Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Śmieci ciągle lądują w lasach. Jak reagować, kiedy widzimy, że ktoś bałagani? 

Wydawało się, że kwestia odpadów została dawno rozwiązana, a pozbywanie się ich w lesie już dawno minęło. Niestety, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Śmieci nadal trafiają tam, gdzie nie powinny. - Nadleśnictwo Rudy Raciborskie...

Jakub Chełstowski. Marszałek na trudne czasy. Zostawia następcom miliardy z Unii Europejskiej 

Do historii samorządu przejdzie niczym święty Jerzy pogromca smoka. Jakub Chełstowski pokonał smoga, bo wdrożył w życie uchwałę antysmogową pomimo licznych sprzeciwów.

Modlą się o urodzaj. W Łubowicach kontynuują kilkuletnią tradycję [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Szóstą łubowicką procesję otaczała słoneczna, chociaż wietrzna pogoda, o wiele lepsza niż w poprzednich latach, gdy zazwyczaj padał deszcz. W objeździe pół uczestniczyło 60 koni.

Konwencja PiS w Warszawie. "Idziemy do tego parlamentu, żeby odrzucić Zielony Ład" 

W Warszawie odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości. Przedstawiono główne punkty programu, które będzie realizować partia. Liderem będzie była premier Beata Szydło.

Śląsk potrzebuje Metropolii. Jakie korzyści dała regionowi wylicza Kazimierz Karolczak 

Kazimierz Karolczak przewodniczy zarządowi Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To pierwsza zinstytucjonalizowana metropolia w Polsce.

Henryk Siedlaczek w Senacie: rolnikom z powiatu raciborskiego grozi bankructwo 

Senator Koalicji Obywatelskiej Henryk Siedlaczek przedstawił na forum izby wyższej parlamentu problemy zgłoszone mu przez protestujących rolników. Ci odwiedzili jego biuro senatorskie podczas wizytacji biur parlamentarzystów. Zostawiali im...

Chrabąszcze majowe obudziły się już w kwietniu. Podobnie jest z konwaliami 

Chrabąszcz majowy czy konwalia majowa już niedługo okres aktywności czy kwitnienia będą miały tylko w nazwie, bo jak się okazuje, tegoroczna wiosna mocno odbiega od przyjętej normy. Być może kolejne lata przyniosą podobny trend, co jest...

Trucie pszczół rozpoczęte. Opryski zabijają owady. Czy apele pszczelarzy przyniosą skutek? 

Kilkaset martwych pszczół znalazł kilka dni temu w swojej pasiecie Marek Szebesta z powiatu wodzisławskiego. Pszczelarz przypuszcza, że owady padły na skutek nieprawidłowo wykonanych oprysków drzew owocowych, które ktoś zrobił w porze dziennej.

Czarna wdowa w samochodzie z USA. Nietypowa akcja w Lubomi 

We wtorek (16.04) strażacy z Lubomi zostali zadysponowani do działań przy ulicy Mickiewicza w Lubomi. W samochodzie znajdował się pająk przypominający "czarną wdowę". Jak się okazało przypuszczenia zgłaszającego nie były bezpodstawne. 

Łężczok zaśmiecony. Leśnicy: Ręce opadają 

Leśnicy patrzą z niedowierzaniem na widok, gdy ktoś decyduje się wywozić śmieci do rezerwatu Łężczok. - Śmieci w lesie to wyjątkowo bolesny temat - komentują.

Karl Sczodrok

ur. 02.01.1890, zm. 24.02.1978

ur. 2 I 1890 r. w Nysie. Jego ojciec Robert był tam inspektorem; matka: Anna zd. Scheithauer. Po nauce w szkole podstawowej w Nysie ukończył seminarium nauczycielskie w Głuchołazach. W 1910 r. został nauczycielem w Bolacicach w powiecie raciborskim (obecnie w Czechach). Tam był m. in. nauczycielem późniejszego pisarza Augusta Scholtisa, w swojej autobiografii „Ein Herr aus Bolatitz - Lebenserinnerungen” („Pan z Bolacic - Wspomnienia”) bardzo ciepło wspominającego swojego nauczyciela, nazywając go wzorem wychowawcy, który stosowanymi metodami nauczania spowodował „przyklejenie się uczniów do ław szkolnych iż nie chcieli wracać do domów”. Nawet rodzice przychodzili na wieczorne pogadanki urządzane przez Schodroka. Był także inicjatorem założenia biblioteki wiejskiej. W latach 1914-1930 był nauczycielem w Gliwicach, następnie rektorem (kierownikiem) szkoły w Kolonowskiem w powiecie strzeleckim, wreszcie rektorem i radcą szkolnym w Opolu. Głównie znany jest jednak ze swojej działalności pisarskiej i wydawniczej a także organizatorskiej. W 1930 r. został kierownikiem „Landesamt für ober-schlesische Landeskunde” (Urząd prowincjalny dla krajoznawstwa Górnego Śląska). Dwa lata później spowodował powołanie fundacji im. Eichendorffa oraz muzeum poety w Nysie. W latach 1919-1921 był wydawcą dwutygodnika „Der schwarze Adler („Czarny orzeł”), ukazującego się w Katowicach a później we Wrocławiu. Począwszy od 1924 r. był redaktorem miesięcznika „Der Oberschlesier” („Górnoślązak”), wielce zasłużonego w szerzeniu wiedzy historycznej, folklorystycznej i kulturalnej o Górnym Śląsku (w latach 1940-1942 nosił tytuł „Schlesische Stimme” - „Głos śląski”). Jako wielki miłośnik Eichendorffa przyczynił się do wydawania od 1929 r. przez fundację im. Eichendorffa rocznika pt. „Aurora - Ein romantischer Almanach” (Aurora - Almanach romantyczny), który ukazywał się do 1943 r. (następnie od 1953 r. wydawany w Republice Federalnej Niemiec pt. „Aurora. Eichendorff-Almanach”). Spowodował przywrócenie w 1952 r. dalszej działalności fundacji poświęconej raciborskiemu poecie, która z czasem przyjęła nazwę „Eichendorff-Gesellschaft” (Towarzystwo Eichendorffa). Po wojnie wydawał w Niemczech czasopismo kulturalne „Schlesien” („Śląsk”), oraz redagował „Schriftenreihe Kulturwerk Schlesien” („Rozprawy z dziedzictwa kulturalnego Śląska”), które to stowarzyszenie także współtworzył. Jest autorem rozlicznych opracowań zamieszczanych w wydawanych przez siebie czasopismach. Wydał także odrębne dzieła, m.in.: „Gedanken und Lieder. Eichendorffs religiöses Bekenntnis” („Myśli i pieśni. Religijne wyznanie Eichendorffa”) - Regensburg 1950 r.; „Joseph von Eichendorff: Leben und Werk” („Józef von Eichendorff. Życie i dzieła”) - Würzburg 1955 r. Zmarł 24 II 1978 r. w Würzburgu.

Paweł Newerla