Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Czy jajko będzie kosztować 20 złotych? Ministerstwo przyznaje, że są problemy z dostępnością jaj pochodzących z chowu na wolnym wybiegu 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało swoje stanowisko w sprawie braków jaj w handlu detalicznym. - Ewentualnie zauważalne braki mogą dotyczyć jedynie jaj pochodzących z chowu „na wolnym wybiegu”, co może być efektem działań...

Jarmark staroci w Wodzisławiu. Przyjechali wystawcy i pasjonaci z całego regionu [ZDJĘCIA] 

W niedzielę, 6 kwietnia na wodzisławskim rynku odbył się tradycyjny  jarmark staroci. Impreza jest zawsze w każdą pierwszą niedzielę miesiąca i przyciąga tłumy pasjonatów z całego regionu.

Zapachniało Wielkanocą w Czyżowicach [ZDJĘCIA] 

30 marca w Ośrodku Kultury w Czyżowicach odbył się pokaz stołów wielkanocnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Wodzisławskiego. 

Śląskie na weekend. Podziemna przygoda z górniczym pozdrowieniem [FILM] 

Zjechaliśmy pod ziemię, ponad 300 metrów w dół. I czuliśmy się świetnie. Poczuć się jak górnik - ten sprzed wieku i ten współczesny można w zabrzańskim Muzeum Górnictwa. Wizyta Nowin w Sztolni Luiza oraz w Kopalni Guido.

Jutro protest branży transportowej w Łaziskach i Gorzyczkach 

W urzędzie gminy w Gorzycach odbyło się spotkanie w sprawie zaplanowanego na dzień 28 marca zgromadzenia przedstawicieli branży transportowej na odcinku drogi powiatowej między rondem w Łaziskach a rondem w Gorzyczkach. 

Miasto wynajmowało im działki bez dojazdu. Teraz muszą się wynieść 

Od wielu lat kilkanaście osób dzierżawiło od urzędu działki przy ulicy Brzozowej w Wodzisławiu Śląskim na byłym terenie po kopalni 1 Maja. W grudniu wszyscy dostali wypowiedzenie umowy.

Spotkanie rolników w Marklowicach. Konieczność podniesienia prestiżu pracy rolnika i edukacja społeczeństwa 

We wtorek, 18 marca  odbyło się spotkanie informacyjne dla rolników Wodzisławia i Jastrzębia-Zdroju zorganizowane przez biuro powiatowe ARiMR z Jastrzębia-Zdroju.

Przez drogi prąd Śląsk traci gospodarczo. - Czujemy zadyszkę - mówi marszałek Wojciech Saługa 

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego wypracowała stanowisko na temat polityki klimatycznej i energetycznej. Zdaniem członków rady potrzebna jest dyskusja o zreformowaniu tej polityki. - Żeby była bardziej przyjazna dla przedsiębiorców i...

Enej na scenie, Maja Popielarska na konferencji. Pierwsze gwiazdy XX Ekowystawy są już znane 

Gmina Pietrowice Wielkie zaprosiła na drugą konferencję prasową poświęconą majowej Ekowystawie. Wójt Adam Wajda ogłosił, że gwiazdą pikniku towarzyszącego XX Ekowystawie (10-11 maja) będzie zespół Enej, znany z licznych przebojów i...

"Kobieta w kinie". Koncert zespołów śpiewaczych w Grabówce [ZDJĘCIA] 

Tradycyjnie w Wiejskim Domu Kultury odbył się koncert wiosenny z udziałem zespołów śpiewaczych z naszego regionu. Organizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Lubomi oraz Zespół Gołężanki. Koncert poprowadzili...

Czy jajko będzie kosztować 20 złotych? Ministerstwo przyznaje, że są problemy z dostępnością jaj pochodzących z chowu na wolnym wybiegu 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało swoje stanowisko w sprawie braków jaj w handlu detalicznym. - Ewentualnie zauważalne braki mogą dotyczyć jedynie jaj pochodzących z chowu „na wolnym wybiegu”, co może być efektem działań...

Jarmark staroci w Wodzisławiu. Przyjechali wystawcy i pasjonaci z całego regionu [ZDJĘCIA] 

W niedzielę, 6 kwietnia na wodzisławskim rynku odbył się tradycyjny  jarmark staroci. Impreza jest zawsze w każdą pierwszą niedzielę miesiąca i przyciąga tłumy pasjonatów z całego regionu.

Zapachniało Wielkanocą w Czyżowicach [ZDJĘCIA] 

30 marca w Ośrodku Kultury w Czyżowicach odbył się pokaz stołów wielkanocnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Wodzisławskiego. 

Feliks Borzucki

ur. 12.05.1878, zm. 21.08.1938

Ur. 12 V 1878 r. na Bosaczu (dziś dzielnica Raciborza). Do szkoły podstawowej uczęszczał w rodzinnej miejscowości, lata gimnazjalne spędził w Raciborzu, maturę zdał w Paczkowie 15 III 1901 r. W gimnazjum raciborskim jego katechetą był ks. Stefan Siwiec, który wywarł na nim ogromne wrażenie i stał się jego przyjacielem na długie lata. Jesienią 1901 r. zapisał się na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, będąc równocześnie alumnem Wrocławskiego Seminarium Duchownego, gdzie przygotował się do kapłaństwa. Święcenia przyjął w katedrze wrocławskiej z rąk ks. kardynała Jerzego Koppa 23 VI 1905 r. Jako neoprezbiter został skierowany do parafii Matki Bożej Bolesnej w Rybniku, gdzie pracował u boku znanego proboszcza ks. Franciszka Brudnioka, który w tym czasie kończył budowę kościoła św. Antoniego. Pełnił funkcje wikarego w Berlinie w parafii św. Rodziny; w Zgodzie (Nowy Bytom); w Krapkowicach w powiecie Strzelce Opolskie. 18 XI 1913 r. został proboszczem parafii św. św Mateusza i Macieja w Brzeziu n. Odrą, obecnie dzielnica Raciborza, gdzie pozostał także po podziale Górnego Śląska w 1922 r. Pochodził z rodziny niemieckiej, jednak kolejne etapy życia pozwoliły mu odnaleźć polskie korzenie. Jawnie agitował za Polską już w okresie powstań śląskich i plebiscytu. Jego postawa ściągała nań bojówkarzy niemieckich, którzy zorganizowali 2 zamachy na jego życie. Błog. ks. dr Emil Szramek dobrze znał brzeskiego proboszcza z czasów raciborskich i pracy w diecezji katowickiej, w której pełnił obowiązki kanclerza kurii. Tak pisał po jego śmierci: „Śp. Ks. Borzucki był kapłanem gorliwym, posiadał charakter szlachetny, łagodny i dobre serce. Dla parafian swych miał zawsze wielkie wyrozumienie. Z pochodzenia był właściwie Niemcem i języka polskiego uczył się dopiero jako kapłan, albowiem władał nim wówczas bardzo niedostatecznie. Wkrótce atoli pokochał polską mowę i polski lud, tak, iż czyniono mu z tego powodu zarzuty ze strony przeciwnej. Podczas walk plebiscytowych przechodził dwukrotnie dokonany na niego napad”. Spotykał się także z zarzutami przedstawicieli obozu sanacyjnego na Górnym Śląsku, np. z powodu tego, że w kazaniu nie nawiązał do Święta Niepodległości. Wyjaśnił, że kazanie musiało być odpolitycznione, a święto nie miało wówczas ani konstytucyjnego ani konkordatowego charakteru. Pozostawił po sobie imię dobrego duszpasterza, który dbał nie tylko o stronę duchową swoich parafian, lecz był także wspaniałym organizatorem i gospodarzem. Zaś swoim autorytetem, w trudnym okresie zmagań narodowo-wyzwoleńczych, potrafił utrzymać właściwy spokój wśród mieszkańców. Zmarł 21 VIII 1938 r. Pochowany został przy kościele parafialnym w Brzeziu.

Małgorzata Rother-Burek