Pracownicy Agromaxu pikietowali pod siedzibą KOWR. Boją się utraty zatrudnienia w związku z głodem ziemi rolnej 

Pracownicy Agromaxu z Raciborza udali się do Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Częstochowie. Tam, na ręce dyrektora oddziału postanowili złożyć petycję w obronie swoich miejsc pracy.

"Nie można kupić szczęścia, ale można iść do ogrodu". W Kuźni Raciborskiej odbył się III Festiwal Kwiatów 

Kwiaty doniczkowe i cięte, trawy ozdobne, zioła oraz rozsady warzyw można było nabyć w sobotę, 13 maja na Placu Zwycięstwa w Kuźni Raciborskiej w ramach III Festiwalu Kwiatów. Organizatorem wydarzenia był Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji.

Głód ziemi się skończy? KOWR szykuje 106 przetargów dla rolników i 2 dla firm 

Sprawa przyszłości gruntów rolnych w powiecie raciborskim, dzierżawionych aktualnie przez spółkę Agromax zmierza do finiszu. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przygotował dla zainteresowanych nową koncepcję podziału tych ziem - ogółem...

Zagrożenie grypą ptaków. Ministerstwo przypomina o zasadach 

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pojawiły się już pierwsze w tym sezonie ogniska choroby u ptaków dzikich oraz hodowlanych. Utrzymuje się wysoki poziom zagrożenia kolejnymi ogniskami grypy ptaków w gospodarstwach utrzymujących...

Wsparcie dla grup i organizacji producentów rolnych. ARiMR informuje o naborze wniosków 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że do 30 grudnia 2022 r. można się ubiegać o przyznanie pomocy na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”.

Pilotowanie maszyn rolniczych na drogach publicznych. Ministerstwo odpowiada 

Krajowa Rada Izb Rolniczych publikuje informację przekazaną przez Ministerstwo Infrastruktury dotyczącą uregulowania prawnego przejazdów drogami publicznymi maszyn rolniczych. 

Prezes mleczarni w Bieruniu i Raciborzu obnaża manipulację ministerstwa rolnictwa 

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Bieruniu, która obecnie jest również właścicielem mleczarni w Raciborzu, znalazła się na liście podmiotów, które w pierwszym kwartale tego roku sprowadziły mleko z zagranicy. Według resortu rolnictwa,...

Koza w spódnicy na dożynkach sołectwa Rudnik [ZDJĘCIA] 

Mieszkańcy sołectwa Rudnik z humorem podeszli do obchodów święta plonów. W korowodzie przeszło (i przejechało) kilkudziesięciu mieszkańców. Nie zabrakło również zwierząt...

Maszyny za miliony oraz rolnicy z krwi i kości, czyli wielki korowód na dożynkach Modzurowa i Szonowic [ZDJĘCIA] 

Korowodu dożynek parafialno-wiejskich Szonowic nie powstydzono by się na niejednych dożynkach gminnych lub powiatowych. Wzięło w nim udział wielu mieszkańców Modzurowa i Szonowic*, nie zabrakło też kilkudziesięciu maszyn rolniczych. Całość...

Raciborszczyzna podziękuje za plony. Kalendarz imprez dożynkowych 2019 

Tradycyjnie z myślą o naszych Czytelnikach przygotowaliśmy kalendarz imprez dożynkowych w powiecie raciborskim. Te ruszają już w najbliższy weekend i potrwają do 29 września.

Kreatywność uczniów Raciborszczyzny nagrodzona w konkursie KRUS-u  

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Nędzy laureatami etapu wojewódzkiego konkursu plastycznego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Nagrody wręczono 1 czerwca w Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej.

Stanowisko inwestora w sprawie budowy biogazowni w Lubomi 

Wczoraj pisaliśmy o konflikcie pomiędzy władzami Lubomi i mieszkańcami dotyczącym zmian w planie zagospodarowania przestrzennego. Mieszkańcy nie zgadzają się na położenie paneli fotowoltaicznych oraz budowę biogazowni. O komentarz poprosiliśmy inwestora. 

Wilk na horyzoncie. Czy możemy czuć się bezpiecznie? Rolnicy żądają regulacji populacji 

Wilk, czyli majestatyczny drapieżnik budzący zarówno respekt, jak i fascynację zamieszkuje różnorodne środowiska na całym świecie. Nic więc dziwnego, że dostrzegany jest także w naszym regionie. Nie rzadko sieje jednak spustoszenie wśród zwierzyny hodowlanej, na co zwracają uwagę rolnicy, apelujący o uproszczenie procedur odstrzału,...

Pracownicy Agromaxu pikietowali pod siedzibą KOWR. Boją się utraty zatrudnienia w związku z głodem ziemi rolnej  

Pracownicy Agromaxu z Raciborza udali się do Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Częstochowie. Tam, na ręce dyrektora oddziału postanowili złożyć petycję w obronie swoich miejsc pracy.

Odkryjcie niezwykły świat ogrodniczej pasji i inspiracji. Witold Czuksanow na Flower Show w Jastrzębiu 

Flower Show to wydarzenie, które jest prawdziwą ucztą dla zmysłów. Organizatorzy  przygotowali dla uczestników niezwykłe spotkanie, które odbędzie się na terenie Parku Zdrojowego, gdzie odkryte będą tajniki ogrodnictwa i będzie można poszerzyć naszą wiedzę na temat tworzenia pięknych i łatwych w pielęgnacji ogrodów.

Pomoc do przezimowanych rodzin pszczelich. Niewiele czasu na złożenie wniosków 

Jak informuje ARiMR tylko do 31 maja można ubiegać się o wsparcie z budżetu krajowego w ramach pomocy de minimis w rolnictwie do przezimowanych rodzin pszczelich. To już kolejny nabór wniosków o to dofinansowanie. W tym roku stawka płatności znacząco wzrosła i wynosi 50 zł. Dotychczas Agencja zarejestrowała blisko 38 tys. wniosków.

Tradycja żywa i piękna. 15 lat procesji konnej w Kobyli dla patrona rolników [ZDJĘCIA]  

W tym roku mija 15 lat, odkąd w Kobyli organizowana jest procesja konna ku czci św. Urbana. Choć, jak przypomina sołtys Jan Zaczyk, tradycje tego wydarzenia są o wiele bardziej zakorzenione w lokalnej społeczności. Wyjaśnia, że pierwsze piesze procesje w tym sołectwie organizowano w latach 60. XX w. - To piękne spotkania, o których nie...

Dopłaty do materiału siewnego. Trwa nabór wniosków 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że od 25 maja do 25 czerwca 2023 r. można ubiegać się o przyznanie dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Od tego roku wprowadzone zostały odrębne stawki dla ekologicznych sadzonek i ziarna. Wsparcie ma charakter...

Wybory do Izb Rolniczych 

Śląska Izba Rolnicza informuje o wyborach, które odbędą się w tym roku w związku z upływem VI kadencji organów samorządu rolniczego. 

Modernizacja gospodarstw rolnych – 5 czerwca rusza nabór wniosków na inwestycje w obszarze D 

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 5 czerwca do 5 lipca 2023 r. rolnicy, którzy planują w swoich gospodarstwach inwestycje związane m.in. z racjonalizacją produkcji, wprowadzaniem innowacji czy zmianą profilu swojego gospodarstwa będą mogli starać się o dofinansowanie. 

Wdzięczni pszczołom. Impreza pszczelarska w Czernicy [ZDJĘCIA]  

Kto jak kto, ale pszczelarze z Czernicy nie mogli zapomnieć o Światowym Dniu Pszczół. Dlatego 21 maja przy Zameczku w Czernicy zorganizowali plenerowy festyn dla małych i dużych, podczas którego odsłonięty został pomnik wdzięczności człowieka dla... pracowitej pszczoły.

Polder Buków i rezerwat Łężczok otwierają się na turystów. Ile ptaków zabiła ptasia grypa? 

25 maja kończy się okres obowiązywania obostrzeń dotyczących ptasiej grypy, które wprowadził wojewoda Jarosław Wieczorek miesiąc wcześniej. Przed zakończeniem sprawdzamy liczbę ptaków, które padły ofiarą tej choroby.

Odkwaszanie gleby. Przedstawili projekt w ministerstwie 

Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz wraz z delegacją Koalicji na rzecz zdrowych gleb w Polsce uczestniczył w spotkaniu z sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Lechem Kołakowskim. Podczas spotkania przedstawiciele różnych organizacji zaprezentowali swoje cele odnośnie odkwaszenia gleb.

Ważne Ptasia grypa przedostała się do Czech. Wojewoda Wieczorek podał nowe wytyczne. O czym trzeba wiedzieć?  

Ptasia grypa nadal sieje spustoszenie, tyle że już za granicami naszego kraju. W Rychwałdzie stwierdzono ją w drobiu hodowlanym. W efekcie wojewoda wydał rozporządzenie również dla naszego regionu, bo czeska miejscowość znajduje się nieopodal okolicznych miejscowości. Sternik województwa wyjaśnił również, co z zakazem wstępu na...

Duże zwierzę nie jest straszne. Jak polubić żubra? O tym edukowały nadleśnictwa   

Na raciborskim rynku wystawiono w czwartek 18 maja namioty Nadleśnictw Kobiór i Rybnik, gdzie leśnicy prowadzili akcję informacyjną o powstającej w Brzeziu zagrodzie dla żubrów.

7 wiosennych deserów. Koło Gospodyń Wiejskich z Bukowa podaje przepisy 

W związku z okresem wiosennym zapytaliśmy gospodynie z KGW Buków jakie desery polecają. Zobaczcie jakie są ich propozycje.

Ptasia grypa zabiła już 3 tysiące ptaków na terenie Łężczoka i polderu Buków 

To najnowsze dane, które przekazał nam zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. Są jednak też informacje krzepiące, bo jak usłyszeliśmy od lek. wet. Konrada Kuczery, sytuacja się klaruje.

Zobacz więcej