Dożynki 2024 w naszym regionie... Dziękujemy za plony
Jak długo plecie się koronę dożynkową? Jakie były tegoroczne zbiory? Jak mieszkańcy naszego regionu dziękują za plony? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z artykułów oraz fotorelacji z dożynek w naszym regionie.
W gminie Krzanowice odwołano gminne święto plonów z powodu powodzi.
W niedzielę, 15 września 2024 roku, Pawłów dziękował za tegoroczne zbiory.
Mieszkańcy nie kryją oburzenia, uważając, że decyzja jest spóźniona. - Szkoda pracy tych wszystkich ludzi i tego przygotowanego jedzenia oraz pieniędzy - komentują na Facebooku.
Urząd gminy w Lubomi poinformował o zmianach w programie dożynek gminnych, które odbędą się 15 września.
8 września w kościele filialnym w Miejscu Odrzańskim, wchodzącym w skład parafii św. Jerzego w Sławikowie (gm. Rudnik), odprawiona została msza św. dożynkowa jako podziękowanie za tegoroczne żniwa i plony, w intencji rolników i parafian.
Dożynki gminy Pietrowice Wielkie, które odbyły się w Żerdzinach w sobotę 7 września, na długo pozostaną w pamięci mieszkańców sołectwa. Na ten dzień czekali 11 lat, bo ostatnie gminne święto plonów w tej miejscowości odbyło się w 2013 roku.
Jose Torres i Piersi to główne gwiazdy dożynek, który odbyły się dziś w Gorzycach. Na koncert przybyli starsi i młodsi sympatycy zespołów.
Na dożynkowej mapie nie mogło zabraknąć imprezy w Rudyszwałdzie. W dniach 7 i 8 września rolnicy hucznie świętowali zakończeie zbiorów. Na ulicach pojawił się barwny korowód który dotarł do OSP Rudyszwałd gdzie spotakli się wszyscy mieszkańcy by obchodzić święto plonów.
8 września w Gminie Marklowice odbyły się uroczyste dożynki, podczas których mieszkańcy dziękowali za tegoroczne plony.
8 września w Gamowie odbyły się doroczne dożynki, które zgromadziły mieszkańców pragnących uczcić zakończenie sezonu zbiorów.
Długi, zróżnicowany i rozśpiewany korowód przejechał przez dzielnicę Raciborza. Wystartował z ulicy między Sudołem a Studzienną i przejechał ulicami Hulczyńską, Czynu Społecznego i Korczaka. W rolę pilotów wcieliło się małżeństwo Franiców. Korowód zamykał wóz bojowy OSP Sudół.
8 września Samborowice zorganizowały dożynki. Czas dzielenia się plonami i dziękowania za urodzaj zainaugurowano wymarszem korowodu spod szkoły.
Świętowanie rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju w Olzie.
Strażacy polewający wodą, piekarz rozdający bułki i para młoda – to tylko niektóre z wielu scenek przedstawionych na przyczepach ciągniętych przez traktory podczas dożynek gminy Kornowac, których tegorocznym gospodarzem było sołectwo Kobyla. Wioska czekała na ten dzień przez kilka lat.
Jak podkreślają miejscowi, ich świętowanie żniw ma charakter religijny. Wieś niegdyś rolnicza, dziś ma także charakter mieszkalny i w korowodzie więcej widać dzieci niż symboli z roli.
Łęg inauguruje dożynki na terenie gminy Nędza, wprowadzając nową tradycję, w której co roku inne sołectwo będzie organizatorem gminnego święta plonów. Wójt Leszek Pietrasz podkreśla, że inicjatywa ma na celu jednoczenie mieszkańców oraz wzmacnianie więzi społecznych poprzez wspólne świętowanie i podziękowanie za plony.
Jeźdźcy na koniach, pięknie przystrojone bryczki, zaproszeni goście i władze gminy - pieszo, rowerzyści, korona dożynkowa, wozy z przbierańcami, wreszcie motocykliści, maszyny rolnicze i wozy strażackie - w takiej kolejności uczestnicy korowodu uświetnili Gminne Dożynki w Godowie.