Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Bezprawnie odebrali mu owce, teraz sam musi zapłacić grzywnę. Sąd apelacyjny podtrzymał wyrok  

Wyrok wydany przez Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim został utrzymany w mocy. Apelacja nie zmieniła sytuacji pana Krzysztofa, który stracił owce i musi zapłacić zasądzoną mu grzywnę.

Nie żyje twórca Zakładów Mięsnych Kania 

O godz. 11.00 (wtorek 26 listopada) zaplanowano pogrzeb śp. Henryka Kani seniora, założyciela Zakładów Mięsnych Kania. O śmierci przedsięborcy i filantropa poinformował burmistrz Ustronia. 

Nie dla farmy fotowoltaicznej i biogazowni. Referendum w Lubomi  

W niedzielę, 24 listopada w gminie Lubomia odbyło się referendum w sprawie proponowanych zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. 

Miód, sery, wędliny czy dodatki do zimowych herbat... To wszystko na X Jarmarku Pszczelim w Radlinie [ZDJĘCIA] 

23 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie odbył się X Jarmark Pszczeli, na którym pojawili się miłośnicy eko i lokalnych produktów. 

Głód ziemi. Szef KOWR zapowiedział, że wpierw będą przetargi ofertowe, później licytacje. Których będzie więcej - nie ujawnił 

Dyrektor Witold Łacny z oddziału terenowego w Częstochowie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wziął udział w spotkaniu, na jakie zaproszono rolników, a także szefów WFOŚiGW oraz ARiMR. Sala na drugim piętrze Centrum społeczno-kulturalnego...

Owce zostały odebrane bezpodstawnie. Pan Krzysztof walczy w sądzie o uniewinnienie 

Mieszkaniec Wodzisławia Śląskiego hodował na swojej działce dwie owce. Stracił je w styczniu 2022 roku po interwencji przedstawicieli nielegalnego stowarzyszenia. Przez sąd I instancji został skazany za wykroczenie. Złożył jednak apelację,...

Ptasia grypa w rejonie Raciborza w odwrocie? Zebrano 89 padłych łabędzi 

Sytuacja związana z ptasią grypą, której ognisko stwierdzono w rejonie Zbiornika Racibórz Dolny, klaruje się. Jak poinformowała Joanna Gąsiorczyk-Jamrozy, Zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, dotychczas zebrano 89 ptaków.

Środki ochrony roślin mogą zabić człowieka. Uwaga na trutki na gryzonie! Apel PIORiN 

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa opublikowała komunikat, w którym zwraca się z apelem do dystrybutorów i użytkowników środków ochrony roślin, aby przy sprzedaży i zakupie środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników...

Konferencja w Syryni. Wątpliwości i zagrożenia związane z wielkopowierzchniowymi farmami fotowoltaicznymi [ZDJĘCIA] 

24 listopada w Lubomi odbędzie się referendum dotyczące planowanych zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. 13 listopada w restauracji Słoneczna w Syryni odbyła się konferencja z udziałem mieszkańców i zaproszonych gości,...

Święty Marcin na stawach w Bełsznicy. Modlitwa za Ojczyznę, rogaliki i występy [ZDJĘCIA] 

11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości, ale także wspomnienie św. Marcina. Z tym dniem wiąże się tradycja przyrządzania gęsi oraz wypiekania rogali marcińskich. Tradycyjnie w Bełsznicy miała miejsce niecodzienna impreza. 

Alojzy Nowara

ur. 21.06.1907, zm. 07.09.1976

ur. 21 VI 1907 r. w Kluczach k. Strzelec Opolskich. Pochodził z rodziny chłopskiej. Uczęszczał najpierw do miejscowej szkoły ludowej, potem przez okres sześciu lat był uczniem gimnazjum w Strzelcach. Po podziale Górnego Śląska (1922) powiat strzelecki pozostał w państwie niemieckim, przeto naukę w szkole średniej kontynuował na terenie Polski. Najpierw w Katowicach, a następnie w Pszczynie, gdzie złożył egzamin dojrzałości (1925). Rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim i stamtąd przeniósł się do Poznania. W 1930 r. zdał egzamin państwowy z historii, wychowania obywatelskiego i języka niemieckiego. Już jako student, w 1928 r. podjął się pracy zarobkowej w charakterze nauczyciela Uniwersytetu Ludowego w Dalkach k. Gniezna. W 1933 r. pracował w liceum ogrodniczym, a następnie w Zakładzie wychowawczym. Od 1938 r. uczył w gimnazjum i liceum pedagogicznym w Szczuczynie Nowogrodzkim. Potem, już podczas okupacji sowieckiej, uczył w dziewięciolatce i szkole podstawowej. Przejściowo, pod rządami niemieckimi, był urzędnikiem magistratu dzięki znajomości języka niemieckiego. Dorabiał przy tym pracą fizyczną. Z końcem wojny wrócił na Śląsk. W latach 1945-1951 był zatrudniony w Liceum Ogólnokształcącym w Paczkowie. Pełnił funkcję wicedyrektora szkoły. Wskutek represji był relegowany z Paczkowa. Osiadł w Raciborzu i tu pozostał do końca swoich dni. Pracę zarobkową podjął w I Liceum Ogólnokształcącym w Raciborzu, ale najdłużej pracował w Studium Nauczycielskim. Placówka ta powstała na fundamentach polskiego gimnazjum żeńskiego w Raciborzu. Wyróżniał się jako badacz dziejów, głównie z historii regionu. Ogłosił drukiem ok. 150 przyczynków. Szczególnie był znany jako twórca raciborskiego ośrodka kulturalnego. W 1960 r. był inicjatorem powołanego do życia Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej; pierwszy prezes tej organizacji. Kierował akcjami wydawniczymi: „Biblioteki”, „Strzechy” oraz ambitniejszych „Zeszytów Raciborskich”. Założył Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Miał na koncie sympozja, spotkania, biesiady, inscenizacje ku czci pamięci Jana III Sobieskiego. Udzielał się jako radny miejski i członek kierownictwa Związku Nauczycielstwa. Odznaczony Krzyżem zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, wpisany do Księgi Ludzi Zasłużonych dla Województwa Opolskiego. Zmarł 7 IX 1976 r. w Raciborzu.

Benedykt Motyka