o charakterze społecznym, politycznym, kulturalnym, sportowym i kryminalnym przygotowaliśmy również zestawienie najważniejszych spraw, które związane były z rolnictwem w naszym regionie.
29 grudnia 2023 r. zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Klimatu i Środowiska o zmianę przepisów dotyczących szacowania szkód w uprawach rolnych spowodowanych przez zwierzęta chronione.
Jak informuje ARiMR, niniejsza kwota została przekazana w postaci m.in. płatności bezpośrednich, dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 i pomocy krajowej.
Słynny program interwencyjny Polsatu poświęcono w czwartek 28 grudnia sytuacji rolników z powiatu raciborskiego, którzy chcą dzierżawić grunty Skarbu Państwa. Ekipa Interwencji spotkała się z nimi w domu kultury w Krzanowicach. Przyszło tam kilkadziesiąt osób, podkreślono, że chodzi o dwieście rolniczych rodzin z okolic Raciborza.
Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wniosek o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku rolnego należy w 2024 roku złożyć w terminie od 1 do 20 stycznia.