Jak informuje MRiRW, jabłko dla Polski jest owocem szczególnym i powodem do dumy narodowej, polskie jabłka słyną ze swojego smaku i jakości, docenianych przez międzynarodowych konsumentów. Nasz kraj jest największym producentem tego owocu w Europie i czwartym co do wielkości na świecie. Jabłko zostało uznane za oficjalny owoc przewodnictwa...
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski wystąpił do minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloska z prośbą o kontynuację programu NFOŚiGW dotyczącego usuwania folii rolniczych oraz rozszerzenie zakresu programu NFOŚiGW dotyczącego usuwania wyrobów zawierających azbest o wsparcie na wymianę pokryć dachowych z azbestu.
Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych to jedna z najbardziej prestiżowych w kraju wystaw zwierząt hodowlanych i święto polskich hodowców, na którym można podziwiać najlepsze zwierzęta gospodarskie w Polsce. XXX Narodową Wystawę Zwierząt Hodowlanych w 2023 r. odwiedziły 11 573 osoby.
Główny Lekarz Weterynarii zaleca, aby sprzedaż ryb odbywała się wyłącznie po uprzednim ich uśmierceniu, które powinno odbywać się w sposób humanitarny.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że po kilkukrotnej interwencji i zdecydowanym sprzeciwie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego odstąpiono od podwyższenia stawki VAT na sprzedaż żywych zwierząt koniowatych.
Jak informuje ARiMR, rolnicy z terenów popowodziowych, którzy jeszcze nie złożyli wniosków o zwrot opłaconego podatku rolnego za drugie półrocze, mogą ubiegać się o takie wsparcie do 29 listopada 2024 r.
Rada Ministrów zajmuje się projktem ustawy, który zakłada podniesienie VAT z 8% do 23%. Jak poinformowało MRiRW, minister Czesław Siekierski skierował sprzeciw do ustawy.
Jak informuje ARiMR, indywidualni i zrzeszeni hodowcy pszczół po raz kolejny mogą się ubiegać o przyznanie pomocy w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Z okazji obchodzonego dziś Światowego Dnia Owoców i Warzyw należy przypomnieć, że regularne spożywanie owoców i warzyw to, obok aktywności fizycznej, podstawowe zalecenie ekspertów dotyczące zasad zdrowego żywienia i zdrowego stylu życia.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje zmianę rozporządzenia w sprawie ustalenia gatunków zwierząt łownych. Na siedem gatunków ptaków łownych nie będzie można polować.
Jak informuje ARiMR, od 24 października 2024 r. indywidualni i zrzeszeni hodowcy pszczół po raz kolejny będą się mogli ubiegać o przyznanie pomocy w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Żniwa to najważniejszy i kluczowy okres dla rolników w całym kraju. Niestety wiążą się one również z wysokim ryzykiem wystąpienia pożarów podczas prac rolniczych. Upalne dni, brak opadów, a także silny wiatr znacząco zwiększają prawdopodobieństwo pożaru podczas zbioru płodów rolnych.
Jak informuje ARiMR, zmiana dotyczy Wspierania walki z warrozą produktami leczniczymi (I.6.3) i Pomocy na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół (I.6.5).
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała informację dotyczącą rejestracji drobiu na własny użytek.
5 czerwca opublikowaliśmy materiał Fundacji Pro-Test pod tytułem Pestycydy w truskawkach z Lidla i Biedronki. Poniżej publikujemy stanowisko Lidl Polska przesłane do naszej redakcji dotyczące niniejszego materiału.
Fundacja Pro-Test wykryła aż siedem różnych pestycydów w polskich truskawkach z Biedronki. W polskich truskawkach z Lidla były trzy pestycydy.
1 i 2 czerwca na terenie zajazdu Hacjenda odbyła się tradycyjna wystawa zorganizowana przez radlińskie Zrzeszenie Miłośników Drobnego Inwentarza.